UA / RU
Підтримати ZN.ua

Китай не постачатиме зброю жодній зі сторін війни в Україні — глава МЗС

Пекін повторив заклики до переговорів.

У п'ятницю, 14 квітня, міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган заявив, що Пекін не продаватиме озброєння будь-якій стороні, залученій до ситуації навколо України, а також регулюватиме експорт товарів подвійного призначення. Про це повідомляє AP.

Цінь Ган відреагував на занепокоєння США та інших країн щодо того, що Китай розглядає можливість надання військової допомоги Росії, яку Пекін політично і риторично підтримує у війні, хоча офіційно заявляє, що зберігає нейтралітет.

Цінь Ган підтвердив готовність Китаю сприяти переговорам щодо мирного врегулювання і заявив, що всі сторони повинні залишатися «об'єктивними і спокійними».

Виступаючи на прес-конференції з главою МЗС Німеччини Анналеною Бербок, Цінь також звинуватив уряд Тайваню в посиленні регіональної напруженості після того, як Пекін провів широкомасштабні військові навчання, намагаючись залякати острів, який він вважає власною територією.

Як щодо України, так і щодо Тайваню, Цінь сформулював давно відомі аргументи на захист китайської політики, які підкреслюють неприйняття Пекіном критики з боку Заходу, зокрема США. Під керівництвом лідера Сі Цзіньпіна Китай загострює свою риторику, особливо щодо питання Тайваню, який відокремився від материкового Китаю на тлі громадянської війни в 1949 році.

«Що стосується експорту військових товарів, то Китай займає виважену і відповідальну позицію», - сказав китайський міністр.

«Китай не буде надавати зброю відповідним сторонам конфлікту, а також керуватиме і контролюватиме експорт товарів подвійного призначення відповідно до законів і правил», - додав він.

У своєму виступі Бербок зазначила, що як постійний член Ради Безпеки ООН, Китай несе особливу відповідальність за сприяння припиненню війни.

Вона також згадала про напруженість у Тайванській протоці, через яку проходить значна частина світової міжнародної торгівлі, і заявила, що конфлікт у цьому регіоні стане глобальною катастрофою.

Читайте також: Військові навчання можуть свідчити про те, що Китай готується розпочати війну проти Тайваню — глава МЗС острова

Минулих вихідних Китай провів військові навчання поблизу Тайваню у відповідь на зустріч спікера Палати представників США Кевіном Маккарті і президента острова Цай Інвень.

Китай наполягає на тому, щоб самоврядний Тайвань підкорився його владі, і Цінь заявив, що причиною напруженості є прагнення до незалежності з боку уряду острова і його іноземних прихильників - завуальоване посилання на головного союзника Тайваню Сполучені Штати.

Цінь заявив, що Тайвань є «внутрішньою справою Китаю і не терпить ніякого втручання ззовні».

«Незалежність Тайваню і мир не можуть співіснувати», - сказав він.

У той час як Німеччина рішуче підтримала опір України російському вторгненню, Пекін звинуватив США і НАТО у провокуванні конфлікту, відмовився засудити дії Москви і розкритикував економічні санкції проти режиму президента РФ Владіміра Путіна.

«Територія є неподільною, і безпека є такою ж неподільною. Без визнання інтересів безпеки тієї чи іншої сторони кризи і конфлікти неминучі», - сказав Цінь.

«Китай готовий продовжувати працювати заради миру і сподівається, що всі сторони, залучені в кризу, зберігатимуть об'єктивність і спокій, а також докладатимуть конструктивних зусиль для врегулювання кризи шляхом переговорів», - додав він.

Читайте також: Витік документів Пентагону: Китай міг погодитись надати Росії летальну зброю — The Washington Post

Китай намагається позиціонувати себе як «нейтрального посередника» у війні РФ проти України, незважаючи на розвиток відносин з Росією. Пекін запропонував «мирний план», закликаючи до переговорів. Документ Пекіна розкритикували деякі західні лідери. Більше про позицію Китаю читайте в статті ексочільника МЗС України Павла Клімкіна «Китайський маджонг».