UA / RU
Підтримати ZN.ua

США та Китай "переосмислюють" відносини — аналітик

Одним із чинників “перекалібрування” відносин є внутрішні виклики для обох країн.

США посилили контроль за експортом передових технологій до КНР, зокрема, щоб запобігти нарощуванню військової могутності Китаю.  Професор Лондонської школи економіки та політичних наук Джин Кею під час форуму в Давосі оцінила технологічну конкуренцію між двома країнами. 

На її думку, причинами несприятливої ситуації є нестача взаємної довіри між Пекіном та Вашингтоном, а також різні світогляд, цінності та культура.

Читайте також: Попри обмеження Китай отримує американське обладнання для виробництва сучасних чіпів – Reuters

Водночас, вважає професор, США та Китай наразі “переосмислюють” відносини і роблять висновки з того, що відбувається. 

“Перекалібрування відносин йде з двох найважливіших речей: по-перше, це внутрішні виклики для обох країн. Для Китаю, це звісно, економічна, політична та військова сфери тощо. Багато уваги зараз зосереджується на внутрішніх питаннях. Китайці не думають про американців постійно”, - пояснила вона.

“Але, по-друге, є великі ненавмисні наслідки цих технологічних обмежень. Ми бачимо з історії, будь-де, де є обмеження, перешкоди - це лише прискорює технологічний розвиток. Те що ми побачили в Китаї нещодавно - це національна мобілізація. Представники великих технологічних компаній, які за інших обставин навряд чи були б партнерами, працюють разом. Університети, промисловість, уряд - всі намагаються братися за складне і неможливе. Я думаю, в майбутньому ми побачимо ще більше таких зусиль саме через ці технологічні обмеження”, - прогнозує вона.

Також аналітик додала, що будь-які запроваджені обмеження не можуть бути повністю “герметичними”, оскільки завжди є треті сторони. 

“Конкурентна співпраця - я думаю саме так можна визначити відносини США та Китаю”, - сказала Кею.

На її думку, двом країнам потрібно формувати довіру та будувати відносини відповідно до сучасних реалій.

Читайте також: Адміністрація Байдена виділила $162 млн на розширення заводів із виробництва комп'ютерних чипів

Раніше повідомлялося, що китайський уряд запровадив експортний контроль на деякі види графіту, який, серед іншого, використовується для виробництва літій-іонних акумуляторів для електромобілів. 

Пекін оголошував про нові обмеження слідом за посиленням контролю США за експортом передових напівпровідникових технологій до Китаю.

Китай також запровадив експортні обмеження на товари, пов'язані з двома рідкоземельними металами, які використовуються для виробництва мікросхем, а саме галієм і германієм, посилаючись на необхідність захисту національної безпеки. 

Посол Китаю у Вашингтоні Се Фен заявляв, що Пекін не хоче торгової або технологічної війни, але обов'язково відповість, якщо Сполучені Штати запроваджуватимуть додаткові обмеження у секторі мікросхем.