UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна має відновити обов’язкове декларування чиновників не пізніше липня, умова є в меморандумі МВФ

НАБУ та САП навіть в умовах війни отримають закритий доступ до декларацій.  

Україна зобов’язалась відновити обов’язкове декларування статків чиновників. Відповідна умова прописана в Меморандумі з Міжнародним валютним фондом, який визначає умови для отримання Україною найбільшого кредиту, який Фонд коли-небудь видавав країні, що перебуває у стані високоінтенсивної війни, повідомляє Національне агентство із запобігання корупції

Згідно з документом, відповідний закон має бути прийнято до кінця липня 2023 року. Зокрема передбачається, що відновлення обов’язку електронного декларування під час воєнного стану торкнеться державних службовців, які не мобілізовані і не беруть безпосередньої участі у бойових діях.

Далі країна має забезпечити до кінця жовтня автоматизацію внесення в декларації інформації з інших державних реєстрів та баз даних для прозорого і спрощеного декларування  у період дії воєнного стану.

Також передбачено, що згодом будуть проведені консультації із зацікавленими сторонами для вивчення можливості оприлюднення під час воєнного стану узагальнених відомостей про майно та зобов’язання посадових осіб, які обіймають посади підвищеної та особливо високої відповідальності для досягнення балансу між потребою в прозорості та захистом особистої безпеки.  При цьому НАБУ та САП буде надано повний, прямий та конфіденційний доступ до поданих декларацій, що сприятиме розслідуванню корупції, хабарництва та незаконного збагачення.

Після скасування воєнного стану декларування буде повністю відновлене, в тому числі поновлена вимога до розкриття інформації всіма державними службовцями, а також перевірки активів на основі оцінки ризиків згідно вказаних в декларації даних та публічний доступ до всіх декларацій.

В НАЗК нагадали, що законопроект № 8071 щодо відновлення обов’язкового декларування майже вісім місяців очікує на розгляд у Верховній Раді, проте народні депутати досі не поспішали його ухвалювати.

«У цьому законопроекті враховано особливості умов воєнного часу, і жодної небезпеки для декларантів немає. Відновлення обов’язку декларування критично необхідне, адже значна частина декларантів все ж таки ще не подали декларації навіть за 2021 рік, не кажучи про 2022-й», – зазначив заступник Голови НАЗК Андрій Вишневський.

Читайте також: Голова НАЗК: Якщо в Україні не відновлять декларування, на держпосадах з’являться сотні нових корупціонерів

Він наголосив, що в такій ситуації існують ризики приховування статків під час воєнного стану, в тому числі привласнення коштів, спрямованих на відбудову чи гуманітарну допомогу, а також спливу термінів притягнення до відповідальності за недостовірне декларування за 2021 рік

За його словами, слід звернути увагу на три важливих моменти. По-перше, у звіті МВФ йдеться про зменшення корупційних ризиків, тобто, насамперед, про запобігання корупції, а не лише про притягнення корупціонерів до відповідальності. По-друге, про необхідність ефективного запобігання корупції вже зараз, під час воєнного стану, а не після його завершення чи відміни. По-третє, наголошується, що довіра донорів до майбутнього відновлення залежить від рівня незалежності та результативності антикорупційних інституцій

Про те, як скасування обов'язкового декларування вплинуло на громадський контроль, читайте у статті Transparency International «Довіра і корупція під час повномасштабної війни».