UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захід втрачає «можливість століття» — The Economist 

Західні демократії занадто неохоче допомагають світові боротися з пандемією.

В часи пандемії коронавірусу немає кращої «реклами» для демократії та вільних ринків, ніж швидка глобальна вакцинація. Якщо уявити інвестицію, яка за чотири роки принесе віддачу в розмірі 17 900%, хто ж ризикне втратити таку можливість? При цьому, схоже, що група G7 - клуб багатих демократій, що проводить саміт цього тижня, не планує використовувати такий шанс, пише The Economist.

Досить в’ялі зусилля демократичного Заходу щодо глобальної кампанії вакцинації від COVID-19 означають те, що він фактично втрачає можливість століття. Це не просто економічно невдале рішення, а також моральний провал та дипломатична катастрофа.

На перший погляд, G7дійсно переймається з приводу нерівномірного розподілу вакцин у світі. Британський прем'єр-міністр та господар саміту Борис Джонсон хоче, щоб клуб запропонував 1 млрд доз вакцини для «пожертви». Сама лише Америка планує надати країнам, що розвиваються, 500 мільйонів доз вакцини.

Президент США Джо Байден каже, що його візит до Європи має на меті довести, що Америка та її союзники можуть запропонувати світові більше, ніж Китай і Росія. Його пріоритетом є «завершення пандемії».

Як би щедро не звучали обіцянки про «вакцинні пожертви», насправді вони занадто скромні. Велика Британія, яка ще раніше замовила більше доз вакцини, ніж їй знадобилося б для повної вакцинації свого населення, лише зараз готується подарувати препарати біднішим країнам.

Тим часом глобальна ініціатива COVAX зіштовхнулася з дефіцитом вакцини, яку вона має надати країнам, що не мають доступу до щеплень.

Щоб вакцинувати приблизно 70% населення планети до квітня, за підрахунками МВФ, знадобиться приблизно 50 млрд доларів. Сукупна економічна вигода від досягнення цілей глобальної вакцинації до 2025 року з точки зору збільшення світового виробництва складе 9 трлн доларів США. А що ще важливіше, то це безліч врятованих життів.

Витрати складають лише 0,13% ВВП Великої сімки - п'яту частину суми, яку її члени зобов'язуються щороку витрачати на допомогу іншим країнам. Якщо група демократичних країн, сформована для боротьби з великими міжнародними загрозами, не може забезпечити таку відносно невелику інвестицію заради загального блага людства, що ж тоді може зробити G7?

Байден визнав, що репутація Америки у вирішенні глобальних проблем за останні роки сильно постраждала, і такі авторитарні держави, як Китай та Росія, стали серйозним викликом західному демократичному порядку. Америка та її союзники в останні місяці намагалися створити єдиний фронт проти автократів.

При цьому ЄС підписав інвестиційну угоду з Китаєм безпосередньо перед вступом Байдена на посаду, що неабияк розчарувало США. Тим часом Німеччина співпрацює з Росією у будівництві газопроводу «Північний потік-2».

Байден любить наголошувати на тому, що «Америка повернулася». Попри нову обнадійливу риторику, деякі дії його адміністрації - зокрема, указ «Купувати американське», який посилює правила, що зобов'язують федеральний уряд надавати перевагу вітчизняним постачальникам порівняно з іноземними, - виглядає більше як протекціонізм, ніж новий інтернаціоналізм.

Світ чекає більш переконливих доказів «повернення Америки» та її здатності об'єднати союзників. Довіра до американського лідерства необхідна не лише для боротьби з пандемією. Це важливо для ще потужнішого глобального випробування: боротьби зі зміною клімату.

Після чотирьох років, коли Америка часто намагалася завдати шкоди світу, а не допомогти йому, вакцинна політика надає США ідеальний засіб для оздоровлення свого іміджу. Сполучені Штати та їхні союзники показали величезну технологічну потужність, розробивши кілька високоефективних вакцин та розширивши їх виробництво за рекордно короткі терміни.

Навряд чи Байден отримає більше шансів продемонструвати переваги американського лідерства та потужність демократії, окрім зусиль, спрямованих на глобальну вакцинацію та завершення пандемії. Кінець епохи коронавірусу принесе вигоду всім, резюмує видання.

Читайте також: Лідери "Великої сімки" оголосять про збільшення поставок вакцин в світі

Адміністрація Байдена закуповує 500 мільйонів доз вакцини від коронавірусу Pfizer для пожертвування всьому світу, оскільки Сполучені Штати різко активізують свої зусилля по вакцинації населення світу.

Перші 200 мільйонів доз будуть розподілені в цьому році, а наступні 300 мільйонів - в першій половині наступного року. Дози будуть розподілятися COVAX, ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров'я щодо розподілу доз по всьому світу, і вони будуть націлені на країни з низьким і середнім рівнем доходів. За словами людей, знайомих з цією угодою, Pfizer продає ці дози в США за «некомерційною» ціною.