UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тайвань готується до військових навчань Китаю через візит віцепрезидента острова до США — Reuters

Штати назвали такі транзитні зупинки рутинними, які не дають Китаю підстав для "провокаційних" дій.

Китай, ймовірно, розпочне військові навчання наступного тижня поблизу Тайваню, використовуючи візит віцепрезидента острова Вільяма Лая до США як привід залякати виборців напередодні голосування наступного року і змусити їх "боятися війни", заявили тайванські чиновники. Про це повідомляє Reuters.

Заплановані транзитні зупинки Лая в США на шляху до Парагваю та назад, вже викликали гнів Пекіна. Сполучені Штати назвали ці зупинки рутинними і такими, що не дають Китаю підстав для "провокаційних" дій. Згідно з опитуваннями, Лай може стати лідером на президентських виборах на острові у січні. 

Пекін може провести маневри, подібні до тих, які здійснював у квітні, з метою "військового залякування" виборців Тайваню, а також країн регіону, за словами чиновників, які говорили на умовах анонімності.

Навчання Китаю у квітні включали відпрацювання блокування острова як гнівну відповідь на зустріч президента Тайваню Цай Інвень і спікера Палати представників США Кевіна Маккарті під час візиту Цай до Лос-Анджелеса.

"Досить імовірно, що вони можуть використати це як привід і оголосити "навчання" навколо Тайванської протоки. Вони хочуть посилити страх перед війною і змусити тайванців зробити вибір на їхню (Китаю - ред.) користь", - сказало одне з джерел Reuters.

Читайте також: Тайвань посилює контррозвідку на тлі шпигунства з боку Китаю — Reuters

Лай зупиниться у Нью-Йорку в суботу, 12 серпня, на шляху до Парагваю і в Сан-Франциско в середу, 16 серпня, на зворотному шляху до Тайваню. Він їде до Парагваю, який зберігає офіційні зв'язки з Тайванем, на інавгурацію нового президента.

Китай має особливу неприязнь до Лая, який наголошував, що “бореться за незалежність Тайваню". Під час виборчої кампанії Лай неодноразово заявляв, що не прагне змінити статус-кво.

Тайванський чиновник сказав, що Пекін може "підвищити" масштаб патрулювання у стані бойової готовності поблизу Тайваню, які Народно-визвольна армія часто влаштовує в останні місяці, відправивши військові кораблі і літаки близько до острова, який Китай вважає своєю територією.

Навчання можуть розпочатися незабаром після зупинки Лая в Сан-Франциско і можуть бути частиною майбутніх щорічних навчань Східного командування армії Китаю, яке відповідає за військову активність у цьому регіоні, сказав чиновник, посилаючись на аналіз розвідданих.

Три американських джерела повідомили Reuters, що адміністрація президента США Джо Байдена прагне зробити візит Лая малопомітним, щоб не розпалювати напруженість напередодні виборів, а також зберегти нещодавній імпульс у взаємодії з китайськими високопосадовцями.

Це включає перспективу візиту до США міністра закордонних справ Китаю Ван І, який може прокласти шлях до зустрічі між Байденом і лідером КНР Сі Цзіньпіном.

Читайте також: Військова допомога Тайваню: Китай закликав США відмовитися від "неправильного та небезпечного" шляху  

Судячи з попередніх транзитних зупинок Лай, імовірно, зустрінеться з головою Американського інституту на Тайвані, що базується у Вірджинії, який є некомерційною організацією, керованою урядом США, що підтримує неофіційні відносини з островом.

Тайвань вважає, що масштаб навчань може бути меншим, ніж у квітні.

Китайські військові літаки або кораблі, однак, все ще можуть перетнути серединну лінію Тайванської протоки і наблизитися до прилеглої зони острова.

"Ми зробили всі приготування", - сказав чиновник острова.

Міністерство закордонних справ Тайваню в четвер, 10 серпня, заявило, що Китай не має "жодних підстав" для посилення напруженості через транзитні зупинки Лая в США.

"Якщо Китай використає це для провокаційних дій, то саме Китай завдасть шкоди регіональному миру і безпеці, а не Тайвань чи Сполучені Штати", - заявив журналістам речник МЗС острова Джефф Лю.

Згідно з вісьмома дипломатичними та іноземними джерелами у сфері безпеки, дипломати в Тайбеї розділилися в думках щодо ймовірної реакції Китаю.

Один із них сказав, що прагнення Пекіна і Вашингтона поліпшити відносини може пом'якшити реакцію Китаю.

Але високопоставлене джерело у сфері зовнішньої безпеки заявило, що Пекіну доведеться продемонструвати силу, зважаючи на гнівну реакцію на цю поїздку.

"Вони самі себе загнали в кут, і їм доведеться щось робити", - сказав співрозмовник Reuters. 

Читайте також: Тайвань заявив про масштабне вторгнення літаків Китаю у зону ідентифікації ППО острова 

Китай уже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.

Зокрема, уряд Тайваню очікує, що Китай спробує втрутитися у вибори на острові в січні, незаконно фінансуючи прихильних до Пекіна кандидатів. Також не виключається можливість застосування Китаєм сили для захоплення Тайваню.