Філіппіни прибрали плавучий бар'єр, який, за їхніми словами, Пекін встановив на мілині у спірних водах Південно-Китайського моря, що стало черговою гарячою точкою у зростанні напруженості між двома країнами. Про це повідомляє Bloomberg.
Філіппінська берегова охорона "успішно" прибрала бар'єр, який перекривав південно-східний вхід до мілини Скарборо, "відповідно до інструкцій" президента Фердинанда Маркоса-молодшого і радника з національної безпеки Едуардо Ано, заявив речник берегової охорони країни Джей Тарріела.
"Бар'єр становив небезпеку для судноплавства, що є явним порушенням міжнародного права", - сказав Тарріела, додавши, що бар'єр також перешкоджав рибальству на мілині, яка, за словами Філіппін, є частиною їхньої території.
За його словами, дії берегової охорони Філіппін "відповідають міжнародному праву і суверенітету Філіппін над мілиною".
Китай також вважає мілину Скарборо, яку він називає островом Хуан'янь, частиною своєї території.
"Китай має суверенітет над островом Хуан'янь і прилеглими до нього островами і має юрисдикцію", - казав речник Міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь.
Берегова охорона Маніли і Бюро рибальства і водних ресурсів виявили бар'єр, який становив близько 300 метрів, коли проводили рутинне морське патрулювання біля мілини в п'ятницю, 22 вересня. Кораблі китайської берегової охорони "ініціювали серію з 15 радіовикликів, намагаючись відігнати" судно філіппінського риболовецького бюро і понад 50 рибальських човнів, повідомляв раніше Тарріела.
Ано попереджав, що уряд Філіппін засуджує дії Китаю і вживатиме "відповідних заходів" для усунення плавучого бар'єру, щоб захистити права філіппінських рибалок у цьому районі.
Філіппіни заявили, що мілина є частиною їхньої виключної економічної зони і це підтверджено міжнародним арбітражним судом у 2016 році як рибальський район для їхнього народу.
Обидві країни перебувають у територіальній суперечці в багатих на ресурси водах, а уряд президента Філіппін Фердинанда Маркоса-молодшого посилює протести проти дій Пекіна з моменту приходу до влади минулого року.
Пекін наполягає на тому, що майже все Південно-Китайське море знаходиться в межах його території - це твердження перетинається з окремими претензіями Брунею, Малайзії, Філіппін, Тайваню і В'єтнаму. Попри арбітражне рішення 2016 року, яке визнало недійсними претензії Пекіна, Китай забудовує кілька незайнятих ділянок суші в Південно-Китайському морі - ключовому маршруті для торгівлі товарами на суму близько трьох трильйонів доларів США.