UA / RU
Підтримати ZN.ua

Волонтери спробували з'ясувати місце виготовлення "Новачка" в РФ

Розглядалися версії двох британських видань, які на початку березня опублікували дані про ймовірне місцезнаходження лабораторій з виробництва "Новачка".

Світові ЗМІ продовжують публікувати припущення про можливе місце виробництва і зберігання нервово-паралітичної речовини "Новачок", яку використовували при отруєнні колишнього співробітника ГРУ Росії Сергія Скрипаля та його доньки Юлії в британському місті Солсбері, проте більшість цих чуток з стилю "пальцем у небо", і волонтери InformNapalm вирішили з'ясувати, де ж СЗР РФ може приховувати свою лабораторію (або лабораторії) з виробництва БОР "Новачок".

The Sun першим опублікував дані про хімічної лабораторії в московському районі Ясеневе. Де конкретно знаходиться цей об'єкт, таблоїд не повідомив, але нагадав, що лабораторія відноситься до Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Росії. Слідом за ним 6 квітня британське видання The Times вказало на вже зовсім інше місце – військову дослідну базу в закритому місті Шихани Саратовської області Росії.

Волонтери InformNapalm провели моніторинг карт місцевості і прийшли до висновку, що версія Шихан є недостовірною по ряду причин - наприклад, через дивну активність росЗМІ навколо цієї теми; на думку волонтерів, така метушня означає, що Шихани є "відволікаючим маневром". Що ж стосується версії The Sun, то в самому Ясеневе таких об'єктів немає.

Але, увага, поряд з Ясеневим знаходиться сільське поселення Сосенське, де на території Бутовського лісопарку розташована в/ч 36606 – об'єкт СЗР.

"Це значна за площею і добре охороняєма територія комплексу Служби зовнішньої розвідки Росії. Ми припускаємо, що саме тут може перебувати лабораторія для виготовлення отруйних речовин", - йдеться в повідомленні волонтерів.

Згідно з супутниковими знімками, наявність на території місця для складування вийнятого грунту дозволяє припустити, що поруч було організовано підземне будівництво. Об'єм вийнятого ґрунту значний.

Волонтери привели кілька аргументів, чому виготовлення "Новачка" може бути організовано на території цього об'єкту СЗР: по-перше, відсилання до СЗР присутнє у даних The Sun, який посилається на джерела в британській розвідці; територія СЗР володіє високим ступенем секретності; є підстави вважати, що на об'єкті створені підземні комунікації, в яких нескладно розмістити і міні-лабораторію; диверсії і теракти за кордоном перебувають у компетенції СЗР, а не МО Росії, тому доцільно замкнути цикл виробництва і використання отруйної речовини всередині однієї служби, щоб уникнути витоку інформації; дуже важливо упакувати ОР в тару, придатну для транспортування через кордон і перевірки, це складне технічне завдання з високою секретністю під силу тільки СЗР, але не МО РФ; є підстави вважати, що комплекс СЗР має входи/виходи зі своєї території до Московського метрополітену, що додатково розширює можливості таємного транспортування ОР, але в той же час створює небезпеку для мирного населення Москви.

Варто також враховувати, що у Росії термін "в/ч" - "військова частина" - досить безликий, і може утримувати за собою що завгодно: від дивізії РВСН у повній бойовій готовності до складу з онучами, списаними в 198... році, який стережуть півтора п'яних прапорщика. Так що за подібним найменуванням, враховуючи вищенаведені аргументи, цілком може ховатися та сама шукана лабораторія з виробництва "Новачка".

Читайте також: Лідер збірної України з біатлону Підгрушна пропустить стартові гонки Олімпіади-2018

Раніше Британія заявила, що готова поділитися результатами аналізу проб нервово-паралітичної речовини, які застосували проти російського перебіжчика Сергія Скрипаля.

При цьому вчені британської лабораторії Портон-Даун не змогли встановити, чи була Росія країною походження нервово-паралітичної речовини "Новачок", яким отруїли екс-шпигуна Сергія Скрипаля та його доньку Юлію.

Нагадаємо, що 5 березня в британському Солсбері із сильним отруєнням був госпіталізований російський шпигун-перебіжчик Сергій Скрипаль та його донька. Через деякий час були госпіталізовані кілька співробітників екстрених служб, які працювали на місці події. За даними слідства, проти Скрипалів була використана нервовопаралітична речовина "Новачок" російського виробництва.

У Британії вважають, що саме Росія причетна до отруєння екс-співробітника ГРУ та його доньки Сергія та Юлії Скрипаль на території Сполученого Королівства 5 березня. У зв'язку з цим інцидентом, уряд країни прийняв рішення вислати з країни 23 російських дипломатів.

Ще майже 30 країн підтримали Британію та на знак солідарності вислали російських дипломатів. Загалом на батьківщину повернулися більше 150 співробітників диппредставництв з різних куточків планети.

Зі свого боку, Росія всі звинувачення відкидає та запроваджує "дзеркальні" заходи щодо країн-учасниць "дипломатичного" бойкоту, висилаючи зі своєї країни аналогічну кількість дипломатів.

Детальніше про ситуацію довкола отруєння Сергія Скрипаля та дипломатичний скандал із висилкою російських шпигунів під дипприкриттям читайте в матеріалах Олександра Хари "Токсична Росія" і "Дипломатичний екзорцизм" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".