UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори в Туреччині: Ердоган і Киличдароглу зійшлися у відчайдушній боротьбі за голоси

Кандидати вдаються до різних методів переконання виборців.

Останні години президентських перегонів у Туреччині стають все більш запеклими. Реджеп Таїп Ердоган намагається продовжити своє 20-річне перебування при владі ще на п'ять років, повідомляє BBC.

Напередодні другого туру виборів у неділю його суперник Кемаль Киличдароглу підтримав націоналістів, пообіцявши депортувати мільйони сирійських біженців. Президент звинуватив того у хейтерстві – і сказав, що перемога Киличдароглу буде перемогою терористів.

Опозиційний кандидат відстав у першому турі на 2,5 мільйона голосів. Президент є фаворитом, але його суперник вважає, що відрив все ще можна подолати — або коштом 2,8 мільйона прихильників ультранаціоналістичного кандидата, який посів третє місце, або за рахунок восьми мільйонів виборців, які не прийшли в перший тур. 

Читайте також: Ердоган стикається з реальними шансами програти: Туреччина – на порозі виборів

Як повідомляє видання, міжнародні спостерігачі кажуть, що виборці, можливо, мали реальний вибір, але Туреччина "не виконала основних принципів проведення демократичних виборів". Президент Ердоган не просто накопичив широкі повноваження за останні шість років – він розправлявся з інакомисленням, а політичних опонентів кидав у в’язницю.

Очікуючи перемогу Ердогана та подальшу економічну нестабільність, фінансові ринки відреагували тим, що турецька ліра в п’ятницю впала до рекордно низького рівня до долара. Попит на іноземну валюту різко зріс, а чисті валютні резерви центрального банку впали до негативної позначки вперше з 2002 року. 

Протягом кількох місяців економіка Туреччини була проблемою номер один, але з наближенням другого туру в неділю риторика змінилась, і біженці стали у центр уваги. Туреччина приймає більше біженців, ніж будь-яка інша країна.

Читайте також: The Economist: Туреччина може позбутись Ердогана, у демократів у всьому світі з’явиться надія

Професор Мурат Ердоган (не пов’язаний з президентом Ердоганом) проводить регулярне польове дослідження під назвою «Сирійський барометр». Він вважає, що загальне число сирійських біженців і нелегальних мігрантів з Ірану, Іраку, Афганістану та Пакистану наближається до шести-семи мільйонів.

"Їхні [кандидатів] дискурси нереалістичні, фізично це неможливо", — каже професор Ердоган. «Якщо ми говоримо про [репатріацію] добровільно, це неможливо, а силою це означає, що на день потрібно повертати понад 50 000 осіб".

Риторика неприємна, але може мати значення. Опитування показують, що 85% турків хочуть, щоб біженці із Сирії поверталися додому.

Киличдароглу звертає увагу на проблеми безпеки, які відчувають багато виборців, особливо молодь. Також він наголошує на тому, що рівень передбачуваних загроз занадто високий через кризу іммігрантів, терористичні атаки та війни за участю Росії, Сирії та Азербайджану.

Президент Ердоган же відповідає на це, що вже відправляє сирійських біженців назад і планує зробити ще більше. Основним партнером Ердогана є ультраправа націоналістична партія. Він також пішов у атаку, використовуючи підроблене відео на мітингу, щоб пов’язати свого суперника з курдськими бойовиками.

У п'ятницю він сказав, що перемога Киличдароглу означає, що переможуть "терористичні організації". Його метою є велика прокурдська партія, яка підтримує Киличдароглу і яку президент Ердоган неодноразово намагався ототожнити з бойовиками. Сама партія заперечує будь-які подібні зв'язки. Ця партія підтримує Киличдароглу, оскільки хоче покласти кінець "режиму однієї людини" в Туреччині.

Спочатку вважалося, що президент Ердоган може зазнати поразки через його катастрофічне управління економікою Туреччини та його погану реакцію на лютневі землетруси. І все ж майже половина виборців підтримала його. Питання в тому, чи спрацює зміна курсу Киличдароглу.

Нагадаємо, у випадку перемоги кандидат від об’єднаної опозиції не збирається приєднуватися до антиросійських санкцій, але хоче зробити більш прозорими відносини із РФ виходячи з того, що Туреччина є членом НАТО.