UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європарламент проголосував, щоб покарати Угорщину за руйнування демократії

Будь-який угорський уряд зобов'язаний усунути ризик серйозного порушення цінностей ЄС, вважають депутати Європарламенту.

Майже 500 депутатів Європейського парламенту проголосували за те, щоб країни ЄС перевірили, чи порушує Угорщина основоположні принципи Європейського союзу. Проти законопроекту проголсовали 197 депутатів, ще 48 утрималися. Для ухвалення цієї пропозиції потрібна абсолютна більшість членів (376) і дві третини голосів - за винятком тих, що утрималися, розповіли у самому Європарламенті.

Парламент вперше закликає Раду ЄС діяти проти держави-члена, щоб запобігти системній загрозі основоположним цінностям Союзу. Ці цінності, закріплені у Статті 2 Договору про ЄС та відображені в Хартії основних прав ЄС, включають повагу демократії, рівності, верховенства закону і прав людини.

Члени Європарламенту закликали країни ЄС ініціювати процедуру, викладену в Статті 7 (1) Договору ЄС, зазначивши, що, незважаючи на готовність угорської влади обговорювати законність якої-небудь конкретної міри, вони не розглядали ситуацію, і багато проблем залишаються. Вони підкреслюють, що це превентивна фаза процедури, що передбачає діалог з відповідною країною і що вона "призначена для запобігання можливих санкцій".

У Європарламенті нагадали, що вступ Угорщини в ЄС "був добровільним актом, заснованим на суверенному рішенні, з широким консенсусом по всьому спектру політики" і підкреслив, що будь-який угорський уряд зобов'язаний усунути ризик серйозного порушення цінностей ЄС.

Ключові моменти, які турбують європейських депутатів в Угорщині:

функціонування конституційної та виборчої системи

незалежність судових органів

корупція і конфлікти інтересів

конфіденційність і захист даних

свобода вираження

академічна свобода,

свобода релігії

свобода об'єднання

право на рівне поводження

права осіб, що належать до меншин, включаючи ромів і євреїв

основні права мігрантів, шукачів притулку та біженців, і економічних, і соціальних прав

Європейський парламент надсилає важливе повідомлення: ми виступаємо за права всіх європейців, в тому числі угорських громадян, і ми захищаємо наші європейські цінності. Тепер європейські лідери повинні взяти на себе відповідальність і перестати дивитися з боку, оскільки в Угорщині зруйновано верховенство закону. Це неприйнятно для Союзу, заснованого на демократії, верховенстві закону і основних правах, сказала євродепутат від Нідерландів Джудіт Саргентіні, яка підготувала доповідь про ситуацію з демократією в Угорщині. Твитнуть Поделиться

Пропозицію про рішення Ради тепер буде направлено в країни-члени ЄС. Вони можуть, діючи більшістю у 75%, визначити наявність чіткого ризику серйозного порушення цінностей ЄС в Угорщині. Раді спочатку потрібно буде почути думки угорських властей, і парламенту необхідно буде дати згоду. Країни-члени ЄС можуть також вирішити звернутися до Угорщини з рекомендаціями щодо протидії ризику.

На більш пізньому етапі Європейська рада може одностайно і зі згоди парламенту визначити, чи існує в Угорщині серйозне постійне порушення верховенства права, демократії та основних прав. Це може в кінцевому підсумку призвести до санкцій, таким як призупинення права голосу в Раді.

Голосування провели через дев'ять місяців після того, як Європейська комісія використовувала свою владу для початку такого ж процесу проти Польщі. Рідко викликається процес покликаний не допустити, щоб держави-члени порушили "основні цінності" ЄС.

У звіті Саргентіні минулого тижня йшлося про стурбованість у зв'язку з розвалом демократії в Угорщині в останні роки, включаючи пригнічення мігрантів, засобів масової інформації та навчальних закладів.

Популістська права партія "Фідес" прем'єра Віктора Орбана прийшла до влади в Угорщині в 2010 році і на минулих виборах здобула впевнену перемогу. Напруга між Угорщиною та ЄС наростає, в тому числі і через закон "Стоп Сорос", названий на честь угорсько-американського мільярдера-філантропа Джорджа Сороса (Д'єрдя Шороша), який заборонив неурядовим організаціям допомагати мігрантам. "Фідес" звинувачує Сороса в підтримці масової міграції в Європу.

Венеціанська комісія, яка проводить експертизу і консультує країни Ради Європи з питань законодавства, планує оприлюднити цю 25-сторінкову доповідь у п'ятницю, 22 червня, і спеціально для цього зверталася до влади Угорщини з проханням почекати з голосуванням по пакету, але Будапешт у своїй звичній манері відмовився це робити.

При цьому біженців в Угорщині зараз насправді майже немає: за даними уряду, за останні три роки притулок у країні одержали лише 2269 осіб, при цьому не менше 90% з них одразу ж вирушили далі, до більш багатої Західної Європи.

Проте уряд Угорщини заявляє, що діє на випередження; за словами "орбаністів", у Азії та Африці є десятки мільйонів потенційних біженців до Європи.

Як писало DT.UA, міжнародні організації повсюдно стають предметом маніпуляцій. Детальніше про настання епохи світового хаосу читайте у статті Сергія Корсунського "Новий світовий безлад: ласкаво просимо" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".