17 квітня Чеська Республіка оголосила, що висилає 18 російських дипломатів, яких вона впізнала як шпигунів у справі, пов'язаній з величезним вибухом на складі боєприпасів в 2014 році. Через кілька днів до них додалися ще 63 співробітника посольства - чеська влада вирішили вислати «майже всіх» російських дипломатів і скоротити їх чисельність до розміру чеської дипмісії в Росії. До інциденту російське представництво в Чехії було одне з найбільших в Європі - там працювали 135 особи. З них 71 - мали дипломатичні паспорти, ще 13 були співробітниками консульств в Карлових Варах і Брно. 77 громадян Росії жили в Чехії за робочою візою і займали посади водіїв, кухарів і садівників. Біографія практично всіх російських дипломатів вказує, що вони так чи інакше пов'язані з розвідкою і ГРУ. Про це повідомляє Центр «Досьє».
З найбільш «цивільних» і відомих дипломатів, які увійшли в чорний список чехів, був консул в Брно Володимир Ястржембський. Він відомий походженням - старший син колишнього прес-секретаря Бориса Єльцина Сергія Ястржембського. Крім того, він є співвласником нічного клубу «Лондон» в Москві і навіть стає за пульт, граючи як ді-джей під псевдонімом Ястреб.
А ось список інших ключових фігур дипмісії Росії в Чехії змушує задуматися.
Олексій Колмаков - перший секретар посольства. Закінчив Новосибірське вище військове командне училище (НВВКУ). Вуз відомий тим, що готує курсантів по військовим спеціальностям - «Застосування підрозділів глибинної розвідки», «Застосування підрозділів військової розвідки», «Застосування мотострілкових підрозділів». Кілька десятків випускників НВВКУ служать в ГРУ і сидять під «дахами» російських посольств по всьому світу.
Костянтин Шевчук - другий секретар посольства. Закінчив Військовий університет Міноборони (ВУМО). Випускників ВУМО, особливо з факультету іноземних мов, із задоволенням беруть служити в ГРУ, СВР і П'яту службу ФСБ, що займається міжнародним співробітництвом.
Антон Бєлов - другий секретар посольства. До дипломатичного призначення працював на засекреченому науково-виробничому підприємстві «Дельта-1», де розробляють зброю і боєприпаси.
Олексій Трякіної - дипломат. Випускник Тамбовського військового авіаційного інженерного інституту (ТВАІІ). До розформування у 2009 році в ТВАІІ готували фахівців з авіаційного радіоелектронного обладнання. У Чехії він займався меморіальними табличками на честь полеглих червоноармійців. Точніше - така його була офіційна робота.
Віктор Будяк - помічник військово-повітряного аташе. Він закінчив факультет агентурно-оперативної розвідки Військово-дипломатичної академії Міністерства оборони, а також, за даними чеського видання Seznam Zpravy, служив в таємній в/ч 29155. The New York Times називала її секретним підрозділом ГРУ з операцій в Європі.
Олексій Тюлегенев - «шифрувальник» посольства. Закінчив Новочеркаське вище військове командне училище зв'язку. Значиться автором патенту «Спосіб стиснення і відновлення мовних повідомлень».
Сергій Соколов - технічний працівник. До відрядження в Прагу служив в Головному ракетно-артилерійському управлінні Міністерства оборони (в/ч 93219).
Традиційно розкритих «дипломатів» переводять служити в штаб-квартири ГРУ і СВР або викладати в академіях, а також відправляють у військові округи і в посольства в дружніх країнах - Вірменії, Азербайджані, Таджикистані, Сербії, Китаї, Індії і Кубі і так далі.
Раніше повідомлялося, що операціями ГРУ в Чехії і Болгарії Росія намагалася послабити Україну на війні.
Нагадаємо, що Сенат (верхня палата парламенту - ред.) Чехії в четвер, 22 квітня, визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарії поклали на Росію і її спецслужби.