UA / RU
Підтримати ZN.ua

Влада розробила законопроєкт про декларування, але він дозволить приховати нажите під час війни майно – Шабунін

За словами Віталія Шабуніна, документ має зачіпки, які допоможуть народним депутатам приховати свої справжні статки.

Влада створила, хоча ще не зареєструвала у Верховній Раді, новий законопроєкт про відновлення декларування статків державних службовців. Останнього вимагає не лише українське суспільство, але й Міжнародний валютний фонд та ЄС. Що не так з документом, пояснив очільник «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін у статті для ZN.UA «91,7 % українців за відкриті декларації про «воєнні» доходи чиновників. Влада — проти».

За словами Шабуніна, у складних формулюваннях законопроєкту народні депутати, як завжди, приховали зачіпки, які фактично дозволять сховати нажите за час війни майно. Зокрема, новий законопроєкт дозволить:

«Очевидно, що воїни ЗСУ зараз точно не мають відволікатися на декларування. Проте наразі формулювання законопроєкту дозволить не подавати декларацій навіть тим, хто не тримав зброї в руках», – пояснює Шабунін.

Очільник ЦПК наголосив, що потрібно вже зараз говорити про відкриття публічного доступу до Реєстру декларацій. І хоча народним депутатам вдається маніпулювати цим за кордоном, громадяни визначилися: потрібно, нарешті, відзвітувати публічно.

«Очевидно, що публічний доступ до деяких даних, таких як імена неповнолітніх дітей політиків і чиновників, справді можна обмежити. Проте будь-які такі «схованки» не мають впливати на головне — виявлення осіб, які цинічно наживалися під час війни», – пише автор.

Якби у питанні відкриття реєстру головним інтересом чиновників справді була би безпека даних, як зазначив Шабунін, навряд чи Україна опинилися б у ситуації, коли журналісти виявляють нові маєтки та дорогі машини чиновників мало не щотижня.

«У сухому залишку маємо таке. Очевидно, що під виглядом відновлення декларування депутати вкотре спробують вбити його суть. Вкотре підуть проти інтересів суспільства та інтересів країни», – додає Шабунін.

Він нагадав, що так вже було при запуску декларування 2015 року. Так само депутати намагалися протягнути шкідливі поправки і 2020-го, коли декларування довелося рятувати після рішення Конституційного суду України.

«Проте як тоді, так і зараз суспільство точно не готове проковтнути це просто так», – впевнений Шабунін.

Читайте також: Тільки 7% народних депутатів добровільно задекларували своє майно

Нагадаємо, Україна зобов’язалась відновити обов’язкове декларування статків чиновників. Відповідна умова прописана в Меморандумі з Міжнародним валютним фондом, який визначає умови для отримання Україною найбільшого кредиту, який Фонд коли-небудь видавав країні, що перебуває у стані високоінтенсивної війни.

Крім того, експерти відзаначають, що в рамках кандидатстсва у члени ЄС Україна має відновити електронне декларування в обсязі, який діяв до 24 лютого 2022 року. Адже  подання електронних декларацій є дуже ефективним інструментом, саме для виконання рекомендації про посилення боротьби з корупцією шляхом, в тому числі ефективних розслідувань.