UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС заборонили літакам з Білорусі допуск у свій повітряний простір та аеропорти

З якої дати діє заборона, не вказується.

Європейський рада ввела заборону на використання білоруськими літаками повітряного простору країн ЄС і на їх допуск в європейські аеропорти.

Про це йдеться в заяві на сайті ЄС.

"Європейська рада сьогодні ухвалила рішення посилити чинні обмежувальні заходи на тлі ситуації в Білорусі, ввівши заборону на проліт над повітряним простором ЄС і на доступ до аеропортів ЄС білоруських перевізників усіх видів", - йдеться в заяві ЄС.

Відзначається, що держави-члени ЄС з п'ятниці 4 червня мають відмовляти білоруським лайнерам в дозволі на посадку, зліт з їх території або в використанні їх повітряного простору.

Напередодні агентство Bloomberg з посиланням на власні джерела повідомило, що подібні заходи можуть вступити в силу вже в ніч на суботу.

Читайте також: ЗМІ: Росія намагається нажитися на авіаційній блокаді Білорусі

Також в ЄС планують обговорити подальші обмежувальні заходи, які можуть торкнутися представників офіційної влади Білорусі, а також командування ВПС Білорусі.

При цьому Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) засудила рішення Європейського агентства авіаційної безпеки (EASA) заборонити авіакомпаніям з ЄС літати над Білоруссю.

Про це йдеться в заяві асоціації.

IATA закликала EASA зберігати критичний поділ між політикою і питаннями безпеки польотів.

В асоціації заявили, що EASA слід скасувати свою заборону і дозволити авіакомпаніям Європи управляти безпекою польотів з їх звичайною оцінкою експлуатаційних ризиків.

У четвер, 3 червня, Агентство авіаційної безпеки Європейського Союзу (EASA) видало директиву із забороною літати в повітряному просторі Білорусі, за винятком надзвичайних ситуацій.

Нагадаємо, 23 травня влада Білорусі змусила сісти в Мінську транзитний літак ірландської компанії Ryanair, на борту якого летів колишній головний редактор телеграм-каналу Nexta Роман Протасевич. Пасажирів літака вивели під приводом перевірки борту на мінування, після чого Протасевич і його дівчина були затримані.

Журналіста звинувачують за кількома статтями Кримінального кодексу: організація масових заворушень (стаття 293 КК), організація грубого порушення громадського порядку (стаття 342 КК) і розпалювання ворожнечі (частина 3 статті 130 КК). Максимальні терміни за цими статтями - 15 років позбавлення волі, 3 роки і 12 років відповідно.

Раніше повідомлялося, що ряд країн Європи, не дочекавшись рішення "Європейського агентства авіаційної безпеки" і "Євроконтролю", закрили свої кордони для білоруських перевізників. Польща заборонила шести компаніям не тільки літати в країну, а й над її територією. Україна також закрила свої кордони для Білорусі. Тому в авіаційних правилах ЄС поки справжній хаос, яким намагається скористатися Росія.

Про припинення авіаперельотів над Білоруссю повідомила латвійська компанія airBaltic. Аналогічний крок анонсувала польська авіакомпанія LOT.

Литва з 25 травня заборонила прибуття і відправлення з країни літаків, маршрут яких проходить через Білорусь. Українські авіакомпанії також припинили авіасполучення з Білоруссю. Крім того, від польотів над Білоруссю відмовилися французька Air France і фінська Finnair.

При цьому генеральний директор авіакомпанії "Бєлавіа" Ігор Чергінець обурений тим, що деякі європейські країни перестали співпрацювати з компанією, що сталося після того, як літак Ryanair екстрено посадили, щоб затримати Романа Протасевича.

Про це глава авіакомпанії написав в Facebook.

Серед країн, які заборонили польоти авіакомпанії - Великобританія, Франція, Литва та США. Чергінець вважає це "підлістю". Також він зазначив, що офіційного розслідування ще не було.

Детальніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича і що слід робити Україні, читайте в статті Володимира Кравченка "Зона, заборонена для польотів".