UA / RU
Підтримати ZN.ua

Податковий статус у режимі online

Законодавець анулює свідоцтво платника податку на додану вартість, і не тільки…

Автор: Данило Гетманцев

У щільному масиві коментарів, повідомлень та критик, присвячених останнім змінам податкового законодавства стосовно трансферного ціноутворення, реформування органів державної податкової служби та зміни її повноважень, загубилися менш резонансні, але не менш значущі для простих українських платників податків зміни Податкового кодексу. До таких, безперечно, належать зміни порядку обліку платників податків, ініційовані Міністерством доходів і зборів та формально реалізовані в законопроекті №2054а "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків", проголосованому ВР України у першому читанні на початку жовтня.

Імовірно, прагнучи увічнити себе в образі руйнача ненависних символів минулої епохи, директор департаменту обліку платників Міндоходів Олексій Теньков справді перевершив усіх леніно- і сталіноборців від різних мастей українських націоналістів, запропонувавши повалити найяскравіше втілення, м'яко кажучи, складних і суперечливих взаємин податкової служби та платників податків останніх десятиліть - свідоцтво платника податку на додану вартість.

Як багато всього злилося в цьому невеликому й непоказному документі! І марні зусилля юристів, що місяцями не можуть зареєструвати своє підприємство платником ПДВ. І шок директорів, яким наче сніг на голову впало повідомлення про анулювання свідоцтва про реєстрацію. І безсилі сльози бухгалтерів, у яких не приймають податкову декларацію з ПДВ. І "приємна" несподіванка позапланових перевірок операцій, проведених з контрагентами. І ця самовдоволена посмішка податкового інспектора. І безсонні ночі в очікуванні наслідків мінімізації ПДВ. І жах кримінальних справ стосовно тих, кому наслідків уникнути не вдалося…

За кількістю втілених у цьому документі нервів, сил та страждань вітчизняного бізнесу свідоцтво платника податку на додану вартість давно заслужило увічнення у мармурі, та аж ніяк не кончини від рук органу, якому воно вірою і правдою служило стільки років.

Ну, а якщо серйозно, досить об'ємний законопроект №2054а, містить кілька невеликих, проте важливих для оптимізації обліку платників податків новацій, які зводять до мінімуму документальну частину реєстрації платників податків в органах Міндоходів.

Так, крім свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ, скасовуються ще кілька документів, у тому числі свідоцтво платника єдиного податку і довідка про прийняття платника податків на облік. Після ухвалення законопроекту реєстрація відповідних податкових статусів відбуватиметься простим внесенням записів у відповідні реєстри. При цьому доступ до реєстрів буде відкритий для всіх на офіційному веб-сайті міністерства, а дані вноситимуться до нього практично в режимі реального часу. Таким чином, кожен підприємець будь-якої хвилини зможе перевірити податковий статус свого контрагента.

Новація, поза всяким сумнівом, прогресивна, якщо, звісно, винести за дужки питання безпеки відповідних баз даних: воно, як свідчить практика ведення реєстрів Міністерством юстиції України, може бути вкрай актуальним для українського платника податків. Останньому ми настійно рекомендуємо час від часу брати виписки з реєстру, у порядку, який, слід гадати, незабаром встановить Міндоходів.

З хорошого: законопроект також позбавить платників податків необхідності подавати повідомлення про об'єкти оподаткування (наприклад, земельні ділянки) у податкову за місцезнаходженням кожного такого об'єкту, чим не набагато, та все ж зменшить працезатрати підприємців. Натомість платник має про це повідомляти податковій тільки за місцем свого обліку. Крім того, знімається обов'язок повідомляти податкову про зміни свого статусу, якщо такі зміни були відображені в ЄДРПОУ, - ці дані Міндоходів отримуватиме автоматично.

Невеликою ложкою дьогтю для тих, хто має намір зареєструватися платниками єдиного податку, стане неможливість отримання такого статусу з дня державної реєстрації особам, котрі
вибрали ставку податку, що передбачає сплату ПДВ. Для таких осіб обов'язковою є попередня реєстрація платником податку. Таким чином, законодавець вирішить колізію в законі не на користь платників податків.

Однак це лише трохи відтіняє позитивний ефект зразка конструктивної нормотворчості - законопроекту №2054а, під могильною плитою якого навіки упокояться ті найбільш значущі для платників податків реєстраційні документи, які сьогодні сукупно засвідчують його податковий статус.

P.S. У четвер 24 жовтня законопроект №2054а був проголосований у другому читанні і прийнятий в цілому.

Свої ідеї для рубрики "На злобу дня" читачі можуть надсилати на редакційний e-mail - sledz@mirror.kiev.ua