UA / RU
Підтримати ZN.ua

Лідери Азії з'їхалися в Китай на масштабну зустріч із Сі: без Путіна

Глави держав Центральної Азії збираються сьогодні в китайському Сіані для особистої бесіди з лідером Китаю Сі Цзіньпіном, щоб скріпити обіцянки «тривкої» дружби. Очікується, що результатом саміту стане спільний регіональний пакт з Пекіном, передає Reuters.

МЗС Китаю заявило, що двосторонні переговори створять основу для групової зустрічі в п’ятницю, першої особистої зустрічі шести лідерів, де Сі виступить з «важливою» промовою, а присутні підпишуть «важливий» політичний документ. 

Читайте також: Спецпредставник Китаю вирушить до Москви після візиту в Брюссель

У місті Сіань, що розташований на Шовковому шляху, встановлені банери, рекламні щити та навіть вказівники таксі, причому деякі китайською та російською мовами.

Велика група іноземних журналістів також присутня, щоб висвітлити подію, йдеться зокрема про репортерів з Африки, де Китай так само прагне утвердити та розширити свій економічний і політичний вплив.

Читайте також: Боротьба за Центральну Азію: заступник держсекретаря США відвідає Туркменістан, Узбекистан та Казахстан

Президент багатого на енергоносії Туркменістану, найбільш віддаленої від Китаю центральноазіатської держави, прибув останнім із п'ятірки лідерів, рано вранці в четвер.

Торгові партнери Китаю у Центральній Азії

Першим приземлився президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв – найбільшого торговельного партнера Китаю в Центральній Азії – його особиста зустріч із Сі Цзіньпіном у середу завершилась угодою щодо побудови «міцної дружби» та розподілу «благ і неприємностей» між країнами.

Читайте також: Вибори в Казахстані: партія президента Токаєва набрала більше половини голосів

"У нас спільна мета – активізувати двосторонні відносини, – сказав Токаєв Сі Цзіньпіну. – Нас також об’єднує прагнення до зміцнення регіональної та міжнародної безпеки та співпраці».

Сторони домовилися вжити заходів для забезпечення безпечної і стабільної роботи казахстанської ділянки газопроводу Китай-Центральна Азія. Вони також домовилися поглибити співпрацю в галузі нафти та урану.

Угода Токаєва з Сі задасть тон іншим двостороннім зустрічам, на яких Китай намагатиметься поглибити співпрацю з іншими державами Центральної Азії у своєму прагненні досягти більшої продовольчої, енергетичної та національної безпеки.

Читайте також: Казахстан та РФ планують побудувати газопровід до Китаю

Минулого року двостороння торгівля між Китаєм і Центральною Азією досягла рекордних 70 мільярдів доларів, найбільш міцні зв'язки з КРН має Казахстан (31 мільярд доларів). Далі йдуть Киргизстан з 15,5 млрд доларів, Туркменістан з 11,2 млрд, Узбекистан з 9,8 млрд і Таджикистан з 2 млрд.

Саміт Сі з лідерами країн Центральної Азії помітно збігається із зустріччю лідерів «Великої сімки» в Японії, яка розпочнеться в п’ятницю, де очікується, що на порядку денному буде використання Пекіном «економічного примусу» у своїх закордонних відносинах.