UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори в США стали одними з найбільших розчарувань для американців – The Economist

Питання в тому, чи виконає Трамп свої страшні обіцянки, чи забуде про них, як він це неодноразово робив.

Коли Барак Обама запропонував свою соломинку надії розділеній країні 8 листопада, це звучало банально: "Що б не сталося, сонце зійде зранку". Але темряві ночі, коли штат за штатом вирішував долю політичної спадщини Обами, віддаючи перевагу Дональду Трампу, ці слова почали звучати дуже оптимістично.

Більшість експертів і аналітиків передбачали легку перемогу кандидату від Демократичної партії Гілларі Клінтон. Всі соціологічні опитування свідчили, що вона на 4% попереду Трампа. Її шлях до перемоги здавався легшим, ніж той, який собі накреслив республіканець.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що ранні голосування, які відзначилися великою явкою ображених не Трампа іспаномовних американців, здавалося, підтвердили прогнози. Про це ж свідчили і перші екзит-поли у критично важливих штатах. Опитування, проведене на замовлення ABC News свідчило, що 61% виборців вважають його некомпетентним для посади президента США. Лише 34% відповіли, що вважають Трампа достойним обійняти цю посаду. Але потім американці все одно обрали його.

Коли виборчі дільниці почали закриватися по всій Америці зі сходу на захід, телеканали почали називати очікувані результати, опираючись на екзит-поли і ранні голосування. Меріленд, Массачусетс і Нью-Джерсі були "блакитними". Оклахома, Південна Кароліна і Теннессі – "червоними". Але потім Трамп змінив сценарій, отримавши перемогу у Флориді, Північній Кароліні і Огайо. З часом, коли результати почали з'являтися в штатах на Середньому Заході, траєкторія виборів стала очевидною.

Трамп прорвався через "ржавий пояс", здобувши перемогу в таких штатах як Айова, Огайо і Вісконсін, які десятиліттями не обирали республіканців. Приміром, Пенсільванія востаннє голосувала за кандидата від Республіканської партії в 1988 році, а Вісконсін обирає демократів з 1984-го. Клінтон не приділяла уваги Вісконсіну, оскільки майже всі опитування свідчили, що там її твердо підтримують.

Видання зауважує, що наслідки перемоги Трампа будуть величезними і вони будуть збільшуватися "з кожною наступною секундою спостереження". Клінтон провела щедро профінансовану і дуже професійну кампанію, використовуючи складну систему ідентифікації і виборців і мобілізаційні інструменти, які добре спрацювали у кампанії Обами.

Трамп зібрав менше грошей, у нього було не багато виступів у багатьох шатах, він покладався на соціальні мережі і телевізійні шоу, щоб поширювати свої авторитарні і протекціоністські ідеї. Його підтримувала невелика кількість газет, а серйозні експерти не віщували йому перемогу. Але коли з'явилися перші результати, сумніви, що Трамп стане новим президентом почали зникати.

"Це одне з найбільших виборчих розчарувань, яке Америка чи будь-яка інша країна бачила. Наступним президентом США буде людина, яка вела расистську кампанію і намагалася дискредитувати попередника – Обаму. Під час кампанії він ображав жінок, людей з особливими потребами, іспаномовних американців і іноземців. Він захищав використання тортур, скидання ядерних бомб, називав свого опонента корумпованою і вбивцею, а також заприсягся, що в разі перемоги він "закриє" її. Майже половина американських виборців дала Трампу можливість виконати ці свої обіцянки. Хто знає, може він так і зробить", - йдеться в статті.

Перед виборами, екс-посол США в Україні Стівен Пайфер зауважував у коментарі для DT.UA, що в разі перемоги Трампа на виборах, американська політика зміниться не лише щодо України, а й щодо Європи і союзників по НАТО.

А експерт Atlantic Council Адріан Каратницький в інтерв'ю для DT.UA сказав, що хоч президент США і має значну владу у формуванні закордонної політики, це не означає, що він не контрольований і може робити все, що заманеться. В Конгресі лишаються "рейганівські яструби" серед республіканців. Вірогідно вони об'єднаються з демократами і будуть стримувати одіозного президента Трампа.