UA / RU
Підтримати ZN.ua

Євродепутат знає, як переконати жителів Нідерландів підтримати асоціацію України з ЄС

Задля позитивного рішення голландців треба запевнити, що про розширення Євросоюзу не йдеться.

Більшість депутатів у парламенті Нідерландів підтримали угоду про асоціацію між Україною та ЄС, розповіла представниця групи Альянсу прогресивних соціалістів та демократів у Європарламенті , нідерландський депутат Каті Пірі в інтерв'ю Deutsche Welle.

Натомість мешканців Нідерландів треба переконати, що підписання угоди не означає автоматичного вступу України в ЄС.

"Я та всі мої однопартійці, як і більшість у парламенті Нідерландів, підтримали цю Угоду. І саме з причини, що український народ повинен мати право самостійно вершити свою долю. Про вступ до ЄС не йдеться (і це зрозуміло як українцям, так і європейцям). Саме тому, гадаю, ми можемо виграти цей референдум, якщо можна буде переконати нідерландців, що про розширення ЄС не йдеться. Навіть противники цієї Угоди визнають, що вона не має стосунку до розширення", - пояснила євродепутат.

Пірі вважає, що підтримка українців на референдумі допоможе просунути антикорупційні реформи в Україні й врешті-решт побачити "стабільного й демократичного сусіда".

Євродепутат пророкує, що справжні баталії між агітаторами за та проти угоди про асоціацію між Україною та ЄС почнуться за два тижні до референдуму 6 квітня. Серед противників проти підписання у меншості лишаються євроскептики, зокрема з партії Геерта Вілдерса, і соціалісти.

Пірі не стверджує, що противники угоди мають фінансового впливу з боку РФ, однак послуговуються інструментами російських пропагандистів. Нідерландський депутат нагадала, що партія Геерта Вілдерса входить до групи Марін Ле Пен, які мають "дуже близькі й теплі стосунки з Володимиром Путіним" і фінансові зв'язки з РФ.

Читайте також: ЗМІ Нідерландів подали в суд за приховування інформації про катастрофу MH17

Пірі застерегла, що нідерландські виборці дуже вразливі до катастрофічних сценаріїв у разі відмови від асоціації з Україною, які пропонують європейські посадовці, як голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер та колишній президент Європейської Ради Герман ван Ромпей.

"У Нідерландах ефект від цього контрпродуктивний. Люди кажуть, що, мовляв, "знову нам Брюссель малює катастрофи", як це вже було на останньому референдумі щодо Лісабонської угоди. І тоді людей лякали: "якщо не проголосуєте "за", то світло згасне". І що ж? Нідерландці проголосували "проти", і світло не згасло. Думаю, що треба серйозно сприймати нідерландських виборців. Звичайно, що вони мають бути поінформованими про можливі наслідки, але не слід їм погрожувати", - наголосила євро депутат.

Пірі зауважила, що новини з України на голландському телебаченні зазвичай стосуються військового конфлікту на Донбасі. Глядачі довіряють цим кадрам, проте мало хто насправді знає про причини подій на сході України.

"Збиття літака MH-17, яке стало прямим наслідком цих воєнних дій, дуже вразило нідерландців. Думаю, що більшість із них ніколи не бували в Україні у відпустці або у справах. Те саме стосується й громадян інших країн Європи. Тому люди покладаються на ці кадри. На жаль, багато хто не цікавиться цієї темою, тому й не знає, що насправді спричинило цю війну. А причина, звісно, не в тому, що український уряд прагнув укласти Угоду про асоціацію з ЄС".

Читайте також: У Греції ратифікували Угоду про асоціацію Україна-ЄС

Референдум щодо угоди про асоціацію між Україною та ЄС відбудеться 6 квітня. Урядовці Нідерландів відреагували на 420 тисяч підписів за його проведення. Зібрати голоси вдалося завдяки онлайн-кампанії сатиричного блогу GeenStijl, "Комітету громадян ЄС" і євроскептикам із "Форуму для демократії".

У березні в Нідерландах побільшало налаштованих проти асоціації України з ЄС. За даними соціологічної компанії I&O Research, 44% опитаних виборців у Нідерландах готові проголосувати проти на референдумі, якби він відбувся вже сьогодні. Про це повідомило Deutsche Welle з посиланням на голандське видання Volkskrant, нагадуючи, що ще в лютому частка противників угоди складала 38%.

Голова МЗС Нідерландів Берт Кундерс виступив на підтримку асоціації. На його думку, вона сприятиме стабільності в Україні. Остаточне рішення про ратифікацію угоди приймає уряд. Нідерландський референдум має лише консультативний характер і не заблокує тимчасове застосування угоди.

Посол ЄС в Україні Ян Томбінський назвав референдум у Нідерландах "прецедентом" в історії ЄС. У випадку негативного результату європейське співтовариство не має подальшого алгоритму дій.

Детальніше про політичні стосунки Нідерландів і України, а також позицію Амстердаму щодо антиросійських санкцій читайте в спецпроекті "Викрадення Європи".