UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому союзникам завжди було легше захищати Ізраїль, а не Україну? — The Times

Протистояти Тегерану легше, але заморожений конфлікт в Україні також влаштовує Білий дім.

Владімір Путін, можливо, отримав певну впевненість у своїх діях після того, як вислухав Девіда Кемерона на цьому тижні. Міністр закордонних справ Британії заявив, що його країна не збиватиме російські безпілотники над Україною так само, як Королівські військово-повітряні сили зупинили напад Ірану на Ізраїль.

Питання, однак, продовжує залишатися актуальним. Війни в Україні та Ізраїлі мають точки перетину. Ті ж самі іранські безпілотники Shahed 136, націлені на Ізраїль на вихідних, також атакують Харків та інші міста України, оскільки вони стали частиною російського арсеналу. Терор, як стверджує президент України, повинен бути переможений повністю і всюди, а не більше в одних місцях і менше в інших, пише The Times.

Тому це прямий заклик до Заходу надати його країні такий самий рівень протиповітряної оборони, який має Ізраїль. Ізраїль може мати справу з майже ядерним режимом, який постійно заявляє про свою прихильність до знищення євреїв, але Україна протистоїть ворогу, який знову і знову погрожує застосуванням тактичної ядерної зброї.

"Війни бувають різні. Безпольотна зона над Іраком вважалася розумним способом захисту цивільного населення від бомбардувань. Проте безпольотна зона над Україною від самого початку вважалася не лише непрактичною, але й провокаційною по відношенню до Кремля", — вважає газета.

Читайте також: Україна звернеться до НАТО за ППО – Зеленський

Україна, звичайно, межує з Росією, а також з такими країнами-членами НАТО, як Польща, Словаччина і Румунія. Існувала небезпека, що випадкові повітряні зіткнення можуть призвести до перестрілки або ще гіршого. Україна була просто занадто великою територією для ретельного патрулювання. НАТО навіть не хотіло оприлюднювати той факт, що російські боєприпаси падали на територію країн-членів, щоб Альянс не опинився в пастці ескалації й не був змушений вдаватися до колективної оборони. Тому союзникам завжди було легше захищати Ізраїль, ніж Україну. 

Проблемою для України й, певною мірою, для Ізраїлю є американський Конгрес, а саме відчуття, що виходить з Білого дому Байдена, що Америка не повинна ступати на поле бою де б то не було. З цього переконання випливає своєрідне самостримування, страх спровокувати ескалацію за будь-яку ціну.

Це сповільнило потік зброї в Україну і викликало роздратування Беньяміна Нетаньягу за те, що він поставив під сумнів ліміти, встановлені Байденом, його головним постачальником зброї, на його передову оборону. Тому збиття іранських ракет на вихідних було позитивним, але не змінило правила гри.

Читайте також: США не збивають повітряні цілі для України через несміливість — колишній посол США

"Це свідчить лише про те, що Захід на чолі зі США боїться Росії, але не Ірану. Байден більше боїться програшу Путіна в Україні, ніж його перемоги. Переможений Путін буде мстивим, його можуть скинути розлючені націоналісти. Для Байдена кращою була б патова ситуація в Україні, яка могла б слугувати прелюдією до холодного миру між Сходом і Заходом", — пише The Times.

Попри тривогу Зеленського, Байден не є фаворитом, оскільки його підтримка Ізраїля перевищує підтримку України, вважає газета. Але Байден і його команда вже давно вважають, що Ізраїль може перевершити й перехитрити Іран, і що дипломатична угода про обмеження іранської ядерної програми все ще може бути ризиком, на який варто піти.

Нагадаємо, що газета Financial Times зазначила, що Ізраїль може зіштовхнутись з такими ж проблемами, як Україна у разі тотальної війни. Його ППО може буде перевантажена. Крім того, медіа-організація Politico зазначала, що Україна може відійти на другий план, адже лідери ЄС більше приділяють уваги конфлікту на Близькому Сході.