UA / RU
Підтримати ZN.ua

ЄС і Рада Європи нагадали Туреччині про Конвенцію з прав людини

Лідери союзу вказали на розкол в турецькому суспільстві, а Ягланд закликав Анкару виконати вимоги конвенції.

У Євросоюзі після вчорашнього турецького референдуму вказали Анкарі на розкол у суспільстві. Зокрема, у Єврокомісії вважають, що незначний відрив прихильників підвищення повноважень президента Раджепа Таїпа Ердогана від противників цієї ініціативи став підтвердженням наявності розколу.

"У зв'язку з незначною перевагою голосів на референдумі і радикальними наслідками конституційних змін, ми закликаємо владу Туреччини до пошуку найбільш широкого національного консенсусу в процесі їх втілення", - цитує Deutsche Welle спільну заяву президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера, верховного представника ЄС із зовнішньої політики і політики добросусідства Федеріки Могеріні і єврокомісара з питань розширення Йоганнеса Гана.

Вони зауважили, що конституційні зміни, які наділять Ердогана більшою владою, будуть оцінюватися з точки зору зобов'язань Туреччини як країни-кандидата на вступ в ЄС, а також члена Ради Європи.

У цей же час, в генеральний секретар Ради Європи Турбьйорн Ягнланд закликав Анкару захистити незалежність правосуддя і верховенства закону. Він наголосив, що ці вимоги закріплені Європейською конвенцією з прав людини і мають "найбільше значення. Туреччина - член Ради Європи. Вона ратифікувала конвенцію з прав людини, як і інші країни-учасниці. Однак, після референдуму президент Раджеп Таїп Ердоган оголосив, що збирається відновити смертну кару. Цей намір суперечить конвенції.

Нагадаємо, 16 квітня у Туреччині відбувся референдум щодо конституційної реформи. Згідно з даними державного інформагентства Anadolu, її прихильники з мінімальним відривом (51,4% проти 48,6%) здобули перемогу. Опозиція заявила про численні порушення під час голосування і про наміри оскаржити його результати в суді.

Ініціатори реформи пропонують внести 18 поправок до основного закону, які повинні суттєво розширити повноваження президента.