Венеційська комісія, яка є дорадчим органом Ради Європи, 26 липня випустила терміновий висновок щодо найважливіших аспектів польського закону про створення Державної комісії з розслідування російського впливу на внутрішню безпеку держави в 2007-2022 роках, який наприкінці травня підписав президент Анджей Дуда.
Експерти виявили низку недоліків у законі, який піддався критиці всередині країни та за її межами через занепокоєння щодо наслідків для осінніх парламентських виборів у Польщі, йдеться в тексті на сайті Ради Європи. Крім того, було проаналізовано проєкт внесення змін до закону, поданий главою республіки.
У Венеційській комісії розповіли, що новий закон передбачає проведення спеціальною Комісією розслідувань для встановлення діяльності людей, які були держслужбовцями або членами вищого керівництва Польщі та під впливом РФ діяли на шкоду національним інтересам. Також це може стосуватися інших осіб, якщо вони мали суттєвий вплив на внутрішню безпеку або підривали інтереси країни, зокрема, через ЗМІ, асоціації, фонди, профспілки чи політичні партії.
Щодо виявлених порушень пропонується ухвалювати два типи адміністративних рішень з боку Державної комісії. Перший передбачає визнання, що особа діяла під впливом Росії на шкоду польським інтересам. Після цього у межах "виправних заходів" людині, зокрема, можуть заборонити виконувати державні функції, пов’язані з бюджетними коштів, на період до 10 років. Другий тип передбачає оголошення, що певне рішення було ухвалене під російським впливом, і можливість його анулювання.
Правками, поданими Дудою, пропонується прибрати "виправні заходи". Також, зокрема, судовий захист проти рішень Державної комісії має здійснюватися в судах загальної юрисдикції, а не адміністративних.
Як зазначається у висновку, Венеційська комісія визнала виправданість зусиль Польщі з протидії неправомірному іноземному впливу, але назвала неналежним підхід у законі “Про Державну комісію з розслідування російського впливу на внутрішню безпеку Республіки Польща в період 2007-2022 років”.
"Необхідність запровадження нового механізму, створеного законом про Державну комісію, що має позачерговий, інтрузивний, ретроактивний і несудовий характер – не була встановлена, що вже підштовхує до висновку, закон варто скасувати в цілому, а його недоліки не будуть усунені законопроєктом про внесення правок", – наголосили експерти
Особливу стурбованість висловлено через надто широкою сферу застосування документу та значну розмитість ключових формулювань. Державна комісія, яка нагадує структуру політичного характеру, може отримати практично необмежену свободу дій під час застосування закону.
"Через ці недоліки закон не дає жодних гарантій проти політичних зловживань і може вплинути на виборчий процес. Це може призвести до порушення значної кількості процедурних і матеріальних прав людини, а також суперечить принципам правової визначеності, розподілу влади, системи стримувань і противаг", – визнали у Венеційській комісії.
Там також висловили занепокоєння через ухвалення закону лише за кілька місяців до парламентських виборів. Це може вплинути на репутацію кандидатів, яких можуть піддати відповідній перевірці.
На думку експертів, нове законодавство "може легко стати інструментом у руках більшості для усунення політичних опонентів". Особливо враховуючи те, що Державна комісія може ухвалювати рішення на основі секретної інформації, не розкриваючи її.
"Вкрай небезпечним є створення комісії, де «обвинуваченого» публічно допитує адміністративний орган за нечітко визначених підстав. Цим можна легко зловживати, щоб затаврувати політичних опонентів як «ворогів держави», руйнуючи демократичний процес, зменшуючи плюралізм у політичному ландшафті та розпалюючи почуття загальної недовіри серед населення", – додали у висновку.
У Венеційській комісії підсумували, що не можуть не вважати, що згаданий закон Польщі треба повністю скасувати, а пропоновані правки не усунуть принципові недоліки. Польській владі рекомендовано якнайшвидше розглянути анулювання документу, щоб запобігти негативному впливу від нього. Експерти запропонували свою подальшу допомогу в цьому питанні.
Раніше в США розкритикували новий закон, який дозволяє перевіряти лідера опозиції Польщі Дональда Туска за кілька місяців до виборів, що відбудуться в умовах жорсткої конкуренції. Правляча партія "Право і справедливість" Ярослава Качинського роками звинувачувала Туска в потуранні російському впливу під час його прем'єрства з 2007 по 2014 роки.