UA / RU
Підтримати ZN.ua

Влада Іраку використовує "героя" Путіна для тиску на США – The Economist

США з жахом усвідомили, що Росія відбирає влив на Ірак, який коштував тисячі життів американських солдатів і мільярди доларів.

На контрольно-пропускних пунктах по всьому 3 військові радіють приходу Росії і розцінюють його, як відповідь на їхній провал у спробі побороти "Ісламську державу" за 16 місяців війни.

"США і їхня коаліція нічого не зробили. Нарешті в нас буде справжня коаліція з необхідним впливом, щоб розбити Ісламську державу", - каже журналістам The Economist іракський поліцейський, тільки місяць як повернувся з фронту.

Наприкінці минулого місяця Ірак підписав угоду з Росією про обмін даними розвідки, чим розлютив США. Через кілька днів після того, Москва неподалік від посольства США в "зеленій зоні" Багдаду ще й відкрила спільний операційний центр разом з двома ворогами Америки: Іраном і Сирією. Потім Росія почала стріляти балістичними ракетами по сирійській території з корабля у Каспійському морі. І летіли ті ракети через територію Іраку.

Іракський прем'єр-міністр Хайдер аль-Абаді звернувся до Росії з проханням розширити її військово-повітряну кампанію у Сирії ще й на територію його країни. При цьому іракці з гордістю показали свої старі російські танки. Деякі чиновники почали говорити про розміщення військово-повітряної бази РФ.

Америка з жахом зрозуміла, що вона витратила сотні мільярдів доларів і поклала тисячі життів своїх солдатів в Іраку. А тепер, незважаючи на все це, Росія може відібрати вплив на країну. Абаді, який прийшов до влади за підтримки США, не був слухняним весь цей час. Він виконав вимогу обмежити польоти авіації Ірану в Сирію. Але теперішнє його бажання налагодити відносини з Росією в сукупності з нездатністю виконати обіцянку щодо боротьби з корупцією, змушує Захід шукати нового іракського лідера.

Займаючи слабку позицію у відносинах із США, Абаді намагається витіснити американську коаліцію і замінити її більш прогнозованою російською. Тим паче, що фінансова допомога Вашингтона скоротилася на 80%, а зброя надходить із запізненням.

"Ми чекати потужну міжнародну коаліцію, американців, які принесуть з собою потужні повітряні сили і прикриють нашу армію. Але цього не сталося", - сказав Абаді.

Не виключено, що дії іракського прем'єра – блеф, за допомогою якого він намагається змусити США більш активно діяти. Впродовж останніх днів повітряні удари в Баїджі і Рамаді посилилися. Завдяки цьому іракська армія змогла піти в наступ і відвоювати деякі території у "Ісламської держави".

Але існують деякі небезпеки, які надходять від релігійних суперечностей в регіоні. Іракські карикатуристи вже малюють Путіна як "шиїтського героя", який дає важелі влади в регіоні шиїтським урядам, а зокрема Ірану. В цей же час, сунітські сили лишаються прихильними до США, попри ядерну угоду Барака Обами з Тегераном. Після багатьох місяців очікувань, деякі повстанці нарешті отримали американську зброю.

В Іраку Америка знову почала тренувати тисячі представників племен, додаючи сунітський фланг до фронту проти "Ісламської держави", на чолі якої стоїть Іран. На вулицях і в парламенті деякі сунітські сили засуджують Росію і говорять про можливе сунітське завоювання країни. Один художник карикатур намалював терористів "Ісламської держави", які вимагають: "Поверніть американські бомби і позбавте нас від Росії".

В цей же час, бойовики, лояльні до шиїтського духовного лідера Муктади Аль-Садра, заявляють, що будуть воювати проти росіян так само, як і проти американців. А суніти мріють повернутися в місто Мосул, яке опинилося в руках терористів, сподіваючись, що Обама виконає свої обіцянки і допоможе. Інші ж покладаються на росіян у цьому питанні.

Раніше видання New York Times писало, що втручання Росії стало б катастрофою для Іраку. Росія буде проводити бомбардування в Іраку без огляду на те, на кого падають її бомби, як це відбувається в Сирії. Крім того, Москва буде закривати очі на жорстокі вчинки шиїтських бойовиків проти сунітських мирних мешканців.

Тим часом, Los Angeles Times писав, що Росія обмежує вибір дій для США в Сирії. Тож єдиним варіантом на порозуміння лишається сценарій, за яким Росія і США погодяться, що Асад поступово піде у відставку чи поділиться повноваженнями з опозицією. Паралельно з цим, Заходу варто посилити свої позиції у Східній Європі, де Росія продовжує агресивно поводитися проти України, і в Туреччині, в небі над якою були перехоплені кілька військових літаків РФ, які "заблукали через погані погодні умови".

Повітряна військова операція Росії в Сирії почалася 30 вересня після відповідного запиту президента країни Башара Асада, якого з моменту початку війни в Сирії в 2011 році Росія надає підтримку, у той час як країни НАТО і ЄС звинувачують режим Асада у військових злочинах і вимагають його відставки.

Незважаючи на оголошену Росією мету операції - боротьба з бойовиками "Ісламської держави", ряд ЗМІ, свідків і чиновників заявляли, що цілі недавніх бомбардувань РФ в Сирії не мали відношення до ІД, а ведуться проти опозиції режиму Асада.