UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вбивство Шеремета: автор розслідування про причетність КДБ Білорусі розповів про походження «плівок»

Журналіст не виключив, що записи вже раніше передавалися українським спецслужбам

Автор резонансного розслідування видання EUobserver про можливу причетність КДБ Білорусі до вбивства Павла Шеремета Ендрю Ретман розповів про походження оприлюднених записів.

Так, в інтерв'ю білоруській службі Радіо Свобода він заявив, що робота над розслідуванням тривала кілька місяців, він «починав з невеликого шматка інформації від джерела і намагався знайти більше».

«Звичайно, я довіряв своєму джерелу, але я повинен був довести правдивість своїх читачів, тому що запис дуже сенсаційна. Прослуховування в кабінеті глави КДБ - це не жарти. І це підтвердження я отримав», - наголосив він.

За словами журналіста, колишній заступник командира бойової групи антитерористичного підрозділу МВС Білорусі Алмаз Ігор Макар передав записи американським дипломатам ще в 2012 році.

«Думаю, вони передали це німецьким спецслужбам. Якщо це було передано від однієї спецслужби країни НАТО інший, може бути, хтось передав це і українцям. Не думаю, що цей запис містить щось нове для спецслужб в Європі. Але для звичайних людей це велика новина», - додав Ретман.

Також він додав, що запис з кабінету колишнього глави КДБ Вадима Зайцева набагато довше, ніж опублікована частина, але «залишок розмови досить банальний і може допомогти розкрити джерело».

Читайте також: Вбивство Шеремета: адвокат Антоненко розповів, про що збрехала прокуратура

Нагадаємо, 4 січня в ЗМІ з'явилися аудіозаписи розмов з кабінету глави КДБ в 2008-2012 роках Вадима Зайцева., З яких випливає, що питання вбивства журналіста Павла Шеремета з 2012 року перебував «в розробці» спецслужб Білорусі.

12 грудня 2019 року керівництво поліції повідомило, що у вбивстві Шеремета підозрюють дитячого кардіохірурга і волонтерку Юлію Кузьменко, рок-музиканта і бійця ССО Андрія Антоненка і військового медика Яну Дугарь. За версією слідства, мотивом вбивства була "дестабілізація суспільно-політичної ситуації". Вірогідних замовників у поліції назвати не змогли.

13 грудня Печерський суд відправив Дугарь цілодобовий під домашній арешт, а Кузьменко взяв під варту на 60 діб без права внесення застави. Запобіжний захід підозрюваним обирав суддя Сергій Вовк, який у 2012 році відправив за грати Юрія Луценка. ЄСПЛ визнав той вирок політично вмотивованим.

Апеляційний суд Києва залишив запобіжні заходу без змін, проігнорувавши десятки бажаючих взяти Кузьменко й Антоненка на поруки, а також на інформацію про алібі підозрюваних і аргументи захисту щодо хибності наданих слідством доказів.

Згодом підозрюваним кілька разів продовжували запобіжні заходи.

У вересні Шевченківський суд приступив до розгляду справи по суті за участю присяжних.

Колеги Шеремета з "Української правди" також засумнівалися в озвученій поліцією версії щодо мотивів вбивства.

Журналіст Павло Шеремет трагічно загинув 20 липня 2016 року в результаті підриву автомобіля. Вибух стався о 7:45 ранку, коли журналіст виїхав з дому і проїхав кілька десятків метрів, на розі вулиць Богдана Хмельницького та Івана Франка в Києві.