UA / RU
Підтримати ZN.ua

The Guardian: Зникнення глави Міноборони Китаю свідчить про повний контроль Сі

Перечити Сі Цзіньпіну, схоже, стає все небезпечніше. 

Через три тижні після того, як його востаннє бачили на публіці, досі немає офіційного підтвердження того, що трапилося з генералом Лі Шанфу, міністром оборони Китаю та останнім високопоставленим чиновником, якого, здається, зачепили політичні чистки в Китаї, пише The Guardian. 

Читайте також: "Гамлет" по-китайськи: що кажуть на Заході про таємне зникнення міністра оборони КНР

Минулого тижня агентство Reuters повідомило, що Лі разом з вісьмома іншими високопоставленими посадовими особами перебував під розслідуванням у корупційних закупівлях військового обладнання під час його керівництва відділом обладнання Центральної військової комісії з вересня 2017 року по  жовтень 2022 р. До подібних висновків дійшла і розвідка США.

 Але Пекін відмовився коментувати місцезнаходження Лі. На пресконференції у понеділок речник МЗС Мао Нін відмовився відповідати на запитання про Лі, сказавши, що це «не питання дипломатії». Але численні заплановані зустрічі між Лі та іноземними чиновниками оборони вже скасовані, а статус майбутніх зустрічей невідомий.

Читайте також: Ван І зустрівся з Лавровим у Москві: домовилися поглибити "стратегічну координацію" Китаю та РФ

Зникнення Лі особливо помітне, оскільки його призначили лише в березні. Як і Цинь Ган, колишній міністр закордонних справ, якого змінили в липні, він зіткнувся з проблемами менш ніж через рік після того, як Сі Цзіньпін, лідер Китаю, підняв його на найвищі посади.

Сі, який прийшов до влади в 2012 році, зробив боротьбу з корупцією своєю візитівкою. Але зараз він перебуває при владі достатньо довго, щоб замінити практично всіх людей на найвищому рівні партії на більш лояльних, сказав Стів Цанг, директор китайського інституту SOAS. «Тож кого б він не знищив зараз, він буде протеже Сі».

Деякі аналітики сумніваються в тому, що корупція на найвищому рівні Народно-визвольної армії – збройного крила Комуністичної партії Китаю (КПК) – може стати можливою після того, як Сі Цзіньпін перебував на посаді військового голови більше десяти років. Але кампанія по боротьбі з корупцією завжди зводилася до виправлення партії так само, як і до розкриття хабарництва, сказав Цанг, маючи на увазі, що ніхто не застрахований від її впливу.

Читайте також: Залежна від Китаю Європа: ЄС може "підсіти" на батареї з КНР, як на енергетику з РФ – Reuters

У липні Департамент військового обладнання оприлюднив рідкісне публічне повідомлення про те, що він розслідує корупцію, пов’язану з процесом тендеру починаючи з 2017 року. Минулого місяця двоє вищих генералів ракетних сил Китаю, відповідальних за ядерний арсенал, були замінені, що було витлумачено як спроба зламати мережі патронажу у важливому підрозділі PLA.

Перебування  Лі на посаді керівника відділу військового обладнання також призвів до санкцій з боку Вашингтона, який звинуватив його в причетності до закупівлі зброї у найбільшого російського експортера зброї. Пекін рішуче виступає проти застосування санкцій, і санкції, накладені на Лі, були названі причиною того, що він зневажливо поставився до свого американського колеги Ллойда Остіна в Сінгапурі в червні. Військовий діалог між США та Китаєм був здебільшого заморожений після того, як Ненсі Пелосі, тодішня спікер Палати представників, відвідала Тайвань у серпні минулого року.

Читайте також: Міністри оборони США та Китаю вперше після візиту Пелосі на Тайвань проведуть переговори

Деякі аналітики вважають, що перебування Лі під санкціями США могло сприяти його кар’єрі, оскільки Пекін міг використати його посаду міністра оборони, щоб закликати до скасування санкцій, якщо Вашингтон схоче відновити діалог на рівні міністрів оборони.

Це може пояснити, чому Лі, чий досвід полягає в матеріально-технічному забезпеченні, а не в бойових діях, був призначений на старшу військову посаду. Раптове зникнення Лі також говорить про непрозорий – і, можливо, помилковий – процес перевірки, якому підлягають призначення на високі посади під час правління Сі. Оскільки КПК відійшла від колективного керівництва десятирічної давнини до централізованого правління Сі, ставити під сумнів судження Сі стає дедалі небезпечнішим. «Якщо Сі Цзіньпін прийняв рішення щодо когось, процес перевірки повинен бути патріотичним», — сказав Цанг.

Тепер усі погляди будуть прикуті до Форуму Сяншань, безпекової зустрічі, яка запланована на наступний місяць. Міністр оборони Китаю зазвичай виступає на конференції, яка востаннє проходила в 2019 році. Якщо Лі не вдасться здійснити це, Пекін може бути змушений оголосити рішення про нового міністра оборони менш ніж через два місяці після того, як новий міністр закордонних справ вступив на посаду.