UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зростання глобального попиту на вугілля загрожує енергетичному переходу — The Guardian

Світовий попит на вугілля може досягти історичного максимуму в 2022 році.

За даними Міжнародного енергетичного агентства, вугільна енергетика цього року досягне нового рекорду на тлі економічного відновлення після пандемії коронавірусу, що може підвищити глобальний попит на вугілля до історичного максимуму в 2022 році, пише The Guardian.

Кількість електроенергії, виробленої на вугільних електростанціях, зросла на 9% цього року після сплеску попиту на викопне паливо.

При цьому вугільна енергетика впала на 4% у 2020 році, оскільки пандемія спричинила уповільнення світової економіки, але МЕА виявило, що цього року попит на електроенергію випередив розвиток відновлювальних джерел, унаслідок чого деякі багаті країни стали більше покладатися на вугілля.

У звіті МЕА стверджується, що глобальна криза поставок газу, яка спричинила рекордно високі ціни в усьому світі, також допомогла відновити попит на вугілля.

Агентство виявило, що світовий попит на вугілля цього року зріс на 6%. Хоча загальна цифра не досягає рекордних рівнів попиту в 2013 і 2014 роках, МЕА попереджає, що без політичного втручання цей рівень різко зросте наступного року.

«Вугілля є одним із найбільших джерел глобальних викидів вуглецю, і цьогорічний високий рівень виробництва вугілля є тривожним знаком того, наскільки далеко ще світу до декарбонізації та кліматичної нейтральності», - заявив виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль.

«Без рішучих і термінових дій урядів для боротьби з викидами вугілля у нас буде мало шансів обмежити глобальне потепління до 1,5°C», - додав він.

Звіт з’явився через кілька тижнів після завершення кліматичного саміту Cop26, який закінчився запеклими розбіжностями щодо обіцянки відмовитися від вугілля. Втручання Індії в останню хвилину змінило риторику угоди про відмову від використання вугілля.

Після переговорів, що відбулися в Глазго минулого місяця, президент Cop26 Алок Шарма сказав, що Індія та Китай «мусять пояснити своє рішення бідним країнам» після того, як вони змінили кліматичну угоду, зробивши її більш «м’якою та розмитою».

«Ми на шляху до того, щоб відправити вугілля в історію. Це угода, від якої варто відштовхуватися. Але у випадку з Китаєм та Індією, їм доведеться пояснити вразливим до зміни клімату країнам, чому вони зробили те, що зробили», - заявив Алок Шарма.

У звіті МЕА сказано, що Індія на шляху до збільшення виробництва електроенергії за допомогою вугілля, тоді як, за прогнозами, використання вугільних електростанцій Китаєм зросте на 9%, незважаючи на різке сповільнення в останні місяці.

За словами МЕА, це буде рекордним показником для обох країн, незважаючи на впровадження проектів сонячної та вітрової енергетики.

Очікується, що в США та ЄС вугільна енергетика зросте на 20% з низьких рівнів у 2020 році. Однак, за прогнозами МЕА, використання вугільних електростанцій все-таки повернеться до зниження в наступному році, оскільки попит на електроенергію сповільнюється, а розширення альтернатив відновлюваних джерел продовжується, резюмує видання.

Читайте також: Викиди метану, що змінюють клімат: як борються з цією проблемою у світі

Світовий рух «озеленення» енергетики мав дійти і до України. Ми підтримали Європейський зелений курс, пообіцяли скоротити виробництво електроенергії з вугілля приблизно вдвічі до 2030 року, а тепер ще й визначилися з датою повної відмови від вугілля — 2035-й. Чи досяжна ця мета, читайте в тексті Анни Акерманн та Костянтина Криницького «Україна обіцяє відмовитися від вугілля до 2035 року».