UA / RU
Підтримати ZN.ua

В ЄС можуть визнати «екологічними» атомну енергетику та газ

Країни блоку будуть вивчати пропозицію Єврокомісії.

Європейська комісія 1 січня направила країнам Євросоюзу проект постанови, у якому запропонувала визнати атомну енергетику та газ екологічно безпечними джерелами енергії, повідомляє Deutsche Welle.

Згідно з пропозицією Єврокомісії, інвестиції в атомні електростанції можна схвалювати лише за умови, що вони гарантують заховання радіоактивних відходів, а їх будівництво було узгоджене до 2045 року.

Електростанції, які працюють на природному газі, зможуть отримати «екологічне» маркування, лише якщо їх будівництво було схвалене до 2030 року. Крім того, таким електростанціям доведеться замінити стару техніку й контролювати рівні викидів вуглецю.

Країни ЄС будуть вивчати проект постанови. Однак, її ухвалення може бути заблоковане, якщо проти виступить більшість країн блоку.

Тим часом міністр охорони навколишнього середовища та ядерної безпеки Німеччини Штеффі Лемке розкритикувала пропозицію Єврокомісії.

«Джерело енергії, яке у випадку аварії може призвести до руйнівних екологічних наслідків і залишає величезну кількість небезпечних високорадіоактивних відходів, не може бути екологічним», — сказала Лемке.

В Німеччині закрили три атомні електростанції. У країні залишилося лише три АЕС, але за рік вони теж завершать роботу.

На визнанні атомної енергії «екологічним джерелом» наполягають Франція, Польща та шість інших східноєвропейських країн. Вони заявляють, що без використання цього джерела енергії Європа не зможе досягти кліматичної нейтральності до 2050 року.

Читайте також: Європа може зменшити залежність від російського газу — Bloomberg

European Green Deal, або Європейський зелений курс (ЄЗК), — це низка політичних ініціатив, які мають зробити Європу кліматично нейтральною до 2050 року. Перш за все мова йде про скорочення викидів у країнах ЄС у 2030 році, на 55% порівняно з 1990-м, та повну карбонову нейтральність з 2050 року. Україна приєдналася до європейського "зеленого переходу", розраховуючи трансформувати власну промисловість, сфокусувавшись на виробництві товарів з високою доданою вартістю та "очистити" наявні технології. Про це у своєму тексті для ZN.UA пише Володимир Панченко.