Китай і Науру відновили дипломатичні відносини в середу, 24 січня, після того, як тихоокеанська острівна держава несподівано розірвала дипломатичні зв'язки зі своїм тепер уже колишнім союзником Тайванем. Про це повідомляє Reuters.
Тихоокеанський регіон став джерелом інтенсивної конкуренції за вплив між Вашингтоном і Пекіном, який націлився на дипломатичних союзників Тайваню у регіоні.
Під час церемонії в Пекіні міністр закордонних справ Китаю Ван І та його колега з Науру Лайонел Аінгімеа офіційно підписали документ про відновлення двосторонніх відносин між країнами, що передбачає негайне відновлення зв'язків на рівні послів.
Згідно з документом, Науру визнає, що існує "лише один Китай", яким керує уряд у Пекіні, а Тайвань є невід'ємною частиною Китаю.
Тайвань відкидає претензії Китаю на суверенітет і звинувачує його у спробі чинити тиск одразу після нещодавніх президентських виборів.
Розрив зв'язків з Тайванем був "незалежним політичним рішенням, прийнятим урядом Науру", заявив Ван журналістам після підписання документа.
"Ми готові поділитися з Науру можливостями розвитку, які приносить модернізація в китайському стилі", - додав він.
Аінгімеа сказав, що його країна з нетерпінням чекає на розвиток нових відносин.
Демократично керований Тайвань втратив Науру, одного з небагатьох своїх дипломатичних союзників, майже одразу після обрання нового президента.
Китай стверджує, що Тайвань є його територією без права на міждержавні зв'язки. Сам острів рішуче заперечує це.
Уряд Науру заявив, що прагне повного відновлення дипломатичних відносин із Китаєм "у найкращих інтересах" країни та її народу.
Острівна держава вже мала дипломатичні зв'язки з Пекіном раніше, між 2002 і 2005 роками.
Сполучені Штати, які мають офіційні дипломатичні зв'язки лише з Пекіном, але є найважливішим міжнародним партнером Тайваню, заявили минулого тижня, що рішення Науру було "прикрим", попередивши, що обіцянки Китаю часто залишаються невиконаними.
Серед дипломатичних союзників у Тайваню залишаються Ватикан, Гватемала і Парагвай, а також Палау, Тувалу і Маршаллові острови в Тихому океані.
Ван заявив, що наявність дипломатичних зв'язків з Тайванем суперечить власним інтересам цих країн, зазіхає на суверенітет Китаю, тому це “рано чи пізно має бути виправлено".
"Ми закликаємо ці країни визнати тенденцію часу, скористатися історичними можливостями, виконати свої зобов'язання за міжнародним правом, бути разом з міжнародним співтовариством і правильно оцінити історію", - наголосив він.
Тувалу розраховує переглянути свої дипломатичні відносини з Тайванем після виборів у п'ятницю, 26 січня, повідомив Reuters міністр фінансів країни Севе Паеніу, додавши, що виборці хочуть більшої фінансової підтримки з боку міжнародного співтовариства для боротьби зі зміною клімату, а також для розвитку.
Офіс президента Тайваню заявив, що новообраний президент острова Вільям Лай, який наразі займає посаду віце-президента, говорив у середу, 24 січня, з лідером Маршаллових островів Хільдою Хайн і запросив її взяти участь у своїй інавгурації 20 травня.
"Для народу Тайваню візит президента Хайн стане символом міцної дружби між двома сторонами", - сказав Лай
Після того, як влада Науру заявила, що розриває зв'язки з Тайванем, Маршаллові острови запропонували свою тверду підтримку Тайбею.
За словами офісу президента Тайваню, Хайн запевнила Лая, що двосторонні відносини є "міцними як скеля", і вона вдячна за допомогу в розвитку, яку надає острів.
Президентські вибори на Тайвані не потішили Китай, хоча “китайський чинник” і став важливим складником тайванської виборчої кампанії. Більшість тайванців не хоче бути частиною КНР, а погрози та безкомпромісність китайського уряду обернулися протилежними результатами вже треті вибори поспіль. Про деталі цих виборів і те, чому вони важливі для України, читайте в статті Наталії Бутирської “Тайванські вибори та Україна: Китаю все важче”.