UA / RU
Підтримати ZN.ua

ВООЗ вперше схвалила вакцину від малярії - NYT

Вакцина придатна для лікування будь-якого паразитарного захворювання, і може врятувати десятки тисяч дітей.

Всесвітня організація охорони здоров'я в середу схвалила першу в історії вакцину для запобігання малярії, презентувавши засіб, який може щорічно рятувати життя десятків тисяч дітей в Африці.

Малярія - одне з найстаріших відомих і найбільш смертоносних інфекційних захворювань. Щорічно від захворювання гине півмільйона людей, майже всі з них в країнах Африки на південь від Сахари - серед них 260 000 дітей у віці до 5 років.

Нова вакцина, створена GlaxoSmithKline, пробуджує імунну систему дитини, щоб боротися з Plasmodium falciparum, найбільш смертоносним з п'яти патогенів малярії і найбільш поширеним в Африці. Ця вакцина не просто перша вакцина проти малярії - це перша вакцина, розроблена проти будь-якого паразитарного захворювання.

У клінічних випробуваннях вакцина довела ефективність близько 50 відсотків проти важкої малярії в перший рік, але до четвертого року знизилася майже до нуля. І випробування не вимірювали вплив вакцини на запобігання смерті, що змусило деяких експертів засумніватися в доцільності вкладення коштів в країни з безліччю інших складних проблем.

Але на важку малярію доводиться до половини смертей від малярії, і вона вважається «найближчим індикатором смертності», - сказала д-р Мері Хемел, яка очолює програму впровадження вакцини проти малярії, пише The New York Times.

Згідно з результатами модельного дослідження, проведеного в минулому році, якщо вакцина буде поширена в країнах з найвищою захворюваністю малярією, вона зможе запобігти 5,4 мільйона випадків захворювання і 23 000 смертей серед дітей молодше 5 років щороку.

А недавнє випробування вакцини в поєднанні з профілактичними препаратами, що вводяться дітям в сезони з високим ступенем передачі, показало, що подвійний підхід був набагато ефективнішим в запобіганні важких захворювань, госпіталізації і смерті, ніж будь-який з цих методів окремо.

Наявність безпечної, ефективної і готової до поширення вакцини проти малярії - це «історична подія», - сказав лікар Педро Алонсо, директор глобальної програми ВООЗ по боротьбі з малярією.

Паразити набагато складніші за віруси чи бактерії, і пошук вакцини проти малярії ведеться вже сто років, додав він: «З наукової точки зору створення вакцини першого покоління проти паразита людини - це величезний стрибок».

Малярійний паразит - особливо підступний ворог, тому що він може вражати одну і ту ж людину знову і знову. У багатьох частинах Африки на південь від Сахари, навіть в тих, де більшість людей сплять під обробленими інсектицидами надліжковими сітками, у дітей в середньому шість епізодів малярії в рік.

Навіть якщо хвороба не смертельна, повторний напад на їх тіла може зробити їх слабкими і вразливими для інших патогенів, назавжди змінивши імунну систему.

Приліжкові сітки, найбільш поширена профілактична міра, знизили смертність від малярії серед дітей у віці до 5 років всього приблизно на 20 відсотків.

На цьому тлі, на думку деяких експертів, нова вакцина, навіть зі скромною ефективністю, є кращою новою розробкою в боротьбі з цією хворобою за останні десятиліття.

«Прогрес у боротьбі з малярією дійсно застопорився за останні п'ять або шість років, особливо в деяких з найбільш постраждалих країн світу», - сказала Ешлі Біркетт, яка очолює програми боротьби з малярією в PATH, некомерційної організації, що займається питаннями глобальної охорони здоров'я.

За словами д-ра Біркетт, нова вакцина «має потенціал для дуже, дуже значного впливу».

Нова вакцина, яка отримала назву Mosquirix, вводиться трьома дозами у віці від 5 до 17 місяців, а четверта доза - приблизно 18 місяців по тому. Після клінічних випробувань вакцина була випробувана в трьох країнах - Кенії, Малаві і Гані - де вона була включена в програми планової імунізації.

У цих країнах було введено понад 2,3 мільйона доз, якими охоплено понад 800 000 дітей. Це збільшило відсоток дітей, захищених від малярії, до більш ніж 90 відсотків з менш ніж 70 відсотків, сказав лікар Хамель.

«Можливість зменшити нерівність у доступі до профілактики малярії - це важливо, - сказав Хамель.

Потрібні були роки, щоб створити ефективну систему поширення оброблених інсектицидами протимоскітних сіток серед сімей. Навпаки, включення Mosquirix в рутинну імунізацію зробило його напрочуд простим в поширенні, додав доктор Хамель - навіть в розпал пандемії коронавірусу, яка спричинила локдаун і порушила ланцюжка поставок.

«Нам не доведеться витрачати десять років, намагаючись зрозуміти, як донести це до дітей», - сказав він.

Читайте також: Малярія з'явилася раніше, ніж вважалося – вчені

На цьому тижні робоча група незалежних експертів з малярії, епідеміології і статистики здоров'я дітей, а також консультативна група ВООЗ з вакцин зібралися, щоб проаналізувати дані пілотних програм і дати офіційну рекомендацію Тедросу Гебрейесусу, генеральному директору ВООЗ.

Наступний крок - це для Гаві, глобального альянсу з вакцин, визначити, що вакцина вартує вкладення. Якщо правління організації схвалить вакцину - а це не гарантовано, з огляду на помірну ефективність вакцини і безліч конкуруючих пріоритетів, - Гаві закупить вакцину для країн, які її запросять, що, як очікується, займе не менше року.

Але, як і у випадку з Covid-19, проблеми з виробництвом і постачаннями вакцини можуть значно уповільнити прогрес. «Пандемія також відвернула ресурси і увагу від інших хвороб», - сказав Діпа Патель, керівник програм вакцинації проти малярії в Гаві.

Як повідомлялося, в травні в Україні було зафіксовано п'ять випадків захворювання на малярію. Всі п'ять інцидентів сталися з працівниками морських суден, які курсували до країн Африки. Один випадок з летальним результатом.