UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай обговорює із США участь Сі у саміті АТЕС, що може відкрити шлях до зустрічі з Байденом — Bloomberg

Сі вирішив пропустити зустріч G20 в Індії на початку цього місяця.

Китай заявив, що веде переговори із США про те, хто представлятиме країну на саміті Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва (АТЕС), який відбудеться менш ніж за два місяці, після того, як лідер Пекіна Сі Цзіньпін нещодавно пропустив велику зустріч G20. Про це повідомляє Bloomberg.

На брифінгу в Пекіні у вівторок, 26 вересня, міністр закордонних справ Китаю Ван І відповів на запитання про те, чи відвідає Сі Цзіньпін цей захід у листопаді.

Читайте також: Голова комітету Палати представників США закликав посилити обмеження на інвестиції у китайські високі технології

"Ми ведемо переговори з відповідними сторонами і зробимо оголошення в належний час", - сказав Ван. 

Він додав, що китайський лідер "надає великого значення багатосторонній дипломатії" і заявив, що його країна "ніколи не відсутня на важливих багатосторонніх форумах". Нещодавно Сі вперше після приходу до влади у 2012 році проігнорував зустріч лідерів країн G20 в Індії, відправивши замість себе прем'єра Лі Цяна.

Саміт Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско дасть Сі і президенту США Джо Байдену можливість провести першу зустріч із листопада минулого року на Балі. На початку цього місяця Ван зустрівся з радником президента США з національної безпеки Джейком Салліваном на Мальті, де вони обговорили можливі переговори між лідерами своїх країн.

Налагодження зв'язків

Напруженість у відносинах між Вашингтоном і Пекіном загострилася за останній рік через низку питань, включаючи експортний контроль США, територіальні претензії Китаю щодо Тайваню і китайську шпигунську повітряну кулю, виявлену над Америкою.

Читайте також: Протистояння з Китаєм: Байден оголосить про відкриття посольств США у двох країнах Тихоокеанського регіону — AP

З червня адміністрація Байдена відправила чотирьох урядовців до Пекіна, оскільки обидві сторони прагнуть стабілізувати відносини. Минулого тижня Китай і США заявили, що створюють робочі групи для обговорення економічних і фінансових питань, що є ще однією ознакою поліпшення комунікаційних ліній.

Обидві сторони мають причини для зменшення турбулентності. Байден прагне геополітичної стабільності, готуючись до виборів наступного року, в той час як Китай хоче пожвавити свою економіку, що сповільнюється після трьох років карантинних обмежень через пандемію коронавірусу.

Сі також має справу з потрясіннями у своєму уряді після відставки колишнього міністра закордонних справ Цинь Гана і початку розслідування корупції в армії. Міністр оборони Китаю Лі Шанфу не з'являвся на публіці з кінця минулого місяця, і американські чиновники вважають, що він був відсторонений від посади.

Голова адміністрації Гонконгу Джон Лі заявив, що він ще не отримав запрошення на саміт АТЕС. У липні газета Washington Post писала, що Лі, який перебуває під санкціями США за свою роль у придушенні громадянських свобод у Гонконгу, не зможе взяти участь у цьому заході.

Міністерство закордонних справ Китаю раніше закликало США забезпечити представництво на саміті "всіх членів АТЕС, включно з Гонконгом", викликавши припущення, що запрошення Лі може вплинути на рішення Сі щодо участі у саміті.

На брифінгу в Пекіні Ван заявив, що США повинні "створити більш сприятливі умови для безперешкодного проведення саміту АТЕС".

Читайте також: Знизити вплив Китаю: Байден дає нові обіцянки лідерам  островів Тихого океану

Президент США Джо Байден заявляв, що розраховує зустрітися з китайським лідером Сі Цзіньпіном пізніше цього року. 

Байден провів свою першу зустріч на посаді президента з Сі у листопаді 2022 року на Балі, де обидва лідери домовилися працювати над подоланням напруженості у відносинах між двома найбільшими економіками світу.