UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сі Цзіньпін зустрівся в Китаї з колишнім президентом Тайваню

Аналітики кажуть, що час зустрічі обраний невипадково.

Китайський лідер Сі Цзіньпін провів переговори в Пекіні з одним із колишніх президентів Тайваню — рідкісна зустріч, яка відбулася за кілька тижнів до інавгурації новообраного президента острова. Про це пише FT.

Читайте також: Китай буде готовий вторгнутися на Тайвань до 2027 року ‒ Bloomberg

Переговори Сі Цзіньпіна з Ма Їнцзю в середу, 10 квітня, були першими з часу їхньої зустрічі в Сінгапурі дев'ять років тому, коли Ма ще перебував на посаді президента Тайваню. 

Сі похвалив відданість Ма взаємодії з Китаєм і його опозицію до незалежності Тайваню.

"Співвітчизники по обидва боки протоки - всі китайці, немає роздратування, яке не можна вирішити, немає проблем, які не можна обговорити, немає сили, яка може нас розділити", - сказав Сі. 

"Той факт, що у нас різні [політичні] системи, не змінює того об'єктивного факту, що обидва береги протоки відносяться до однієї країни, однієї нації", - додав китайський лідер.

Ма, який залишив посаду президента Тайваню в 2016 році, сказав, що китайський народ по обидва боки протоки "достатньо мудрий, щоб запобігти" війні.

Ця зустріч має важливий політичний символізм для Пекіна, який вважає Тайвань частиною своєї території і прагне взяти його під свій контроль. Водночас, вона викликає суперечки на Тайвані, де переважна більшість населення виступає проти об'єднання з Пекіном.

Читайте також: Командувач ВМС Тайваню наступного тижня відвідає США — Reuters

Керівна Демократична прогресивна партія Тайваню наполягає на тому, що острів є незалежним, але опозиційна партія Гоміндан, до якої входить Ма, розглядає Тайбей як частину великої китайської нації - хоча і не як комуністичну народну республіку.

Тайванські політичні оглядачі вважають, що час зустрічі Сі та Ма був обраний невипадково. Зокрема, китайський лідер використовує Ма, щоб надіслати повідомлення Тайваню.

Зустріч відбувається в той час, коли Пекін готується до формування нового уряду Демократичної прогресивної партії на чолі з Вільямом Лаєм, нинішнім віце-президентом Тайваню, який стане президентом острова після інавгурації 20 травня.

У середу Лай обрав прем'єр-міністром колишнього голову Демократичної прогресивної партії Чо Чжун-Тая і заявив, що хоче мати "проактивний та інноваційний" уряд, який шукатиме компроміс із парламентом, де домінує опозиція, просуватиме економічні реформи і вирішуватиме такі проблеми, як високі ціни на нерухомість.

Але очевидна зосередженість Лая на економічному порядку денному й уникнення політичних суперечок контрастує з його політичним корінням в ортодоксальному крилі Демократичної прогресивної партії, яке виступає за незалежність острова, що змусило Пекін засудити майбутнього тайванського президента як "небезпечного" сепаратиста.

Читайте також: На Тайвані стався найсильніший за 25 років землетрус: чому вчені не здивувалися

Переговори Сі з Ма співпали з 45-ю річницею прийняття Закону США про відносини з Тайванем, який зобов'язує Вашингтон надавати острову оборонну зброю та вважає будь-які спроби визначити майбутнє Тайваню немирним шляхом загрозою регіональній безпеці.

Зустріч китайського лідера з колишнім президентом Тайваню також відбулася напередодні самітів, які президент США Джо Байден має провести з лідерами важливих регіональних американських союзників - Японії та Філіппін. Пекін роздратований зусиллями Штатів з розширення співпраці зі своїми військовими союзниками в регіоні, оскільки вони намагаються протистояти зростанню військової могутності Китаю та утримати Сі від можливого вторгнення на Тайвань.