UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Канаді спеціальний доповідач, який розслідував втручання Китаю у вибори, раптово подав у відставку

Він пояснив своє рішення «вкрай упередженою атмосферою» навколо розслідування.

У Канаді спеціальний доповідач, призначений розслідувати ймовірні спроби Китаю втрутитися у вибори в країні, несподівано подав у відставку, заявивши про «вкрай упереджену атмосферу», що склалася навколо його роботи. Про це повідомляє The Guardian.

Девіда Джонстона призначили на цю посаду у березні на тлі побоювань, що уряд канадського прем’єра Джастіна Трюдо не зміг належним чином відреагувати на загрозу іноземного втручання під час виборів. Але в листі до прем'єр-міністра в п'ятницю, 9 червня, Джонстон оголосив про свою відставку.

«Коли я взяв на себе завдання незалежного спеціального доповідача з питань іноземного втручання, моєю метою було сприяти зміцненню довіри до наших демократичних інститутів», - написав Джонстон.

Водночас він додав, що зростання хвилі політичних атак призвело до того, що його призначення мало «протилежний ефект».

«Тому я подаю заяву про відставку, яка набуде чинності не пізніше кінця червня 2023 року, або як тільки я надам короткий підсумковий звіт, що, я сподіваюся, станеться раніше», - написав він.

Ця несподівана заява послідувала за свідченнями перед членами парламенту цього тижня, в яких Джонстон назвав чутки, що ставлять під сумнів його об'єктивність, неправдивими.

Свою першу довгоочікувану доповідь Джонстон опублікував наприкінці травня.

«Іноземні уряди, безсумнівно, намагаються впливати на кандидатів і виборців у Канаді. Багато чого вже зроблено, але значно більше ще потрібно зробити для зміцнення нашої здатності протистояти іноземному втручанню», - написав він.  

Читайте також: «Ми розуміємо, що це помста, але ми не будемо боятися» – прем’єр Канади відреагував на вислання дипломата з Китаю

Однак Джонстон викликав широке розчарування серед експертів і політичних лідерів у Канаді після того, як припустив, що публічне розслідування не буде корисним, оскільки значна частина відповідних матеріалів, необхідних для проведення розслідування, залишиться в таємниці. Тоді він заявив, що будь-яке публічне розслідування було б «легким вибором, але не правильним».

З моменту свого призначення Джонстон зіштовхнувся із жорсткою критикою з боку опозиційних партій через звинувачення в упередженості.

Лідер консерваторів П'єр Пуатьє послався на давнє знайомство Джонстона з родиною Трюдо. Він також вказав на членство Джонстона у Фонді П'єра Еліота Трюдо, який надає освітні стипендії, але також отримував пожертви з Пекіна, як на доказ упередженості.

Наприкінці травня більшість депутатів Палати громад ухвалили пропозицію, яка закликала Джонстона піти у відставку з посади доповідача, посилаючись на «серйозні питання» щодо можливого конфлікту інтересів.

У відповідь Джонстон заявив, що попри глибоку повагу до права Палати громад висловлювати свою думку щодо його подальшої роботи, він відмовляється йти у відставку, наголосивши, що його мандат наданий урядом, і він відчуває, що має обов'язок продовжувати цю роботу.

Але політичні нападки продовжувалися. Кульмінацією стала напружена тригодинна перепалка з депутатами парламентського комітету, які поставили під сумнів його неупередженість

«Я не вважаю, що у мене є конфлікт інтересів, і я не взяв би на себе цю відповідальність, якби у мене був конфлікт інтересів», - сказав Джонстон.

У своїй заяві про відставку Джонстон закликав прем'єр-міністра призначити нового доповідача.

«Я закликаю вас призначити шановану людину, з досвідом у сфері національної безпеки, щоб завершити роботу, яку я рекомендував у своєму першому звіті», - написав він.

Читайте також: Пекін наказав канадському консулу покинути країну у відповідь на висилку китайського дипломата з Канади 

Навесні канадські ЗМІ опублікували детальні звіти з посиланням на анонімні джерела у розвідці, в яких стверджувалося, що Пекін намагався втрутитися у вибори в Канаді. Трюдо призначив незалежного спеціального слідчого для перевірки цих звинувачень.

Відкриті звинувачення Оттави щодо таємних схем втручання Китаю додають ще один рівень складності до напружених дипломатичних відносин між двома країнами.

Напруженість між Китаєм та Канадою зросла наприкінці 2018 року, коли канадська поліція затримала фінансового директора китайської компанії Huawei Technologies Co, після чого Пекін заарештував двох канадців за звинуваченням у шпигунстві. Усі троє були звільнені у 2021 році.