UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захисні маски для обличчя можуть допомагати імунній системі — The Economist 

На думку вчених, захисні маски дійсно ефективний інструмент у боротьбі з коронавірусом.

Захисні маски для обличчя допомагають зменшити поширення SARS-COV-2 - вірусу, який викликає COVID-19. У кількох дослідженнях повідомляється про ще цікавіші висновки: навіть якщо люди, які одягали маски, все-таки інфікуються коронавірусом, то захворювання у них, як правило, проходить у відносно легкій формі. Вчені з Національного інституту охорони здоров’я в Бетесді, штат Меріленд, Джозеф Кортні та Ед Бакс можуть пояснити причину такої закономірності, пише журнал The Economist.

На думку дослідників, усе зводиться до імунної системи та захисної сили слизової оболонки. На перший погляд, таке твердження може здатися дивним. Маски зменшують кількість інфекційних частинок, що потрапляють в ніс та ротову порожнину. Тому можна припустити, що важка форма перебігу хвороби буде менш вірогідною. Але це не так.

Одним із життєво важливих факторів, який визначає тяжкість захворювання, є те, наскільки глибоко вірусні частинки потрапляють у легені людини. Звичайні бавовняні маски для обличчя не можуть заблокувати найдрібніші частинки вірусу, які найімовірніше проникнуть глибоко в легені. Доктор Кортні та доктор Бакс вирішили з’ясувати, у чому ж тоді причина такого захисного ефекту масок.

Одна з перших ліній захисту організму від патогенних мікроорганізмів, які літають у повітрі, відома як „мукоциліарний кліренс” – специфічний механізм очищення та захисту слизової оболонки. Слизова оболонка в дихальних шляхах  - це справжня пастка для вірусів та бактерій. Але цей механізм спирається на те, що слизова повинна бути постійно зволожена.

Все стає складніше взимку, оскільки повітря стає холоднішим, і здатність утримувати воду падає. Менша вологість викликає пересушування дихальних шляхів. Це одна з причин, чому багато вірусів верхніх дихальних шляхів, таких як грип, для прикладу, дуже активно поширюються взимку.

Доктор Кортні та доктор Бакс припустили, що маски можуть допомогти зберігати вологу. Вони вважають, що, коли людина дихає, водяна пара конденсується на внутрішній стороні маски. Потім під час вдиху сухе повітря, яке проходить через маску, збирає «водяний осад» і повертає воду назад у дихальні шляхи та легені. Це може гарантувати імунній системі людини, яка носить маску, значну перевагу.

Намагаючись перевірити своє припущення, дослідники вирішили «протестувати поведінку кількох видів масок» при температурі 37 °C, 22 °C і 8 °C. Вони дихали в герметичну коробку, упаковану спеціальними інструментами, і перевірили рівень вологи у верхніх дихальних шляхах. Дослідники виявили, що всі маски певною мірою підвищували рівень вологи, але важка бавовняна маска робила це найкраще.

За високої температури бавовняна маска допомогла підвищити відносну вологість повітря після видиху більш ніж на 50%, порівняно з «диханням без маски». За низької температури цей показник зріс до 300%. (Інші види захисних масок зафіксували показники від 150% до 225%.) Це свідчить про те, що, крім фільтрації деяких вірусних частинок, що літають у повітрі, захисні маски можуть допомагати імунітету людини не пропускати патогени в організм, резюмує видання.

Читайте також: Коронавірус може стати невразливим для людей з ослабленим імунітетом - дослідження

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.