UA / RU
Підтримати ZN.ua

Венесуела перекидає війська на кордон з багатою нафтою Гаяною – WSJ

Президент Мадуро стягує війська незважаючи на письмову угоду з лідером Гаяни, в якій засуджується застосування сили

Венесуела підкріплює свої погрози анексувати частину Гаяни і отримати доступ до великих нафтових родовищ, перекидаючи легкі танки, патрульні катери, оснащені ракетами, і бронетранспортери до кордону двох країн.

«Розгортання військ, яке видно на супутникових знімках, оприлюднених у п'ятницю [9 лютого], і на відео, нещодавно розміщених венесуельськими військовими в соціальних мережах, є значною ескалацією спроб Каракаса отримати певні важелі впливу на нещодавно віднайдені енергетичні запаси свого сусіда. Це відбувається, незважаючи на письмову угоду, досягнуту в грудні між президентом Венесуели Ніколасом Мадуро і президентом Гаяни Ірфааном Алі, в якій засуджується застосування сили і міститься заклик до створення комісії для вирішення територіальних суперечок», – зазначає The Wall Street Journal.

Читайте також: Гаяна буде захищатися "всіма можливими засобами" від загрози з боку Венесуели — віцепрезидент 

З кінця минулого року венесуельський уряд, який має армію чисельністю до 150 тис. діючих солдатів і сучасне озброєння, надане його союзником Росією, посилив претензії на Ессекібо – регіон, вкритий переважно джунглями, який становить дві третини території Гаяни. 

Розгортання військ і дедалі войовничіші заяви Каракаса відбуваються в той час, коли Гаяна стає одним з найгарячіших енергетичних кордонів світу після відкриття консорціумом під керівництвом Exxon Mobil нафтових родовищ на шельфі. Колишня британська колонія з населенням 800 тис. осіб має лише 3 тис. військовослужбовців, що змушує уряд тісніше співпрацювати зі США для посилення своєї обороноздатності.

«Ми не здивовані недобросовісністю Венесуели. Ми розчаровані, а не здивовані», – заявило Міністерство закордонних справ Гаяни WSJ у відповідь на запитання про розгортання військових сил. 

Читайте також: Військові Бразилії укріплюють кордон з Венесуелою та Гаяною

Вашингтонський Центр стратегічних і міжнародних досліджень, використовуючи супутникові знімки, надані компанією Maxar Technologies і передані WSJ, виявив, що наприкінці 2023 року і в січні Венесуела перекинула бронетехніку і, схоже, легкі танки на острів Анакоко на річці Куюні, всього в декількох метрах від Гаяни. Там також ведуться будівельні роботи, що свідчить про розширення бази. 

В атлантичному порту Венесуели Гуїрія країна розмістила в період з 18 по 22 січня щонайменше три протикорабельні патрульні катери Peykaap III іранського виробництва, як видно на супутникових знімках, отриманих вашингтонським аналітичним центром CSIS. Військові встановили два зенітні комплекси «Бук М2Е» російського виробництва в Гуїрії 31 січня, майже за 400 миль на схід від їхньої звичайної позиції поблизу столиці Венесуели, Каракаса. А невеликий пост берегової охорони в Пунта-Баріма, за 50 миль від контрольованого Гайаною Ессекібо, переобладнаний на військово-морську і військово-повітряну базу.

Компанія Exxon заявляє, що вона не боїться. «Ми нікуди не збираємося йти – наша увага зосереджена на ефективній і відповідальній розробці ресурсів, згідно з нашою угодою з урядом Гаяни», – заявила прессекретар компанії Мішель Грей.   

На знімках видно, що переміщення техніки і військ відбувалося в той самий час, коли міністри закордонних справ Венесуели і Гайани зустрічалися в Бразилії наприкінці минулого місяця під егідою президента Луїса Інасіу Лули да Сілви, щоб створити комісію для нагляду за розбіжностями.

Читайте також: Лула вимушено став посередником у кризі між Венесуелою і Гаяною – Bloomberg

Колишні високопоставлені венесуельські офіцери та аналітики армії країни не думають, що режим планує вторгнення. Швидше, вони вважають, що режим, бачачи, як крихітна Гайана перетворилася з бідної глушини на важливого виробника нафти, хоче домовитися про якусь угоду, яка могла б принести користь Венесуелі. 

«Вони намагаються займатися здирництвом», – каже Ісідро Перес, колишній полковник венесуельської армії, який вивчає використання військових проти супротивників.

Мадуро та інші венесуельські чиновники часто заявляють, що хочуть, аби Гаяна відмовилася від позову про врегулювання кордону, який вона подала до Міжнародного суду ООН, щоб покласти край столітнім претензіям Венесуели, і натомість розпочала прямі переговори. І вони кажуть, що хочуть, щоб Венесуела отримала вигоду від енергетичних і гірничодобувних проектів в Ессекібо. 

«Гаяні та Exxon Mobil доведеться сісти за стіл переговорів з нами», – написав Мадуро в грудні на сайті X.

Читайте також: Нафтова промисловість Венесуели зруйнована. Це загрожує екології – NYT

Нагадаємо, венесуельці на референдумі третього грудня, проголосували за підтримку претензій своєї країни на багату на нафту та корисні копалини територію сусідньої Гаяни. «Єдиний переможець – це народ Венесуели. Єдині, хто програв, – це уряд Гаяни, Exxon Mobil і американська імперія», – заявив Мадуро після референдуму про анексію Ессекібо. 

Що до грудня 2023 року було відомо про малесеньку державу Гаяна з населенням менш як 800 тисяч чоловік, яка посідає за величиною території 85-те місце у світі? Найшвидше, нічого. Однак багато міжнародних спостерігачів переймаються запитанням, чи стане ця латиноамериканська країна новою гарячою точкою планети? Відповідь на нього дає Олексій Їжак у статті «Чи розпочнеться на планеті нова війна та чи відволіче вона увагу від України?» на ZN.UA.