UA / RU
Підтримати ZN.ua

Світовий АПК змінюється. А український?

Чи знайдеться місце житниці Європи у сучасному світі

Автор: Ольга Попова

Забезпечити людство якісною їжею стає дедалі важче: кожну секунду населення світу збільшується на три людини, натомість ресурси обмежуються, а екологічні проблеми посилюються, подеколи стаючи гальмом для нарощування обсягів продовольства. За таких умов аграрії змушені вирішувати два суперечливі завдання — збільшувати обсяги виробництва для задоволення потреб зростаючої кількості населення і водночас гарантувати безпечність харчових продуктів і зменшувати вплив на навколишнє природне середовище.

Допомогти їм у цьому має і чергова «зелена» революція, що амбіційно окреслена у Європейському зеленому курсі (ЄЗК), і довгострокові діалоги, ініційовані ООН перед Самітом із продовольчих систем 2021 року, під час яких було визначено п’ять напрямів, що охоплюють широке коло питань продовольчої безпеки, сталості та інклюзивності продовольчих систем.

Національні діалоги з трансформації продовольчої системи України, що також ведуться, мають викристалізувати дорожню карту її реформування відповідно до міжнародно визнаних сучасних засад і назрілих внутрішніх потреб.

Тож окреслимо, на чому сфокусовано трансформації агропродовольчої системи.

Порядок денний для продовольчої системи, орієнтованої на експорт, варто деталізувати у таких аспектах.

Деякі оцінки щодо агроекології в Україні у контексті Європейського зеленого курсу

Скорочення до 2030 року використання пестицидів та антимікробних препаратів, передбачене Європейським зеленим курсом, призведе до істотного зниження виробництва продукції, зростання цін на неї, спаду торгівлі. Скорочення сільгоспвиробництва прогнозують і в Україні з двозначним зниженням майже по кожній товарній позиції та з найбільшим відсотком за олійними культурами. Разом з тим для нашої країни можливе заповнення частки торгівлі Євросоюзу сільгосппродукцією з іншими країнами, втраченої ним через впровадження ЄЗК. Водночас представлені ФАО і ОЕСР прогнози та напрями змін на продовольчих ринках на поточне десятиріччя демонструють поступове збільшення споживання зернових та олійних культур (як у харчовій, так і в кормовій галузях). І це є обнадійливим для національного аграрного сектора.

Представники влади часто говорять про те, що Україні нічого не загрожує, бо держава «уже вклалася в цільові нормативи використання агрохімікатів, які ЄС закладає для себе до 2030 року». Середні офіційні цифри дійсно виглядають добре: вноситься менше, ніж у ЄС, пестицидів — 1,3 кг/га у 2019 році порівняно з 3,1 кг/га, мінеральних добрив — 119 кг/га у діючій речовині порівняно зі 140 кг/га у ЄС. І це вже майже відповідає рівню передбаченого у ЄС скорочення станом на 2030 рік (за розрахунками, має становити близько 1,6 кг/га пестицидів і 112 кг/га добрив).

Та чи достовірні ці дані? Експерти зазначають: якщо виходити з обсягу імпорту пестицидів, то більш реалістична цифра їхнього застосування в Україні — на рівні 2,5 кг/га. А ще додають, що близько третини використовуваних пестицидних препаратів містили особливо небезпечні пестициди. Тож у такому разі вже треба скорочувати застосування пестицидів, бо жорсткі норми Євросоюзу щодо відстеження максимально допустимих рівнів залишків пестицидів можуть стати шлагбаумом для окремих партій агропродовольства на експорт.

Також варто зауважити, що Стратегією ЄС «Від ферми до виделки» передбачено комплексне завдання — зменшити втрати поживних речовин щонайменше на 50%, гарантуючи при цьому непогіршення родючості ґрунтів. І уже це дасть змогу скоротити використання добрив на 20% до 2030 року. То, може, і з втратою поживних речовин у нас усе добре? Цілий ряд фахівців вказують на дефіцитний баланс поживних речовин у ґрунтах України впродовж тривалого часу через недостатні обсяги застосування органічних і мінеральних добрив, що не компенсували втрат цих речовин з урожаєм. Недовнесені поживні речовини сільгоспкультури використали з гумусу, виснаживши тим самим ґрунт.

Щодо ключового орієнтиру ЄЗК — досягнення кліматичної нейтральності у Європі до 2050 року, то для України це може агукнутися скороченням експорту кукурудзи та олійних культур як сировини для виробництва біопалива через високі рівні викидів парникових газів протягом життєвого циклу цих сільгоспкультур. За оцінками експертів, ігнорування вирішення актуальних завдань щодо скорочення викидів ПГ може «зупинити майже весь експорт ріпаку та більше половини експорту кукурудзи на преміальний ринок ЄС». Пілотні розрахунки за даними фермерських господарств показали, що викиди ПГ від виробництва насіння ріпаку дуже високі, а від виробництва кукурудзи — проблематичні для виконання встановлених цілей щодо їхнього зниження.

З 2021 року в Україні почали впроваджувати систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів. Ще необхідно розробити стратегію зниження викидів ПГ при вирощуванні сільгоспкультур, готувати звіти щодо обсягів викидів, отримати визнання цих показників як індикативних Єврокомісією. Поки що розробляють систему моніторингу шкідливих викидів для кожного поля, щодо впливу на довкілля окремого господарства. Конкуренти працюють на випередження, зокрема, експортери ріпаку з Канади, Австралії уже три роки тому надали такі індикативні показники й отримали їхнє схвалення.

Оскільки ЄС заявляє, що вимагатиме доказів сталого виробництва імпортованих сільгосппродуктів, то в Україні важливо було б поступово виправляти несталі практики сільського господарювання. Йдеться про те, що в обробітку перебувають 6,5 млн га деградованих угідь (за даними ФАО), господарюючі суб’єкти масово не дотримуються сівозміни, є поширеною монокультура, має місце агресивне використання виробничих ресурсів, насамперед землі, спостерігається деформована структура виробництва. Знову ж таки, інші країни уже працюють у цьому напрямі. А ми?

Безперечно, трансформація національної агропродовольчої системи матиме український контекст, як зазначають фахівці. При цьому підвищення агроекологічного іміджу України відповідатиме як українському, так і європейському та загальноцивілізаційному контексту у просуванні до сталого розвитку агропродовольчих систем.

Більше статей Ольги Попової читайте за посиланням.