UA / RU
Підтримати ZN.ua

За останнє десятиліття військові витрати у світі рекордно зросли – дослідження SIPRI

Світ виділив майже 2 трильйони доларів на військові витрати.

Стокгольмський міжнародний інститут досліджень проблем миру (SIPRI) повідомив про те, що витрати на військову справу у 2019 році зросли до рекордних 1,92 трильйона доларів – найбільшої суми за останні 10 років, пише видання "Радіо Свобода".

Витрати найбільших країн, - США, Китаю, Індії, Росії та Саудівської Аравії, - склали 62% від усіх військових витрат у світі за минулий рік. Загалом, на військову справу виділили на 3,6% більше, ніж минулого року.

Найбільшу частку у цих витратах займає США. Майже 38% (732 мільярдів доларів) з усієї суми виділили американці, збільшивши річні витрати на 5,3%.

Китай також витратив на озброєння на 5,1% більше, ніж попереднього року направивши 261 мільярда доларів.

Російська федерація нарощує свої військові сили протягом останніх двох десятиліть та від 2000 року на 175% збільшила військові витрати. Сума витрат за 2019 рік в Росії склала 65,1 мільярда доларів, що на 4,5% більше, ніж минулого року.

Загалом, на російське озброєння припадає 88% військових витрат у Східній Європі. Майже 3,9% ВВП країни йде на військову справу, що стало одним з найвищих показників серед європейських країн.

Тим часом, всі 29 країн-членів НАТО разом витратили 1,04 трильйона доларів США. За минулий рік значно збільшили військові витрати у Німеччині (на 10% – до 49,3 мільярда доларів).

"Зростання військових витрат Німеччини частково пояснюється сприйняттям наростання загрози з боку Росії, що поділяється багатьма державами-членами НАТО", – розповів Дієго Лопес да Сілва, дослідник з SIPRI.

Серед країн Центральної Європи також активно нарощують сили Болгарія, яка у 2019-му збільшила витрати на 127%, Румунія та Польща. На Польщу у 2019 році припадало 38% від загального числа військових витрат країн Центральної Європи. За останнє десятиліття країна збільшила свої видатки на 51%.

Тим часом, на Близькому Сході військові витрати Ірану в 2019 році скоротилися на 15% до 12,6 мільярда доларів в порівнянні з 2018 роком.

У дослідженні SIPRI заявили, що на різке скорочення військових витрат Ірану вплинули санкції США після виходу Вашингтона з міжнародної ядерної угоди 2015 року.

Основний регіональний конкурент Ірану, Саудівська Аравія, витратила 62 мільярди доларів на свої збройні сили в 2019 році.

За даними звіту SIPRI, Україна збільшила свої видатки на військову справу на 9,3%, витративши 5,2 мільярдів доларів. У 2018 році зростання було значно більшим – тоді Україна збільшила видатки для нарощування оборонних сил на 21% (4,8 мільярда доларів).

Раніше міністр оборони України Андрій Таран під час розмови з американським колегою Марком Еспером заявив про те, що українська армія "невідворотно" буде реформуватися за стандартами НАТО. Таран також наголосив на важливості дорадчої допомоги США в галузі управління людськими ресурсами та реформування українського ОПК.

Однак, стандарти НАТО не можна розцінювати як критерії членства. Навіть найвища динаміка їх імплементації не гарантує приєднання до Альянсу і жодна з країн-членів НАТО не може похвалитися стовідсотковою імплементацією. Докладніше про реформування української армії за стандартами Альянсу, читайте у статті Данила Пилипчука "Стандартний набір" для ZN.UA.