UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вороги США одночасно випробовують Байдена — Washington Post

Байдену знадобиться нова стратегія зовнішньої політики.

Протягом перших ста днів на посаді президента Америки Джо Байден виправляв помилки свого попередника Дональда Трампа, а також намагався трансформувати економіку США. Новий лідер Сполучених Штатів намагався виправити «зовнішньополітичний безлад», який він успадкував, але при цьому, Байден ще не побудував власної чіткої політичної стратегії. Тим часом неспокійна геополітична ситуація в світі випробовує Байдена, чекаючи від нього реакції, пише Washington Post.

Яскравою демонстрацією нестабільної ситуації в світі є оцінка глобальної загрози, нещодавно представлена ​ директором Національної розвідки США Аврілом Хейнсом та директором ЦРУ Вільямом Бернсом. Документ узагальнює розвіддані про те, що Китай, Росія, Іран та Північна Корея «продемонстрували здатність та намір просувати свої інтереси за рахунок Сполучених Штатів та їхніх союзників».

Фактично, цей звіт становить приблизно 27 сторінок поганих новин. Американські супротивники вважають США слабкими і намагаються це використати. Китай бачить «епохальний геополітичний зсув» і готується до «війни в космосі, в морі та на суші». Росія, як завжди, слабка у всьому, крім «нової зброї, яка представляє підвищені рівні загрози». Іран «може піти на ризик, який посилить напруженість» на Близькому Сході. Північна Корея «буде загрозою для Заходу в найближчому майбутньому».

Реакцією Байдена на цю геополітичну напругу зазвичай були «ремонтні роботи та виправлення помилок попередника», що цілком зрозуміло. Новий американський президент хоче відступити від вразливих позицій США, таких як Афганістан, і зміцнити відносини з демократичними союзниками, зокрема, розширити співпрацю з Японією та Індією в галузі безпеки.

Загалом, Байден прагне відновити міжнародні партнерські відносини, які втратила адміністрація Трампа - від НАТО до Паризької кліматичної угоди. Серед іншого, він намагається відбудувати економіку США як платформу для американського впливу в світі.

Нікому не подобається наддержава в занепаді. Багато країн, серед них і конкуренти США, намагаються визначити «межі Байдена».

Минулого місяця китайські дипломати критикували Сполучені Штати на зустрічі з американськими колегами в Анкориджі. Росія провела «військові навчання» біля українського кордону. Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати мають таємні зв’язки з Іраном, при цьому, вимагаючи більше американської зброї.

Вступаючи у свої другі 100 днів президентства, Байдену потрібна більш чітка стратегія проектування влади. Йдеться не про початок нових «нескінченних воєн», а про кращу співпрацю із союзними країнами.

Для початку, можна поглянути на ситуацію в Афганістані. Байден намагається швидкими темпами вивести з країни американських військовослужбовців. Багато критиків такого рішення вважають, що після виведення військ США, Афганістан вибухне під натиском талібів, а зневірене населення буде благати про допомогу.

Але керівник найбільшої медіа-компанії в країні Moby Group Саад Мохсені вважає, що такий сценарій є надмірно похмурим. Афганістан навряд чи впаде назад у темні віки правління Талібану.

«Американці не усвідомлюють, що перетворили цілу націю», - стверджує Мохсені.

Він згадує деякі статистичні дані: населення країни зараз на 50 відсотків урбанізоване; 80 відсотків людей дивляться телевізор; 70 відсотків мають мобільні телефони; рівень грамотності зріс з 10 відсотків у 2001 році до понад 50 відсотків сьогодні. Якщо Афганістан успішно пройде через перші криваві місяці після «відходу Америки», «Талібан» буде змушений піти на поступки, вважає Мохсені.

Іран - ще одна країна, яка випробовує США. Байден підтримує повернення Америки до іранської ядерної угоди, від якої відмовився Трамп. Повторне приєднання до угоди має сенс, але це не стратегія політики стосовно Ірану. Байден повинен продумати цю стратегію, відштовхуючись від жорсткого режиму Тегерану, який становить загрозу для багатьох країн.

Чому б не розпочати з Лівану, з великими інвестиціями у відновлення потужних збройних сил країни, які можуть остаточно зменшити владу Хезболли? Крім того, Катар готовий підтримати фінансову систему Лівану, а новий уряд, за наполяганням США, може розпочати боротьбу з корупцією в країні.

Серед іншого, черговий виклик для Байдена становить проблема відносин з Росією та Китаєм.

Росія почала брязкати зброєю, перемістивши війська до українського кордону, але після публічних та приватних попереджень з боку багатьох демократичних країн Москва почала відводити війська. Китайські дипломати жорстко критикували США в Анкориджі, але Китай навряд чи хоче «агресивної конфронтації» з Америкою.

Важливою перевагою Сполучених Штатів є технології. США все ще є лідером у «технологічних перегонах», але Китай стрімко наздоганяє Америку. Найкраще, що може зробити Байден - це інвестувати у високотехнологічне майбутнє.

Навіть після хаотичного президентства Трампа, Америка все ще залишається світовим лідером. Це частково продемонстрував і віртуальний кліматичний саміт Байдена минулого тижня. Байден показав, що розуміє межі впливу США, резюмує видання.

Читайте також: Виведення військ з Афганістану стало найбільш ризикованим кроком Байдена — BBC

В ковідному світі мильні бульбашки хай-теку неконтрольовано зростають, як і ціна біткоїна, але посилюється і відчуття тривоги, що рано чи пізно ці бульбашки вибухнуть під власним тиском, і нічим не забезпечена ліквідність знищить і ринок, і долар разом із ним. Причиною цього може стати не тільки повернення світової економіки до «нормального» функціонування. Справа у тому, що в хай-теку у США з’явився конкурент, і він досить специфічно ставиться до правил Волл-стріт. Цей конкурент — Китай. Уже немає жодного сумніву, що найближчими роками розгорнеться жорстке протистояння, і передусім — на рівні державних політик, за технологічне лідерство. Про «битву гігантів» на ще одному терені читайте в статті Сергія Корсунського «Холодна технологічна війна».