UA / RU
Підтримати ZN.ua

Антигазовий сезон 2014–2015 рр.: сподівайтеся тільки на себе

Економія енергоресурсів - європейський тренд. Чому Кабмін не відкриває секрету, як заощаджувати на безриб'ї?

Автор: Алла Єрьоменко

Економія енергоресурсів - європейський тренд. Чому Кабмін не відкриває секрету, як заощаджувати на безриб'ї?

На зведення зі Східного фронту України офіційно не оголошеної війни, які надривають душу та серце, накладаються повідомлення про "газові" бої та, як наслідок, про внутрішньодержавні енергопроблеми. Ще когось необхідно переконувати в причинно-наслідковому зв'язку цього? Добре, DT.UA постарається це зробити. Якщо ви потурбуєтеся прочитати хоча б одну статтю та подивитися далі своїх дверей і воріт. Тому без "вступу".

"Газову" зброю Кремль, а точніше, Путін використовує цілеспрямовано. Її вражаюча здатність у сотні разів перевищує вбивчість "Градів". Україна - найближча та, як, імовірно, вважає президент РФ, досяжна мішень. Чеченська автономія (яка входить до складу РФ) - уже нецікава "іграшка". Свою роль Чечня відіграла - Путін став президентом РФ. Тепер йому подавай Європу. Може, у дитинстві йому не читали казок Олександра Сергійовича Пушкіна? Чи він забув, де опинилися старий зі старою?

Несподівано (?!) з'ясувалося, що в Європу без України Росії ніяк не пройти. Обійти - інше питання. Для Путіна, напевно, стало відкриттям: в Україні "національно свідомі та завзяті громадяни". Сподіваюся, йому правильно переклали цю фразу. Ще одне одкровення: Україна не стане на коліна, випрошуючи в "Газпрому" газ. Путіну та "Газпрому" саме час задуматися, який масштабний ринок вони втрачають. Уже зараз. І не лише енергоресурсний.

Імовірно, цю статтю прочитають й у РФ. Очікувати, що після всіх публікацій українських ЗМІ Путін "зменшить газові оберти", наївно. Але, можливо, він згадає, що, попри "агресивні чоловічі ігри на свіжому повітрі" (так акуратно дехто називає війну), життя триває. І не російському президенту вирішувати, коли та у чиєму земному житті настав час ставити крапку.

Між реальним, життєво необхідним та бажаним - вічність та/або один крок. Ступнути потрібно осмислено та в бажаному напрямку. Уряд України вже робить важкі для себе та співгромадян кроки в газовому секторі, зокрема, та в економіці країни в цілому. В осмислено-бажаному напрямі? У цьому сумніваються багато співгромадян і професіоналів галузі. Але принаймні базові "газові" позиції України від цього поки що не змінилися.

Попереджений,
отже, озброєний

Озброєний інформацією та, сподіваюся, знаннями.

Виносимо за дужки запропоновану Кабміном реформу газотранспортної системи (розподіл функцій оператора ГТС та оператора ПСГ), та й узагалі реформу НАК "Нафтогаз України", а також законопроект про "надзвичайний стан" у паливно-енергетичному комплексі. Цим парламентарії предметно займуться наступного тижня. Хоча все перелічене, за великим рахунком, - ланки одного ланцюга. Тільки розірвані та змішані в одному киплячому котлі. І за всю цю "принадність" доведеться платити нам - як газоспоживачам (відповідно до договорів) і як громадянам України (за сумлінням).

DT.UA розповідає про реальний стан "газових" справ, описуючи їх співгромадянам у тому вигляді, в якому Міненерговугільпром і "Нафтогаз" ще в червні розповіли та наочно показали віце-прем'єру з регіональної політики України В.Гройсману, а потім і прем'єру А.Яценюку. Результат вийшов більш ніж суворий (див. рис. 1).

Мер Києва В.Кличко, як і всі співгромадяни, одержує максимум інформації про стан "газових" справ. Але як вони розпорядяться такою інформацією?

"Газпром" прошу не турбуватися - не ваша справа.

Отже, без прикрас. Прошу уважно "прочитати" рис. 1 - прогнозний баланс природного газу по Україні з липня 2014 р. по квітень 2015 р. І звернути увагу на такі аспекти (за такого варіанту розвитку подій):

- у січні 2015 р. ресурсів для промисловості не буде, дефіцит газу для населення може становити 325 млн кубометрів;

- у лютому 2015 р. ресурсів для промисловості не буде, дефіцит газу для населення може становити 1103 млн кубометрів;

- у березні 2015 р. ресурсів для промисловості не буде, дефіцит газу для населення може становити 429 млн кубометрів.

Підставою для такого прогнозу є:

а) наявність транзиту "газпромівського" газу;

б) імпорт газу з Європи:

- у липні-серпні 2014 р. - 350 млн кубометрів на місяць (Угорщина, Польща);

- у вересні 2014 р. - квітні 2015 р. - 900–950 млн кубометрів на місяць (Угорщина, Польща, Словаччина).

При цьому видобуток газу в Україні має становити не менш як 55 млн кубометрів на добу. І з підземних сховищ газу потрібно максимально відбирати газ.

Та є й інший варіант розвитку "газових" подій (див. рис. 2.). Це стосується життєвої необхідності. Але для цього промисловим підприємствам доведеться вже в жовтні скоротити загальне споживання газу на
1 млрд кубометрів, а в березні 2015-го - мінімум на півмільярда. І це якщо ще не буде морозів.

Для промислових підприємств подібна перспектива - катастрофа, яка обернеться для бюджету країни максимальним скороченням дохідної частини за рахунок податків. Але чимось жертвувати доведеться...

"Укртрансгаз": Попелюшка, якій не судилося стати принцесою

Події в "газовому" секторі можна описати й по-іншому. Для цього спочатку уважно прочитайте довідку DT.UA, в якій зазначено, хто та за що відповідає в газотранспортній системі.

Довідка DT.UA

До складу ПАТ "Укртрансгаз" входять 14 структурних підрозділів на правах філій, виробничі об'єкти яких розташовані в усіх областях України.

Основні з них - шість управлінь магістральних газопроводів (УМГ): "Київтрансгаз" (КТГ), "Харківтрансгаз" (ХТГ), "Львівтрансгаз" (ЛТГ), "Прикарпаттрансгаз" (ПТГ), "Донбастрансгаз" (ДНГ), "Черкаситрансгаз" (ЧТГ), що здійснюють як транспортування газу Україною, так і транзитні поставки. Всі газотранспортні управління, за винятком УМГ "Черкаситрансгаз", мають у своєму складі підземні сховища газу.

Довжина магістральних газопроводів України - 39,8 тис. км.

Потужність 12 підземних сховищ газу - 30 млрд кубометрів (без урахування сховища "Чорноморнафтогазу").

Тепер подивімося, хто та за що відповідає в щодобовому розподілі газу, тобто які управління магістральних газопроводів "Укртрансгазу". На рис. 3, 4 показано, на що ми можемо розраховувати в "газовому" сенсі. Як уже повідомляло DT.UA, до січня 2015-го ми, найімовірніше, зможемо обійтися без російського імпортного газу. Про це свідчать і дані рис. 1. Але вже в перші тижні 2015 р. дефіцит газу може становити близько 63 млн кубометрів на добу (див. рис. 3). У найгіршому разі - близько 93 млн кубометрів на добу (див. рис. 4).

Уряд і "Нафтогаз" переконують, що реверсні поставки газу з Європи здатні пом'якшити ситуацію. Але факти - річ уперта. Кабмін, звичайно, може прийняти й дюжину "газоекономних" постанов, але ресурс газу від цього не збільшиться. Одна надія на себе. Тепер нас життя змусить навчитися лічити кожен кіловат і кубометр.

Уряд перестраховується

Про те, що 9 липня 2014 р. Кабмін прийняв постанову "Про заходи щодо забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/2015 років", ще на попередньому тижні повідомлялося на сайті уряду. Постанова без номера та "пошукового" індексу. Навіть через тиждень ніхто цього документа в прийнятому Кабміном вигляді не бачив. У "Нафтогазі" кажуть, що самі хотіли б подивитися на остаточний варіант урядової постанови.

Офіційно постанова "Про заходи…" не опублікована, тобто на момент написання цього матеріалу не набула законної сили. Тому всі посилання - на її проект "Про заходи щодо забезпечення населення, підприємств, установ та організацій природним газом до кінця опалювального сезону 2014/2015 років".

Залишається сподіватися, що в цій постанові Кабміну визначені необхідні, на думку уряду, заходи для мінімізації "газового удару" і враховані (наскільки, поки важко сказати, не бачачи остаточного варіанта тексту) найслабкіші місця майбутнього опалювального сезону та можливості надходження/ненадходження газу в Україну мінімум із серпня 2014-го. А також оголошені очікувані вже найближчим часом обмеження поставок газу покупцям в Україні.

Глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболев ще 4 липня заявив, що Україна здатна пройти опалювальний сезон без імпорту газу з Росії при належних заходах економії. "Якщо ми будемо заощаджувати в запропонованому темпі, ми повинні пройти зиму тільки з газом з Європи. Якщо ми напружимося один раз, у нас є всі шанси комфортно пройти зиму", - сказав він.

А.Коболев наголосив, що в економіці України є значний потенціал для скорочення споживання газу. "Нам потрібно знижувати це споживання на 6 млрд кубометрів (за п'ять місяців з початку поточного року Україна вже скоротила внутрішнє споживання газу на 3,4 млрд кубометрів)... У комунальній сфері потенціал економії - не менш як 4 млрд кубометрів на рік", - заявив він.

Використання природного газу споживачами України в майбутній осінньо-зимовий період залежить від двох основних факторів: температурного режиму навколишнього середовища та енергоекономічної роботи промислових підприємств, у тому числі тих, які поставляють газ і теплокомунальні послуги населенню. За всього бажання російський "Газпром" не зможе кардинально вплинути на внутрішню "газову" ситуацію в Україні.

Як повідомляло DT.UA, від початку уряд орієнтувався на використання в осінньо-зимовий період 32,8 млрд кубометрів газу. Тепер орієнтир - 30,2 млрд. Середньодобове споживання в "спекотний" період 2014–2015 рр. очікується в обсязі 150–180 млн кубометрів. Пікове (максимальне) споживання - близько 300 млн кубометрів газу на добу (у попередні періоди перевищувало 320–390 млн кубометрів залежно від температурного режиму).

Тепер у Кабміні повідомляють, що в умовах припинення поставок газу "Газпромом" і тимчасового обмеження технічних можливостей імпорту цього енергоносія з країн ЄС успішне проходження майбутнього опалювального сезону можливо лише при зниженні використання природного газу всіма категоріями вітчизняних споживачів.

Відповідно до показників, зазначених у проекті постанови, передбачається скорочення використання природного газу промисловістю та підприємствами комунальної теплоенергетики на 30%, бюджетними організаціями - на 10%.

Упродовж серпня-2014 р. - березня 2015 р. планується встановити такі ліміти використання газу:

- промисловість - 7,53 млрд кубометрів;

- бюджетні установи й організації - 0,63 млрд;

- підприємства теплокомунальної енергетики - 5,85 млрд кубометрів.

При цьому прогнозне споживання газу населенням очікується на рівні 13,56 млрд кубометрів, на виробничо-технологічні витрати та втрати газодобувних і газотранспортних підприємств буде виділено 2,66 млрд.

Одночасно наявні ресурси природного газу за цей самий період становитимуть у цілому 23 млрд кубометрів, з яких 9,5 млрд - товарні запаси в ПСГ та 13,5 млрд - газ власного видобутку.

З огляду на ці обставини, для покриття ресурсного дисбалансу впродовж вищезгаданого періоду необхідно забезпечити імпорт природного газу в обсязі 7,23 млрд кубометрів.

За даними Кабміну, технічні можливості, що існують на сьогодні, дозволяють здійснювати щодобовий імпорт природного газу з країн ЄС в обсязі 43 млн кубометрів, або в період із серпня 2014-го по березень 2015-го - до 10,5 млрд кубометрів.

"Технічні можливості забезпечення реверсних поставок природного газу, за умови ощадливого використання цього енергоносія протягом опалювального сезону 2014–2015 рр., дозволяють повністю забезпечити потреби вітчизняних споживачів в імпорті природного газу без залучення російських поставок", - зазначають в українському уряді.

Водночас у Кабміні звертають увагу на необхідність дотримання платіжної дисципліни всіма категоріями споживачів.

Як повідомляло DT.UA, на цей час існують домовленості щодо використання потужностей в обсязі до 4 млн кубометрів/доба з боку Польщі, до 16 млн кубометрів/доба - з боку Угорщини та до 27 млн кубометрів/доба - з боку Словаччини з вересня поточного року. При цьому словацький маршрут не відразу запрацює на максимальну потужність. Раніше озвучувалися цифри про початкове використання потужності близько 9 млн кубометрів/доба з її подальшим збільшенням на початок грудня до 27 млн.

За умови максимального використання цих реверсних потужностей Україна зможе імпортувати за вісім місяців з боку Польщі близько 1 млрд кубометрів, з боку Угорщини - майже 4 млрд, з боку Словаччини за сім місяців - приблизно 4–5 млрд кубометрів.

Із серпня 2013 р. по березень 2014-го Україна спожила 38,3 млрд кубометрів газу, що на 27%, або 8 млрд кубометрів, більше, ніж прогнозоване споживання за серпень-2014 - березень-2015.

Загалом за підсумками 2013 р. Україна скоротила споживання газу на 8,1% (4,417 млрд кубометрів) порівняно з 2012 р. - до 50 млрд 357,6 млн кубометрів. У тому числі споживання природного газу промисловими підприємствами України в 2013 р. становило 20 млрд кубометрів, населенням і бюджетними організаціями - 17,4 млрд, підприємствами теплової енергетики - 8,9 млрд, виробничо-технологічні витрати - 4 млрд кубометрів.

Якщо всю цю кабмінівську арифметику зіставити з тарифами для громадян на газ, гарячу та холодну воду, електроенергію й потім ще теплозабезпечення, мало не буде. Нікому.