UA / RU
Підтримати ZN.ua

Від мінімуму до максимуму: який урожай зернових в Україні прогнозують експерти

Однак більшість уникає говорити про головне – вплив на врожайність природних факторів.

Аналітики прогнозують валовий збір пшениці українськими фермерами цього сезону на рівні 23,5–24 млн тон, що  істотно вище за поточні ринкові очікування. А от Мінагрополітики США, на чиї дані здебільшого орієнтуються у світі, говорить про максимум  17,5 млн тонн пшениці, пише експерт у галузі сільського господарства Лариса Гук у своєму матеріалі для ZN.UA «Врожай-2023: чи вистачить Україні хліба і що не так із цінами».

Експертка зазначає, що через війну українські аграрії засіяли менше, аніж навіть у 2022 році. Тим не менше оптимістично налаштовані й аналітики американської NASA Harvest (програма з продовольчої безпеки та сільського господарства), спираючись на дані супутників, вважають, що виробництво пшениці в Україні може скласти від 25 до 26,5 млн тонн. Щоправда 4 млн тонн з них - зерно на окупованих РФ територіях.

Натомість Мінагрополітики України прогнозує аж 46 млн тонн зернових, із них пшениці — близько 17 млн тонн.

Однак  найбільше імпонує експертам підхід учених-аграріїв, які розробили три сценарії. Оптимістичний: урожай — 55 млн тонн, зокрема пшениця — 19,5 млн тонн. Середній: урожай — 51,5 млн тонн, пшениця — 18,4 млн тонн. Песимістичний: урожай — 47,8 млн тонн, пшениця — 17,3 млн тонн.

«Нині середня врожайність по країні — 4 т/га. Хоча є господарства, де врожайність — на рівні 3 т/га, але є й такі, що збирають по 8 т/га. Як колись, так і нині природа та погода час від часу нагадують, що вони — пані підступні. Інколи жодна технологія не може впоратися з їхніми примхами: дощ/засуха/град/морози. Але тільки зібране з конкретного поля збіжжя — то реалії», - коментує усі прогнози Гук.

Читайте також: Українські аграрії заробили на експорті зерна вдвічі менше, ніж могли б без війни

Вона додає, що за прогнозами трейдерів пшениці в Україні 2023-го буде достатньо для забезпечення внутрішнього попиту та продовольчої безпеки. Особливо зважаючи на те, що населення України суттєво зменшилось через вимушену міграцію за кордон.

«Тренд сезону: нікого не цікавить, що врожай значно менший. Усі кажуть про те, що хліба вистачить: і внутрішній ринок нагодувати, і зовнішніх споживачів задовольнити», - вказує вона на головний тон усіх повідомлень – заспокійливий.