UA / RU
Підтримати ZN.ua

Пекін заявив про арешт громадянина Китаю за шпигунство на користь США

Нещодавно у США звинуватили двох моряків ВМС у передачі секретної військової інформації уряду Китаю.

Пекін заявив, що затримав громадянина Китаю, який працював у військово-промисловій групі, за шпигунство на користь США. Про це повідомляє FT.

Чоловік віком близько 50 років на прізвище Зенг погодився надати ЦРУ військові таємниці в обмін на гроші і допомогу його сім'ї в імміграції до США, повідомило Міністерство державної безпеки Китаю в рідкісній заяві, де детально описується ймовірне вербування китайського громадянина ЦРУ.

Заява з'явилася через тиждень після того, як прокуратура Каліфорнії висунула звинувачення двом морякам ВМС США, один з яких є американським громадянином китайського походження, за передачу секретної військової інформації уряду Китаю.

Пекін каже, що Зенг мав доступ до секретної інформації і його відправили на навчання до Італії, де його підготував оперативник ЦРУ. Американський шпигун за допомогою "лестощів і спокуси", що включали обіди і відвідування опери, прищепив Зенгу "західні цінності", стверджується в заяві китайського відомства. 

Читайте також: Тайвань посилює контррозвідку на тлі шпигунства з боку Китаю — Reuters

Пекін додав, що після повернення Зенга до Китаю він продовжував зустрічатися зі співробітниками ЦРУ, надаючи інформацію і отримуючи гроші. У заяві не наводяться подробиці його діяльності, але вказується, що справа була передана до прокуратури після проведення розслідування.

Ця заява з'явилася в той час, коли ФБР і Міністерство юстиції США все частіше оприлюднюють справи громадян Китаю, звинувачених у шпигунстві в Штатах, а також американських громадян, включаючи колишніх співробітників розвідки і військовослужбовців, які були визнані винними у шпигунстві на користь Пекіна.

ЦРУ було змушене активізувати вербування шпигунів за межами Китаю через різке збільшення кількості камер спостереження та інших технологій стеження в останні роки. Оперативники розвідки, які провели певний час у Китаї, кажуть, що моніторинг надзвичайно ускладнив вербування.

Дещо більше десяти років тому Міністерство державної безпеки Китаю виявило низку китайських громадян, які шпигували на користь ЦРУ, частково завдяки інтенсивному технічному спостереженню. Представники американської розвідки заявили, що кілька шпигунів з їхньої китайської мережі були страчені.

У нещодавній рідкісній заяві директор ЦРУ Білл Бернс сказав, що агентство працює над відновленням своєї китайської мережі після катастрофічного викриття. 

"Ми досягли прогресу, і протягом останніх років дуже наполегливо працюємо над тим, щоб мати потужний потенціал людської розвідки на додаток до того, що можемо отримати іншими методами", - сказав Бернс про операції в Китаї.

Читайте також: Китай вимагатиме від розробників додатків ділитися бізнес-даними — Reuters

Минулого місяця голова британського комітету з розвідки і безпеки забив на сполох через "все більш витончену" шпигунську діяльність Пекіна. У травні компанія Microsoft також попередила, що китайська хакерська група скомпрометувала критично важливу інфраструктуру США.

Минулого місяця Китай також розширив свої непрозорі антишпигунські закони, поширивши їх на будь-які "документи, дані, матеріали або предмети, пов'язані з національною безпекою".

Колишній експерт ЦРУ з питань Китаю Денніс Вайлдер зазначив, що Пекін захопив двох офіцерів ЦРУ в країні у 1950-х роках, про що стало відомо пізніше.

За його словами, незрозуміло, чи цей випадок стався нещодавно, чи про нього стало відомо лише зараз, і припустив, що нова заява може бути пов'язана з обвинувальним актом проти двох американських моряків та їхнього ймовірного китайського куратора.

"Директор ФБР Крістофер Рей дуже відверто говорив про загрозу з боку китайської розвідки. Можливо, Пекін хотів продемонструвати, що шпигунство є двостороннім і що США не мають моральної переваги в цьому питанні", - додав Вайлдер. 

Читайте також: Байден назвав Китай "бомбою уповільненої дії" через економічні проблеми

Раніше голова комітету Палати представників США з питань Китаю республіканець Майк Галлахер заявив, що Штати не повністю усвідомлюють масштаби шпигунства Китаю в межах американських кордонів. 

Китай значно розширив закони про боротьбу зі шпигунством, прийнявши поправки, які, на думку експертів, можуть ще більше підвищити ризик для іноземних громадян та організацій, що працюють в країні.

Сполучені Штати також висловили стурбованість у зв'язку із закликом Китаю заохочувати своїх громадян долучатися до контршпигунської діяльності і заявили, що уважно стежать за виконанням розширеного закону Пекіна про боротьбу зі шпигунством.