UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ознаки прогресу: США та Китай відкривають нові лінії зв'язку

Цей крок свідчить про потенційний прорив після місяців погіршення відносин

США і Китай відкривають нові лінії зв'язку для вирішення спірних питань, що є однією з перших ознак прогресу на шляху до стабілізації відносин після візиту держсекретаря Ентоні Блінкена до Пекіна в червні. За словами трьох осіб, знайомих з ситуацією, Вашингтон і Пекін створять дві робочі групи, які зосередяться на питаннях Азійсько-Тихоокеанського регіону і морських питаннях, а також можливу третю групу, яка займатиметься ширшими питаннями.

Цей крок відбувається на тлі напруженості у відносинах між державами з різних питань – від напористої активності Китаю навколо Тайваню і відмови засудити вторгнення в Україну до стурбованості Пекіна альянсами США в Індо-Тихоокеанському регіоні і жорстким експортним контролем, пише The Financial Times.

Читайте також: Чому Китай не такий потужний, як може здатися Заходу – POLITICO

Цього тижня видання повідомило, що Білий дім звернеться до Конгресу з проханням виділити більше грошей на озброєння для Тайваню, що вперше передбачатиме фінансування поставок зброї американськими платниками податків. Президент Джо Байден також готовий оприлюднити указ, який обмежить американські інвестиції в галузі Китаю, що мають військове застосування.

Очікується, що американські і китайські офіційні особи узгодять деталі в найближчі місяці. Ця домовленість обговорювалася під час зустрічі Ян Тао, високопоставленого китайського чиновника, з високопосадовцями США у Вашингтоні 31 липня. Інше джерело застерегло, що обидві сторони ще не досягли остаточного рішення.

Цей крок є першим відчутним прогресом на шляху до мети, про яку Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін домовилися на Балі в листопаді минулого року, щоб встановити «нижню межу» у відносинах, щоб не допустити «переростання конкуренції в конфлікт». 

Читайте також: США занепокоєні контршпигунською кампанією Китаю — Reuters

Джерело повідомило, що обидві сторони розглядають можливість проведення низки зустрічей для вирішення складних питань з чіткими цілями, але США не йдуть на офіційні «діалоги», які існували за попередніх адміністрацій, і які, за словами критиків, були занадто зосереджені на процесі, а не на результатах. 

Небажання створювати офіційні «діалоги» з'явилося на тлі того, що республіканці в Конгресі критикують адміністрацію за відновлення взаємодії з Пекіном на високому рівні, яку голова Комітету з питань Китаю Палати представників Майк Ґаллахер назвав «зомбуванням».

«Це був би перший реальний прогрес за кілька років у відтворенні систематичної – на противагу ситуативній – комунікації з ключових питань. Це дуже важливий спосіб зміцнення національної безпеки через чітке дипломатичне інформування потенційного супротивника про наміри, як для стримування, так і для гарантій, – сказав Курт Тонг, керуючий партнер консалтингової компанії The Asia Group. 

Читайте також: Foreign Affairs: Економічному диву Китаю, схоже, кінець, названі причини

Рішення про створення груп було прийнято після візитів американських високопосадовців до Китаю через кілька місяців після того, як попередні спроби відновити відносини були перервані через ймовірну китайську шпигунську повітряну кулю. Міністр фінансів Джанет Єллен нещодавно відвідала Китай, а міністр торгівлі Джина Раймондо незабаром послідує її прикладу.

«Інтенсифікація комунікації з Китаєм з критично важливих питань, де на карту поставлені війна і мир, глибоко відповідає національним інтересам США», – сказав Скотт Кеннеді, експерт з Китаю в аналітичному центрі CSIS.

Райан Хасс, фахівець з Китаю в Інституті Брукінгса, сказав, що США не зацікавлені в переговорах заради переговорів і не відновили формальних діалогів, які існували в минулому. «Я очікую, що така позиція збережеться і надалі», вважає він.

Бонні Глейзер, експерт з Китаю в Німецькому фонді Маршалла, привітала готовність Китаю створити робочі групи зі США, але сказала, що поки що невідомо, чи нові канали дадуть результати.

«Чи буде Пекін готовий працювати зі США, щоб чинити тиск на Північну Корею, щоб вона повернулася до переговорів про ліквідацію своєї ядерної зброї, або обговорювати, яку Китай може зіграти роль у припиненні війни в Україні?» – запитала вона.

Читайте також: Китай офіційно оголосив про участь у зустрічі в Джидді щодо миру в Україні

Нагромаджені суперечності між Китаєм та США є занадто серйозними та глибокими, щоб вірити у швидке поліпшення та нормалізацію відносин. Навіщо глава Держдепу літав до Пекіна аналізує Віктор Константинов у статті «Чого Блінкену вдалося домогтися в Китаї та що це означає для України» на ZN.UA.