UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ядерна програма Ірану вже повністю сформована — Bloomberg

Війна в Газі — ідеальна можливість для ядерного прориву Ірану.

Політика президента Джо Байдена на Близькому Сході висить на волосині. Переговори про припинення вогню в Газі досягли критичної стадії. Атаки хуситів в Ємені перешкоджають морському сполученню і створюють напругу для ВМС США. Підтримка Ізраїля з боку Байдена залишається сильною, але після місяців нарощування напруженості його відносини з прем'єр-міністром Беньяміном Нетаньягу публічно погіршуються. 

Але ситуація на Близькому Сході завжди може ускладнитися й погіршитися — і, ймовірно, так і трапиться. Війна в Газі може бути лише початком двох додаткових криз, які можуть виявитися ще більш руйнівними, вважає Bloomberg.

Перша потенційна криза пов'язана з ризиком війни між Ізраїлем і "Хезболлою", ліванським бойовим угрупуванням. Коли ці бойовики зіткнулися у 2006 році, південь Лівану був спустошений. Відтоді ізраїльські чиновники з тривогою спостерігали, як "Хезболла", схожа на ХАМАС — накопичила більш сучасне озброєння, яке, згідно з повідомленнями, включає близько 150 тисяч ракет.

Читайте також: “Хезболла” заявила Ірану, що в разі ширшого протистояння з Ізраїлем буде воювати самостійно 

"Хезболла" використовує протитанкові ракети та іншу зброю проти ізраїльських солдатів і цивільних осіб. Ізраїль у відповідь завдає ударів по військовій інфраструктурі "Хезболли", деяким з її ключових командирів та її іранським покровителям. Найбільш драматичним був нещодавній авіаудар 1 квітня, в результаті якого загинули високопосадовці Корпусу вартових Ісламської революції в консульстві Тегерана в Дамаску.

"Тотальна війна між "Хезболлою" та Ізраїлем була б більш руйнівною, ніж конфлікт в Газі. Оскільки "Хезболла" є найважливішим союзником Ірану, вона може втягнути й Тегеран", — пише Bloomberg.

Друга криза також пов'язана з Іраном, як і більшість проблем Близького Сходу. Іран, як і "Хезболла", вважає за краще уникати повномасштабного протистояння з Ізраїлем і США. Але це частково тому, що статус-кво пропонує багато переваг.

Читайте також: США завдали авіаударів по об'єктах угруповання «Катаїб Хезболла» в Іраку

Хаос на Близькому Сході перешкоджає, хоча б тимчасово, зближенню між ключовими ворогами Ірану: Ізраїлем і Саудівською Аравією. Він дозволяє хуситам, яких Тегеран озброїв і наділив повноваженнями, дражнити США.

Ядерна програма Ірану зараз настільки зріла, що Тегеран може мати достатньо високозбагаченого урану для створення, можливо, трьох ядерних боєзарядів всього за два тижні. Створення придатної для використання ядерної зброї зайняло б більше часу, можливо, рік, і немає жодних переконливих доказів того, що Іран робить необхідні кроки. Але занепокоєння з цього приводу зростає.

США та Ізраїль, можливо, незабаром повинні будуть вирішити, чи дозволити Ірану продовжувати рухатися до ядерної фінішної прямої, чи зупинити його, застосувавши більш жорсткі заходи, від посилення санкцій до військових ударів.  Адміністрація Байдена здебільшого мовчить про іранську ядерну проблему. Можливо, вона намагається за лаштунками домовитися про якусь угоду, яка б зупинила процес, вважає Bloomberg.

Читайте також: ХАМАС та Хезболла почали "тісно координувати" атаки на Ізраїль

Як би там не було, було б помилкою очікувати, що закінчення війни в Газі призведе до стійкої регіональної розрядки. Швидше за все, це стане початком наступних небезпечних фаз глибокої, затяжної кризи безпеки на Близькому Сході.

Чому Іран досі не відповів на удар Ізраїля по консульству в Сирії, в результаті чого загинуло щонайменше семеро іранських посадовців читайте у статті  Олексія Іжака "Чому досі не розпочалася війна Ірану та Ізраїлю".