UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Люди крадуть так, ніби завтра не настане»: як у TIME описали боротьбу з корупцією в Україні

«Нічого не купуйте. Просто сидіть за своїм столом, мовчіть і працюйте», передає Саймон Шустер настанови працівникам ОП   

В останні місяці питання корупції загострило відносини президента України Володимира Зеленського з багатьма його союзниками. Напередодні його візиту до Вашингтона Білий дім підготував список антикорупційних реформ, які українці мають здійснити. 

«Один із помічників, який їздив із Зеленським до США, розповів мені, що ці пропозиції були спрямовані на саму верхівку державної ієрархії. «Це були не пропозиції. Це були умови», заявив інший радник президента», пише Саймон Шустер для TIME. 

Читайте також: Опитування: Для більшості українців найбільший пріоритет серед реформ – це боротьба з корупцією

Щоб розвіяти занепокоєння американців, Зеленський зробив кілька драматичних кроків – в тому числі звільнив міністра оборони Олексія Резнікова, члена свого найближчого оточення, який потрапив під пильну увагу через корупцію в його міністерстві. 

«Два радники президента сказали мені, що він особисто не був причетний до хабарництва. «Але він не зміг навести лад у своєму міністерстві», сказав один з них, вказуючи на завищені ціни, які міністерство платило за постачання, наприклад, за зимові куртки для солдатів і яйця», – зазначив Шустер.

За його словами, коли новини про ці скандали поширилися, президент віддав суворий наказ своїм підлеглим уникати найменшого самозбагачення. «Нічого не купуйте. Не беріть ніяких відпусток. Просто сидіть за своїм столом, мовчіть і працюйте», передав цей наказ один із співробітників. 

Читайте також: З реєстру корупціонерів можуть зникнути 35 тисяч людей – Новіков

Шустер стверджує, що деякі чиновники середньої ланки в Офісі президента скаржилися йому на «бюрократичний параліч» і «низький моральний дух» у зв'язку з посиленням контролю за їхньою роботою. Вони скаржилися, що типова зарплата в ОП становить близько 1000 доларів на місяць, або близько 1500 доларів для вищих посадових осіб, що набагато менше, ніж вони могли б заробляти в приватному секторі. 

«Ми спимо в кімнатах розміром два на три метри, приблизно як у тюремній камері… Ми тут не живемо світським життям. Цілими днями, щодня, ми зайняті боротьбою з цією війною», – розповів Шустеру глава Офісу президента Андрій Єрмак, маючи на увазі бункер, який Зеленський і кілька його довірених осіб називають домом від початку вторгнення. 

Читайте також: Підтримка ЗСУ залишається незмінною, але інша допомога США під загрозою через корупцію – CNN

«На тлі всього цього тиску, спрямованого на викорінення корупції, я припускав, можливо, наївно, що чиновники в Україні двічі подумають, перш ніж взяти хабар або покласти в кишеню державні кошти. Але коли на початку жовтня я висловив цю думку одному з радників президента, він попросив мене вимкнути диктофон, щоб він міг говорити більш вільно. «Саймоне, ти помиляєшся, – сказав він. – Люди крадуть так, ніби завтра не настане», – пише Шустер. 

«Коли я запитав Зеленського про цю проблему, він визнав її серйозність і загрозу, яку вона становить для морального духу України та її відносин з іноземними партнерами. Він запевнив мене, що боротьба з корупцією є одним з його головних пріоритетів. Він також припустив, що деякі іноземні союзники мають стимул перебільшувати проблему, оскільки це дає їм привід припинити фінансову підтримку. «Неправильно, – каже він, – що вони прикривають свою неспроможність допомогти Україні, висуваючи ці звинувачення», передає TIME слова президента.

Читайте також: Журналіст-розслідувач пояснив, чому важливо розрізняти тиск Києва на місцеву владу і реальну боротьбу антикорблоку з корупцією

Також у TIME окремо згадується про скандал із заступником глави Офісу президента з питань економічної та енергетичної політики Ростиславом Шурмою. У розслідуванні зазначалося, що він має брата, який є співвласником двох компаній, що займаються сонячною енергетикою та мають електростанції на півдні України. Навіть після того, як росіяни окупували цю частину країни, відрізавши її від української енергосистеми, компанії продовжували отримувати державні платежі за виробництво електроенергії. 

«НАБУ відреагувало на публікацію, відкривши кримінальне провадження, але Зеленський не відсторонив свого радника. Натомість наприкінці вересня Шурма приєднався до делегації президента у Вашингтоні, де я бачив, як він радо вітався з високопоставленими законодавцями та чиновниками з адміністрації Байдена», – зазначив Шустер.

Журналіст розповів, що Шурма йому особисто заявив про те, що звинувачення проти нього були частиною політичної атаки, оплаченої одним із внутрішніх ворогів Зеленського. 

«Кинули шматок лайна. І тепер ми повинні пояснювати, що ми чисті», – передає Шустер слова Шурми. 

Читайте також: Корупціонерів чекає розчарування: у Раді зареєстрували законопроєкт про скасування "правок Лозового"

«Здається, його не турбує, що його брат – великий гравець у галузі, яку Шурма контролює. Навпаки, він майже півгодини намагався переконати мене в золотій лихоманці, яка чекає на відновлювану енергетику після війни», – розповідає Шустер.

«Можливо, припустив я, на тлі всіх побоювань щодо корупції в Україні, Шурмі було б розумніше відійти від справ, поки він перебуває під слідством за розкрадання, або, принаймні, перечекати поїздку Зеленського до Вашингтона. У відповідь він знизав плечима: «Якщо ми це зробимо, то завтра всі члени команди стануть мішенню. Політика повернулася, і в цьому проблема», – передав журналіст слова топ-чиновника.

Читайте також: Я би дуже хотів, щоб члени НАТО надали нам інформацію щодо українських корупціонерів у країнах Альянсу – Данілов

Нагадаємо, журналіст TIME у своїй публікації заявив, що радники Зеленського бояться сказати йому, що Україна не перемагає у війні з Росією. Також він стверджує, що президенту радили скасувати візит до Вашингтону у вересні, оскільки настрої у Вашингтоні сильно змінилися. Крім цього, із посиланням на неназваних радників Зеленського, TIME заявляє, що у Києві готують звільнення щонайменше одного міністра та одного генерала «за повільний контрнаступ».