У понеділок Владімір Путін жалівся гостям у Кремлі, що його вороги намагаються «перемогти на полі битви» й «знищити Росію зсередини». Напевне, вперше його важко назвати параноїком.
Захід стає все більш рішучим щодо війни в Україні. Місяцями адміністрація Джо Байдена благала Путіна знайти «вигідний вихід» з конфронтації. Тепер США відверто заявили, що їхня мета - це допомогти Україні перемогти Росію й вимкнути путінську воєнну машину, щоб вона більше не загрожувала сусідам у майбутньому, - пише Washington Post.
Міністр оборони Ллойд Остін, який зазвичай обережно добирає слова, в понеділок після поїздки в Київ відверто заявив: «Ми хочемо бачити Росію ослабленою до такої міри, щоб вона не могла вчинатя такі вторгнення, як в Україну». Цей сигнал він повторив у вівторок під час переговорів з союзниками по НАТО в Німеччині.
Це стратегія з високими ставками. Зусилля деградувати силу іншої країни військовими й економічними засобами зазвичай не закінчуються добре. Тож видання звернулося до Білого дому за коментарем.
«Ми хочемо, щоб Україна перемогла. Ми маємо намір зробити це вторгнення стратегічним провалом для Росії. Одна з наших цілей - це обмежити російську здатність зробити щось подібне знову», - пояснив представник Національної ради безпеки США.
Оцінку Заходу в той час, як він затягує гайки, в понеділок відверто проголосив Держсекретар Ентоні Блінкен: «Росія програє, Україна перемагає». І можна сказати, що впродовж останніх двох місяців саме так і було. Хоча не виключено, що найбільш криваві дні цієї війни ще попереду. Питання в тому, чи зможе стратегія тиску зупинити Путіна і якою ціною. До цього часу російську армію знищували. Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес в понеділок сказав, що 15 тисяч росіян були вбиті, 2 тисячі російських бронемашин - знищені, а 60 гелікоптерів і літаків - збиті. Російська армія, яка до вторгнення складалася зі 120 батальйонів, втратила 25% своєї бойової сили, - сказав Воллес. Це важкий удар.
Російське видання «Медиазона» сформулювала більш чіткий людський портрет цих втрат. Дослідники проаналізували 1744 смерті російських солдатів в Україні. Вони виявили дуже тяжкі втрати серед елітних десантників, морських піхотинців і бійців загонів спеціального призначення. Щонайменше 317 з проаналізованих загиблих були офіцерами. 44 мали ранг полковника і вище. Загиблі найчастіше походили з бідних регіонів, таких як Дагестан чи Бурятія. Адміністрація Байдена каже, що вона місяцями застерігла Росію про наслідки вторгнення. Але Путін, схоже, не поставився до цього серйозно. Він відправив танки й ракетні установки на Київ 24 лютого, розраховуючи здобути швидку перемогу. А зазнавши поразки, запустив нову кампанію, зосередившись на Донбасі.
«Ніколи знову» - фраза стала мантрою Заходу в цій війні, як і після 1945 року. Щоб перемогти Путіна, США і союзники в НАТО посилили постачання зброї і боєприпасів Україні в неймовірному темпі. Але важливою тактикою буде такою задушити російську воєнну машину за допомогою економічних санкцій. Це економічне удушення тільки почалося. Але чиновники адміністрації Байдена вже говорять про перші результати. Американський експорт в Росію впав на 80% цього року. Виробництво високоточних ракет зупиниться в Росії, коли закінчаться запаси імпортних напівпровідників. Виробництво танків на двох російських заводах вже зупинилося через відсутність іноземних запчастин.
Російські доходи повільно, але впевнено випаровуються, - сказав неназваний європейський чиновник. Покупці уникають російської нафти. Відтік кваліфікованих кадрів з Росії прискорюється. 50-70 тисяч ІТ-фахівців вже втекли з країни. Очікується, що за підсумками квітня ще 100 тисяч таких фахівців емігрують. Згідно з офіційним прогнозом, російська економіка скоротиться цього року на 8,5-15%.
Росія також втрачає міжнародний вплив. Цього місяця кандидатів від Москви не обрали до чотирьох агенцій ООН. Росію виключили з Ради з прав людини ООН. Мрії Кремля про технологічне лідерство помирають в степах України разом з його солдатами.
«Супердержави інколи програють у необдуманих війнах. Це сталося зі США у В’єтнамі й Афганістані. І саме така доля може чекати Росію в Україні. Вихід з війни повинен здаватися Путіну більш привабливим, ніж ще кілька місяців тому», - йдеться в статті.
Нагадаємо, що під час візиту в Київ Блінкен та Остін анонсували новий пакет військової допомоги для Українита призначення нового посла США в Україні. Росію настільки обурює факт підтримки американцями України, що МЗС Росії відправили ноту протесту з цього приводу.