Китай у четвер, 11 квітня, висловив "сильне невдоволення" й "рішучу опозицію" Японії та США, звинувативши лідерів двох країн у грубому втручанні в його внутрішні справи в питанні Тайваню, який Пекін вважає своєю територією. Про це повідомляє Kyodo.
Прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда і президент США Джо Байден під час свого саміту погодилися з важливістю миру й стабільності в Тайванській протоці, закликавши до мирного вирішення проблем.
Речниця МЗС Китаю Мао Нін заявила на прес-конференції, що питання Тайваню "не допускає жодного втручання з боку зовнішніх сил" і закликала Вашингтон не підтримувати незалежність острова. Вона також порадила Японії бути "обережною у своїх словах і діях" через минуле колоніальне правління на цій території.
Щодо островів Сенкаку в Східно-Китайському морі, Мао підкреслила, що вони є "невід'ємною територією Китаю з давніх часів" і її країна "рішуче реагуватиме на незаконні дії, які посягають на суверенітет Китаю".
Її зауваження прозвучали після того, як Байден заявив, що Сенкаку, які в Китаї називають Дяоюйдао, підпадають під дію японсько-американського договору про безпеку 1960 року, за яким Вашингтон повинен захищати території, що перебувають під адміністрацією Японії, від збройного нападу.
Безлюдними острівцями управляє Японія, але Китай претендує на них з початку 1970-х років.
Тим часом Міністерство закордонних справ Тайваню подякувало лідерам Японії та США за те, що вони публічно заявили про важливість миру і стабільності в Тайванській протоці. Острів пообіцяв співпрацювати зі Сполученими Штатами, Японією та всіма партнерами-однодумцями “задля сприяння регіональному миру, стабільності та процвітанню”.
Раніше повідомлялося, що президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда в середу, 10 квітня, представили плани розширення оборонного співробітництва. Дві країни зміцнюють свій альянс з метою протидії загрозам з боку Китаю та Росії. За словами Байдена, це найбільш значне оновлення альянсу Токіо та Вашингтона з моменту його створення.