UA / RU
Підтримати ZN.ua

Бідні країни отримали в 16 разів менше антиковідних вакцин, ніж багаті

«Вакцина нерівність» ускладнює боротьбу з пандемією та відновлення світової економіки.

Попри зусилля глобального механізму розподілу антиковідних вакцин COVAX, домогтися справедливого доступу до них усіма країнами не вдалося, пише Financial Times.

«Багаті країни отримали в 16 разів більше вакцин від COVID-19 на душу населення, ніж бідні країни, які покладаються на програму COVAX, яку підтримує ВООЗ», - йдеться в матеріалі.

Рівень вакцинації в бідних країнах залишається низьким, мільйони людей досі не отримали принаймні однієї дози щеплення. Водночас громадяни розвинених країн вже можуть починати ревакцинацію третьою дозою, зазначає «РБК-Україна».

Така нерівність ускладнює боротьбу з пандемією, може призвести до зростання захворюваності та появи заразніших штамів. А також загальмувати відновлення світової економіки.

Глобальний механізм розподілу COVAX – один з трьох стовпів ініціативи «Доступ до інструментів боротьби з COVID-19» (Ініціатива ACT). Механізм об'єднує глобальні організації охорони здоров'я й уряди країн для надання всім державам рівного доступу до засобів боротьби з пандемією: вакцин, тестів, противірусних препаратів. У межах механізму до кінця року планували закупити і розподілити 2 млрд доз вакцин від коронавірусу. Роботою COVAX спільно керують Альянс GAVI, Коаліція з інновацій у сфері забезпечення готовності до епідемій (CEPI) і ВООЗ.

Читайте також: Бідні країни, які отримують вакцини за схемою Covax, вже страждають від їхньої нестачі

Нерівномірний і часто несправедливий розподіл вакцин веде до «нового вакцинного колоніалізму», зазначає The Guardian. Багаті країни закупили вакцини з надлишком, водночас деякі країни можуть не отримати широкий доступ до вакцин до 2023 року.

У 2021 році можна було б виготовити приблизно 12 млрд доз вакцин, пише Bloomberg. Але цьому завадило недостатньо ефективне використання виробничого потенціалу фармацевтичної галузі країн, що розвиваються.

Про те, як вакцина від коронавірусу породжує нерівність і глобальну конкуренцію, читайте в статті Наталії Бутирської «Доза розбрату» у ZN.UA.