UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Економічний шлюб" РФ і Китаю: Пекін укріплює інструменти прямого впливу на Москву – Фонд Карнеґі

Росія переорієнтувала свою економіку на Китай, але Пекіну вигідно, щоб Москва була ослабленою, щоб мати можливість її експлуатувати. Економічний важіль завжди має шанс перетворитися на політичний.

За три тижні до початку великої війни, Путін і Сі Цзіньпін проголосили «безмежне» партнерство між Росією і Китаєм. Його меседж: постати противагою Заходу, йдеться в тематичному матеріалі France 24 про суттєве узалежнення економіки РФ від Китаю. 

Відтоді торгівля вибухнула, незважаючи на міжнародні санкції та вихід багатьох іноземних компаній з Росії. Минулого року, якщо відштовхуватись від даних китайської митниці, двостороння торгівля між Москвою і Пекіном сягла рекордних 190 мільярдів доларів.

Частка юаня у валютах, які використовуються для російської зовнішньої торгівлі, також різко зросла, підвищившись за один рік з 0,5% до 16%, і в цьому процесі це призвело до вражаючого скорочення євро та долара в російському експорті (зараз 48%). У сфері енергетики, основного джерела торгівлі, ці два союзники також прискорили зближення.

«Китай та Індія замінили ЄС як основні експортні ринки для російської нафти, представляючи у четвертому кварталі (2022 р.) разом із Туреччиною дві третини загального російського експорту сирої нафти», — пояснюють економісти Асоціації основних світові банки та фінансові установи (IIF).

Читайте також: Вашингтон не хоче знижувати стелю цін на російську нафту – WSJ

"Для Росії абсолютно критично бути близькою до Китаю, тому що у неї більше не так багато економічних партнерів" розміру, зауважує Еліна Рибакова, одна з вищезгаданих економістів.

У Росії немає іншого вибору

За словами експерта з російсько-китайських економічних відносин Вищої школи економіки Москви Сергія Циплакова, за рік «китайці зайняли на російському ринку ніші, звільнені західними компаніями», зокрема в автомобільній промисловості.

«Росії необхідно було знайти альтернативні джерела імпорту, особливо електронних компонентів», — пояснює Анна Кірєєва з московської Школи міжнародних відносин.

Читайте також: Росія заявила, що провела тристоронні військово-морські навчання з Китаєм та Іраном в Аравійському морі

Китай дружить із Росією, але не Huawei і ZTE 

Але, як вона сказала AFP, «насправді великі китайські компанії, які добре інтегровані в західні ринки та глобальну фінансову систему, такі як Huawei або ZTE, вважали за краще призупинити свою діяльність у Росії, щоб уникнути можливих американських санкцій».

Тож, шлюб за розрахунком чи міцний економічний союз?

«Путін хоче збалансованих відносин з Китаєм, як близнюків, але це не так», — сказав Тімоті Еш, аналітик BlueBay У Росії немає іншого вибору", ніж звернутися до Китаю.

Інструмент для прямого впливу на Росію

«Стабільність російської економіки зараз залежить від Китаю, що дає Пекіну новий інструмент для прямого впливу на Росію», – аналізує зі свого боку Темур Умаров, спеціаліст із китайсько-російських відносин Фонду Карнегі.

Однак це спостереження заперечується Кремлем. "У цих відносинах немає ні лідера, ні послідовника", - запевнив у п'ятницю дипломатичний радник Володимира Путіна Юрій Ушаков, маючи на увазі, що сторони "довіряють один одному і багато в чому мають однакові цілі".

Однак для подальшого розвитку цього союзу залишається багато логістичних проблем. А де в чому РФ і КРН вже навіть стали конкурентами.  

Залізничні лінії на російському Далекому Сході «вже перевантажені», пояснює AFP пані Кірєєва. – І на їх модернізацію потрібен час».

Те саме стосується інфраструктури регіону, призначеного для вуглеводнів, наприклад російського нафтового порту Козьміно на узбережжі Японського моря.

Читайте також: Китайські компанії продавали Росії гвинтівки, бронежилети й комплектуючі дронів – Politico

Доходи Москви від нафти впали на 42% 

Не кажучи вже про те, що наразі Москва має надати значні знижки на свою нафту, на яку з грудня минулого року Заходом введено ембарго.

Наслідки цього вже відчуваються в російському бюджеті: за даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), у лютому доходи Москви від нафти впали на 42% у річному обчисленні, тоді як Росія більш-менш все ще продає той самий обсяг.

Читайте також: Китайський «мирний план» для України – це троянський кінь для Заходу й України – The Hill

Що ще більше послабить позиції Росії щодо Пекіна?

Це лише початок

«Дві держави не тільки є конкурентами, але й є союзниками», — зазначає Тімоті Еш. «Пекіну подобається бачити Росію ослабленою, щоб мати можливість її експлуатувати».

«Ми лише на початку процесу економічної залежності Москви від Китаю», — резюмує зі свого боку Темур Умаров. «Але через кілька років чи десятиліть цей економічний важіль може перетворитися на ще більш потужний політичний».