UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Європі дефіцит ліків, зокрема антибіотиків — Politico

Що роблять країни ЄС для вирішення цієї проблеми.

З кінця 2022 року країни ЄС повідомляють про серйозні проблеми з постачанням деяких важливих ліків, багато з яких зараз у дефіциті. В POLITICO розповіли про те, наскільки ця проблема серйозна і що робиться для її вирішення.

Наскільки серйозний дефіцит?

В опитуванні груп, що представляють аптеки в 29 європейських країнах, включаючи ЄС, а також Туреччину, Косово, Норвегію та Північну Македонію, майже чверть країн повідомили про дефіцит понад 600 препаратів, а 20 відсотків - про дефіцит 200-300 препаратів. Три чверті країн заявили, що цієї зими дефіцит був гіршим, ніж рік тому. Групи в чотирьох країнах повідомили, що дефіцит ліків був пов'язаний зі смертельними випадками.

Ця картина підкріплена даними регуляторних органів. Влада Бельгії повідомляла про дефіцит майже 300 лікарських засобів. У Німеччині - 408, а в Австрії наразі в аптеках не можна купити понад 600 препаратів. В Італії список ще довший - понад три тисячі препаратів, хоча багато з них є різними формами одного і того ж лікарського засобу.

Які ліки в дефіциті?

Антибіотики, зокрема, амоксицилін, який використовується для лікування респіраторних інфекцій у дефіциті в країнах Європи. Інші класи ліків, зокрема сиропи від кашлю, парацетамол для дітей та ліки від тиску, також є дефіцитними.

Чому це відбувається?

Це поєднання підвищеного попиту та зниженої пропозиції. Сезонні інфекції - грип та респіраторно-синцитіальний вірус (РСВ) в першу чергу, почалися раніше і проходять сильніше, ніж зазвичай. Також спостерігається незвичний спалах захворювання горла, спричиненого стрептококом А, серед дітей. Експерти вважають, що незвично високий рівень захворюваності пов'язаний з ослабленням імунної системи, яка через локдауни більше не знайома з деякими мікробами, що оточують людей у повсякденному житті. Ця важка зима, після кількох спокійних років (за винятком COVID-19), застала виробників ліків зненацька і вони виявилися непідготовленими.

Інфляція та енергетична криза також тиснули на фармацевтичні компанії, впливаючи на пропозицію.

Минулого року Centrient Pharmaceuticals — нідерландський виробник активних фармацевтичних інгредієнтів, заявив, що його завод виробляє на чверть менше продукції, ніж у 2021 році, через високі витрати на електроенергію. У грудні InnoGenerics, ще один виробник з Нідерландів, після оголошення банкрутства отримав допомогу від уряду, щоб зберегти роботу свого заводу. За словами Sandoz, одного з найбільших виробників генериків на європейському ринку, це призвело до особливо напруженої ситуації з постачанням. Представник компанії повідомив POLITICO, що серед інших причин - дефіцит сировини та обмеженість виробничих потужностей.

Як реагують уряди?

Деякі країни гальмують експорт, щоб захистити внутрішні поставки. У листопаді минулого року регулятор лікарських засобів у Греції розширив список препаратів, перепродаж яких в інші країни - так звана паралельна торгівля, буде заборонена. Румунія тимчасово зупинила експорт деяких антибіотиків та дитячих знеболювальних. Раніше в січні Бельгія опублікувала указ, який дозволяє владі зупиняти експорт у разі кризи.

Ці заморожування експорту можуть мати зворотні ефекти. У листі європейського комісара з охорони здоров'я Стелли Кіріакідес, адресованому міністру охорони здоров'я Греції Таносу Плеврісу, міститься прохання врахувати наслідки заборон для третіх країн.

Уряд Німеччини розглядає можливість змін до законодавства з метою пом'якшення вимог до закупівель, які наразі змушують медичні страхові компанії купувати ліки там, де вони найдешевші, концентруючи пропозицію в руках кількох найбільш конкурентоспроможних за ціною виробників. Новий закон вимагатиме купувати ліки у кількох постачальників, у тому числі й дорожчих, щоб зробити постачання більш надійним. Нідерланди нещодавно запровадили закон, який вимагає від постачальників мати шеститижневий запас ліків на випадок дефіциту, у Швеції уряд пропонує аналогічні правила.

На більш детальному рівні комітет, очолюваний регуляторним органом ЄС з лікарських засобів, Європейським агентством з лікарських засобів (ЕМА), рекомендував послабити правила, щоб дозволити аптекам, серед інших заходів, видавати таблетки або дози ліків індивідуально. У Франції та Німеччині фармацевти почали виробляти власні ліки - хоча це навряд чи суттєво вплине на ситуацію, враховуючи масштаби дефіциту.

Чи може ЄС це виправити?

Теоретично, ЄС має бути більш готовим, ніж будь-коли, до подолання загальноєвропейської кризи. Нещодавно блок оновив своє законодавство, щоб протистояти загрозам для здоров'я, в тому числі нестачі фармацевтичних препаратів. EMA було надано розширені повноваження для моніторингу дефіциту ліків. Також створено новий орган - Управління з питань готовності та реагування на надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров'я (HERA), який має право виходити на ринок і закуповувати ліки для всього блоку.

Але не всі згодні з тим, що все настільки погано. EMA вирішило не звертатися до Комісії з проханням оголосити дефіцит амоксициліну «масштабною подією» - офіційним маркуванням, яке б спричинило певні дії в масштабах ЄС, заявивши, що поточні заходи покращують ситуацію.

Робоча група Європейського агентства з лікарських засобів з питань дефіциту може вирішити, чи рекомендувати Комісії оголосити дефіцит ліків «масштабною подією». Керівна група EMA з питань дефіциту матиме повноваження запитувати у постачальників дані про запаси ліків та виробничі потужності, а також надавати рекомендації щодо того, як зменшити дефіцит.

Виступаючи перед комітетом з питань охорони здоров'я Європейського парламенту головний чиновник Комісії з питань охорони здоров'я Сандра Галліна, заявила, що хоче «дещо відкинути ідею про те, що існує величезний дефіцит», додавши, що є альтернативні ліки, які можна використати.

Інші вважають, що ситуація з часом покращиться.

«Я думаю, що вона вирішиться сама собою, але це залежить від піку інфекцій. Якщо ми досягнемо піку, пропозиція швидко відновиться. Якщо ні, то, ймовірно, це не найкращий сценарій», - сказав генеральний директор організації «Ліки для Європи» Адріан ван ден Ховен.

Читайте також: Для хворих на спинальну м'язову атрофію рятівний препарат стане безкоштовним — "Медзакупівлі"

Раніше повідомлялося, що в Україні з листопада минулого року є гострий дефіцит базових онкопрепаратів. Через що онкопацієнти змушені або у відчаї їздити й шукати їх по всій Україні, або припинити лікування, і захворювання прогресує. Детальніше читайте в статті Алли Котляр "Рак і війна. Чому в Україні немає базових онкопрепаратів і коли вони з’являться".