UA / RU
Підтримати ZN.ua

Віцепрезидент Тайваню відвідав США: Китай засудив візит 

Острів побоюється, що поїздка може спровокувати посилення військового тиску Пекіна.

Віцепрезидент Тайваню Вільям Лай у п'ятницю, 18 серпня, повернувся з делікатного візиту до Сполучених Штатів, який Китай уже засудив. Також поїздка викликала попередження з боку тайванських чиновників, що це може призвести до збільшення кількості військових навчань Пекіна поблизу острова, повідомляє Reuters.

"Завдяки наполегливій праці кожного, влада Тайваню стає все сильнішою, і це показало міжнародній спільноті, що Тайвань є силою добра, що міжнародна спільнота дійсно приділяє велику увагу Тайваню", - сказав Лай після повернення.

Китай вважає Тайвань своєю територією і засудив транзитні зупинки Лая в США, назвавши його сепаратистом і "порушником спокою".

Тайванські чиновники заявили, що Китай, імовірно, проведе військові навчання цього тижня поблизу острова, використовуючи зупинки Лая в США як привід для залякування жителів острова напередодні президентських виборів наступного року і змусить їх "боятися війни".

Однак острів досі не повідомляв про будь-які незвичні маневри китайських військових поблизу.

Але у четвер, 17 серпня, уряд Японії повідомив, що 11 китайських і російських військових кораблів, включаючи есмінці, перетнули води між південними японськими островами Окінава і Міяко - водний шлях, що має вирішальне значення для доступу до Тихого океану і Східно-Китайського моря.

Читайте також: Глава Міноборони Китаю застеріг від "гри з вогнем" навколо Тайваню

Острови лежать безпосередньо на схід від Тайваню, а на Окінаві розташована велика військова база США.

Людина, знайома з плануванням безпеки в регіоні, повідомила Reuters, що китайські та російські військові провели симуляцію нападу на американські сили, дислоковані на Окінаві, а також навчання із захоплення стратегічних об'єктів.

Ударна група американського авіаносця Ronald Reagan також перебувала у водах приблизно за 1500 км від східного узбережжя Тайваню станом на вечір четверга, додав співрозмовник агентства.

Представник японського Об'єднаного штабу заявив, що йому нічого не відомо про подібні навчання китайського і російського флотів.

"Вони не вторгалися в територіальні води Японії, і ми не підтвердили жодної небезпечної поведінки. Ми наголосили через дипломатичні канали, що неодноразові спільні дії китайських і російських сил в морському і повітряному просторі навколо Японії викликають серйозне занепокоєння з точки зору безпеки", - сказав речник.

Читайте також: Філіппіни вважають ризик конфлікту навколо Тайваню «серйозною проблемою»

Міністерство оборони Росії заявило в п'ятницю, що російські і китайські кораблі "проводили протичовнові навчання, відбивали повітряний напад умовного противника, тренувалися проводити рятувальні операції на морі, а також відпрацьовували навички зльоту і посадки на палуби бойових кораблів".

Лай офіційно здійснив лише транзитні пересадки в США, спочатку в Нью-Йорку, а потім у Сан-Франциско, на шляху до Парагваю і назад, щоб взяти участь в інавгурації нового президента в одній із 13 країн, які підтримують офіційні зв'язки з Тайбеєм.

Перебуваючи в США, він виступив перед тайванською громадою і зустрівся з представниками Американського інституту на Тайвані (АІТ) -  некомерційної організації, що управляється урядом США і займається неофіційними відносинами.

Лай є фаворитом на посаду наступного президента Тайваню на виборах, призначених на січень. Президент Цай Інвень не може балотуватися знову після двох термінів.

Китай особливо неприязно ставиться до Лая через коментарі про те, що він бореться за незалежність Тайваню. Хоча під час передвиборчої кампанії Лай обіцяв зберегти статус-кво і пропонував переговори з Пекіном.

Виступаючи після виходу з літака, Лай лише побіжно згадав про свої зупинки в США, зосередившись на Парагваї і обіцянках підтримки, які отримав там.

Читайте також: Випробування системи Patriot в Тайвані завершилося провалом

Китай уже давно застосовує до острова політику «батога і пряника», погрожуючи йому перспективою військових дій і водночас звертаючись до тих, хто, на його думку, схильний підтримати точку зору Пекіна.

Зокрема, уряд Тайваню очікує, що Китай спробує втрутитися у вибори на острові в січні, незаконно фінансуючи прихильних до Пекіна кандидатів. Також не виключається можливість застосування Китаєм сили для захоплення Тайваню.