UA / RU
Підтримати ZN.ua

Єврокомісія погодила удосконалення угод із слідством, але на практиці побачила геть інший варіант

Партнери погоджувались на необхідності пришвидшити розслідування корупційних історій, але не на варіант відкупу від тюрми

Вимагаючи в України внести законодавчі зміни в інститут укладення угод зі слідством під час розслідування корупційних справ Європейська комісія вказувала на необхідність зменшення судової тяганини в таких провадженнях, які часом на роки застрягають у судах. Натомість міжнародні партнери побачили вже готовий, але спрямований абсолютно не на ту ціль законопроєкт, пише у своєму матеріалі «Що не так із законопроєктом про підвищення ефективності угод зі слідством?» Тетяна Безрук.

Журналістка нагадала, що дискусія про необхідність зменшення покарання для викривачів організаторів різного роду схем з обкрадання держави триває уже давно. Насамперед тому, що такі справи дуже довго тривають у судах, а співучасники злочину відмовляються розкривати дані через передбачене серйозне покарання навіть попри угоду із слідством.

Однак попри узгодження потреби трансформації в цьому напрямку Кабінет міністрів і парламент вирішили скористатися нагодою і просунути вигідне для себе бачення.

«Уряд і нардепи вирішили бігти швидше, але не дивитися на табло, і прописали/проголосували за норму, яка каже, що до особи, яку підозрюють/обвинувачують у справі про корупцію, «може бути застосовано покарання нижче, ніж передбачено санкцією статті, за умови викриття інших учасників злочину та/або повного відшкодування завданого збитку». Тобто обвинувачений може викрити злочинну схему, а може і не викрити, просто заплативши гроші. Тобто «або — або», а не «і — і», - зазначає авторка матеріалу.

При цьому основний комітет, який пропонував законодавчі зміни, - із питань правоохоронної діяльності – проігнорував важливе зауваження колег із антикорупційного комітету про корупційні ризики в такій нормі.

Причиною таких дій Безрук називає чималу кількість підозр, які НАБУ та САП оголосили кільком десяткам топ-чиновників, які воліють заплатити чималу, аби не потрапити до в’язниці.

Читайте також: Депутат від “Слуги народу” вимагав 3,4 млн гривень відкату: його затримали

Як зазначила голова антикорупційного комітету Анастасія Радіна у коментарі ZN.UA, прописана в ухваленому у першому читанні законопроєкту формула — це фактична легалізація відкупу від покарання за корупцію.

«Домовився, сплатив — і все, до тебе немає питань. Щоби законопроєкт дійсно відповідав найкращим світовим практикам, а головне — інтересам українців, потрібно прибрати варіативність і зробити обов’язковими умовами укладання угоди зі слідством і відшкодування збитків, і викриття спільника, організатора чи іншої особи», — наголосила депутатка.

Водночас курйозним вийшов і той момент, що європейські партнери, які підтвердили необхідність такої реформи, побачили вже зареєстровану версію законопроєкту із можливістю повного відкупу. Як, до речі, і представники САП, які працювали над розробкою законопроєкту і надали свої пропозиції, які уряд не врахував.