UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Європі опрацьовують різні сценарії зважаючи на небезпеку міграційного тиску з Афганістану

Євросоюз не має право залишити людей, яким в Афганістані загрожує справжня небезпека

Європейська комісія детально аналізує події в Афганістані, так як вони можуть стати причиною серйозної міграційної загрози. Про це на відеоконференції міністрів внутрішніх справ країн Євросоюзу в рамках механізму політичного реагування на кризові ситуації заявила член ЄК з питань внутрішніх справ Ильва Йохансон, повідомляє «Інтерфакс-Україна».

«Евакуація співробітників і громадян ЄС, а також місцевого персоналу, який працював з ЄС і державами-членами в Афганістані, є найближчим пріоритетом. Робота над цим ведеться в дуже складних умовах», — заявила Йохансон.

Єврокомісар подякувала державам-членам за їх сприяння у видачі віз співробітникам афганського персоналу і їх сім'ям, а також за надання їм місць в літаках, що вилітають.

«Комісія готова координувати всі дії, необхідні їм для пошуку нового будинку. Нестабільність в Афганістані, ймовірно, призведе до посилення міграційного тиску. Тому ми готуємося до будь-яких сценаріїв», — повідомила член ЄК, зазначивши, що напередодні пройшла екстрена нарада, в ході якої відповідно до нового пакту про міграцію та притулок обговорювався за участю держав-членів і агентств ЄС рівень готовності до ускладнення ситуації.

«Ми не повинні чекати, поки люди прибудуть до зовнішніх кордонів Європейського союзу. Це не вихід. Ми повинні перешкоджати тому, щоб люди прямували до Європейського союзу небезпечними, незаконними і неконтрольованими маршрутами, якими керують контрабандисти», — пояснила Йохансон.

За словами еврочиновниці, Євросоюз не має право залишити людей, яким в Афганістані загрожує справжня небезпека.

«Журналісти, співробітники НУО та правозахисники в Афганістані відносяться до числа тих, хто піддається найбільшому ризику, особливо жінки. Ми повинні підтримувати переміщених осіб в Афганістані через міжнародні організації, такі як Управління Верховного комісара ООН у справах біженців і Міжнародна організація з міграції, надавати їм необхідну допомогу і допомагати повернутися в свої будинки в Афганістані, коли дозволять умови на місцях», — продовжила член ЄК.

Вона навела цифри: близько 550 тис. афганців стали внутрішньо переміщеними особами в країні з початку року, на додаток до 2,9 млн за даними на кінець 2020 року. З початку року близько 120 тис. афганців втекли з сільських районів і провінційних міст в провінцію Кабул, в тому числі близько 20 тис. — з початку липня. 80% людей, які змушені бігти, — це жінки і діти. Значна кількість громадян Афганістану вже перемістилася в сусідні країни.

«Ми повинні тісно співпрацювати з країнами регіону і бути готові надати їм необхідну гуманітарну допомогу і допомогу в цілях розвитку. Ми повинні нарощувати нашу підтримку в міру зміни ситуації», — закликала Йохансон.

Вона повідомила, що ЄС надав понад 250 млн євро для підтримки спільнот, що приймають і стійкої реінтеграції репатріантів і внутрішньо переміщених осіб. Єврокомісар пообіцяла, що Євросоюз продовжить свої поточні програми і «активізує співпрацю з приймаючими спільнотами в Пакистані, Ірані та Таджикистані, а також в інших країнах регіону, таких як Туреччина».

«В даний час ситуація в Афганістані явно небезпечна і якийсь час не буде безпечною. Тому ми не можемо змусити людей повернутися в Афганістан. У той час як ми продовжуємо нашу роботу по усуненню ризиків нелегальної міграції, боротьби з незаконним ввезенням людей і ефективному управлінню нашими кордонами, нам необхідно запропонувати законні, безпечні і організовані шляху в ЄС», — заявила Йохансон.

Вона вважає, що це відображає всеосяжний і збалансований підхід до міграції, викладений в новому пакті ЄС про міграцію та притулок.

«Я закликала держави-члени активізувати свою участь у переселенні, збільшити квоти на переселення, щоб допомогти тим, хто потребує міжнародного захисту, і запропонувати додаткові правові рішення», — оголосила член ЄК з питань внутрішніх справ.

Кілька сотень афганських військовослужбовців покинули Афганістан на літаках, наданих американцями, коли «Талібан» захопив контроль над країною, пише The Wall Street Journal з посиланням на джерела.

За її даними, в Узбекистан прибуло не менше 46 літаків, на борту яких знаходилися 585 афганських військовослужбовців. Деякі афганські військові, теж на літаках, вирушили в Таджикистан.

Ще 158 афганських солдатів 15 серпня перетнули сухопутний кордон з Узбекистаном, відзначають західні ЗМІ.

Всі ці військові бігли в сусідні країни після того, як таліби увійшли в Кабул.

Афганська армія не зробила істотного опору, коли в серпні таліби почали захоплювати великі міста Афганістану. Навіть в Кабулі бунтівники не зіткнулися з організованою обороною.

На думку спостерігачів, небажання армії воювати стало одним з головних факторів, що пояснюють перемогу талібів. Ще одним фактором стало те, що заколотники зуміли переконати командирів багатьох воєнізованих угруповань в Афганістані приєднатися до них. Третім фактором називають непопулярність президента Афганістану Ашрафа Гані.

Гані покинув на літаку Афганістан 15 серпня, коли рух «Талібан» уже контролювала майже всю його країну і готувалося взяти під контроль і Кабул. Про свою відставку він не повідомляв. Протягом декількох днів надходили різні непідтверджені дані про те, куди саме він відправився. У середу стало відомо, що він знаходиться в ОАЕ. Агентство Associated Press передавало, що президент покинув країну лише з вузьким колом довірених осіб, не попередивши про це інших політичних лідерів країни.

Посольства Узбекистану і Афганістану не коментують журналістам інформацію про втекли військовослужбовців, зазначає The Wall Street Journal.

Читайте також: Рейтинг схвалення діяльності Байдена вперше опустився нижче 50 відсотків – FiveThirtyEight

Нагадаємо, що людина, яка, ймовірно, стане наступним лідером Афганістану, в'їхав у вівторок, 17 серпня, в Кандагар з колоною білих позашляховиків. Конвой зустрічали тисячі афганців, кілька людей з яких були з гранатометами в руках. Протягом багатьох років політичні лідери «Талібану» були примарами, невидимими стратегами потужного повстанського руху, а тепер по країні відкрито їхав конвой з муллою Абдулом Гані Барадара, лідером політичного крила талібів.

Детальніше про наслідки дій Вашингтона і дестабілізації в регіоні — в статті Миколи Замікули «Що залишиться в Афганістані після виведення американських військ?», а також у матеріалі Олексія Їжака «Трагедія Афганістану: «Талібан» прийшов» для читачів ZN.UA.