UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Росії зростає "бульбашка" протестів проти влади – Financial Times

Експерти кажуть, що чим більше Росія буде наступати в Україні, тим більше росіян виходитимуть на вулиці.

Росія зіштовхнулася з хвилею регіональних протестів, які свідчать, що попри високий рейтинг 3 серед росіян поширене невдоволення владою.

Про це сьогодні пише Кетрін Хайл на сторінках Financial Times. Оглядач нагадує, що в карельському місті Петрозаводськ неподалік від кордону з Фінляндією сотні людей вийшли на вулиці вимагати відставки місцевого губернатора Олександра Куділайнена. Люди звинувачують його у підробці кримінальних справ проти представників місцевої опозиції, яких арештували через обвинувачення в корупції.

Ще один протест відбувся в місті Новосибірськ – третьому найбільшому місті Росії. Тут дві тисячі людей вийшли на вулиці вимагати свободи культури і слова після того, як місцева влада заборонила постановку опери Ріхарда Вагнера "Тангейзер", яку місцеві ієрархи РПЦ назвали "образливою для вірян".

В неурядовій організації "Колективное действие" кажуть, що впродовж останніх місяців у Росії дійсно спостерігалося зростання протестних настроїв. Зазвичай ці демонстрації збирали не велику кількість людей, приміром, через скорочення зарплат у лікарнях.

Експерти вважають, що поки чекати масштабних акцій протесту проти влади підстав немає. Хоча десятки тисяч людей і вийшли на вулиці в Москві після вбивства опозиційного лідера Бориса Нємцова.

Однак, збільшення випадків вираження громадського невдоволення свідчить про те, що ці настрої можуть швидко посилитися і вилитися в щось значно масштабніше.

"З початком війни в Україні соціально-економічні пріоритети населення перемкнулися в режим виживання. Але останнім часом він став дуже нестабільним. Люди дуже швидко можуть виріши, що час вимикати такий режим", - пояснив економіст і соціолог Михайло Дмітрієв, який передбачив масові протести в Росії у 2012 році.

Впродовж останніх років економічне зростання в Росії змусило росіян відмовитися від виживання і шукати покращення якості свого життя. Вони стали більше приділяти уваги якості освіти, довкіллю і політичного представництва.

Однак геополітичні авантюри Кремля за минулий рік повернули цей процес у суспільстві у зворотній бік. Через "патріотичну лихоманку" після анексії Криму, росіяни згуртувалися навколо Путіна і виходили протестувати рідше. В цей же час, глибока економічна криза поглинула країну.

На думку Дмітрієва, настрої в суспільстві в Росії сильно залежать від розвитку подій в Україні. Оскільки з ескалацією конфлікту економічні труднощі, з якими доведеться мати справу росіянам, будуть посилюватися.

"Тоді в нас буде багато економічно мотивованих протестів", - вважає економіст.

Видання Newsweek писало, що ціни на продукти в Росії зростають, але Путін не боїться протестів. Доки росіяни будуть мати можливість заробити гроші на мінімальні потреби, вони не вийдуть на вулиці. В березні видання Bloomberg повідомляло, що союзники Нємцова після вбивства опозиціонера готують нові протести проти Путіна.