UA / RU
Підтримати ZN.ua

США та союзники заявили, що Китай активно вербує їхніх пілотів винищувачів

Країни альянсу “П'ять очей” звинувачують Пекін у використанні західних військових пілотів для підготовки власних авіаторів.

США, Велика Британія, Канада, Австралія й Нова Зеландія спільно попередили, що Народно-визвольна армія Китаю “агресивно вербує” західних пілотів винищувачів, намагаючись підготувати власних військових авіаторів. Про це повідомляє FT.

Читайте також: Представники України та Китаю провели політичні консультації

Національний центр контррозвідки та безпеки США та партнери з мережі обміну розвідувальною інформацією “П'ять очей” оприлюднили це попередження на тлі занепокоєння тим, що Китай продовжує вербувати нинішніх і колишніх пілотів зі Штатів і країн НАТО, попри зусилля, спрямовані на блокування цієї практики.

“Щоб подолати свої недоліки, НВАК Китаю агресивно вербує західні військові таланти для підготовки своїх авіаторів, використовуючи приватні компанії по всьому світу, які приховують зв'язки з НВАК і пропонують новобранцям непомірні зарплати”, - сказав директор Національного центру контррозвідки та безпеки США Майкл Кейсі.

Кейсі заявив, що західні партнери нещодавно досягли певних успіхів у запобіганні вербуванню, але зусилля НВАК продовжують розвиватися. За його словами, попередження має на меті підкреслити постійну загрозу й утримати західних пілотів від допомоги Китаю.

“Для деяких колишніх військових пілотів можливість знову літати на рідкісних винищувачах може бути привабливою, тим більше, якщо вона супроводжується високою зарплатою”, - сказав один американський чиновник.

У заяві “П'яти очей” йдеться про те, що вербувальники НВАК використовували хитрі методи, приховуючи залученість китайських військових. Вони також націлювалися на бортових інженерів, персонал центрів управління повітряними операціями й експертів, обізнаних у військовій тактиці.

У межах тренувань НВАК намагалася отримати знання про сучасні західні літаки й тактику, які можуть бути використані, наприклад, у конфлікті навколо Тайваню.

Вербувальники пропонували вигідну оплату за роботу в Китаї, Південній Африці та інших країнах. Вони підбирали кандидатів різними способами, в тому числі через хедхантерів і професійні мережеві сайти.

Але один американський чиновник сказав, що деякі колишні пілоти західних винищувачів використовували зустрічі для того, щоб закликати своїх колег брати участь у програмі.

Вашингтон і його партнери вжили низку заходів, щоб ускладнити китайським військовим вербування західних пілотів, яке відбувалося ще з 2012 року.

Міністерство торгівлі США запровадило санкції проти низки груп у Китаї, Кенії, Лаосі, Малайзії, Сінгапурі, Південній Африці, Таїланді, Британії та Об'єднаних Арабських Еміратах за те, що вони брали участь у вербуванні.

Китайські військові відповіли на це створенням компаній під іншими назвами та в нових місцях.

Посольство Китаю в США заявило, що країни не повинні узагальнювати та зловживати поняттям національної безпеки, а також поширювати наклеп про відповідні компанії.

Читайте також: США погрожують Китаю санкціями через зростання експорту товарів подвійного призначення – у Росії перейнялися

Занепокоєння з приводу того, що західні пілоти навчають своїх колег із НВАК, посилилося після того, як у 2022 році стало відомо, що приватна академія льотних випробувань у Південній Африці залучила понад два десятки відставних пілотів армії Великої Британії для підготовки китайських військових авіаторів.

Британія оновила свій закон про національну безпеку, щоб зробити можливим переслідування колишніх пілотів за передачу певної військової інформації. У січні країни НАТО провели конференцію, на якій розглядалися шляхи подолання цієї загрози з боку Пекіна.